Článek
Maspalomas je zřejmě nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem ostrova Gran Canaria a najdete ho na jihu tohoto španělského ostrova. Toto letovisko je známé zejména nejdelšími a nejhezčími plážemi a hlavně dunami. Za těmi jsme se během své dovolené vydali i my.
Pro delší pobyty obvykle vyhledáváme spíše méně turistické oblasti, tudíž jsme do letoviska Maspalomas jeli místní hromadnou dopravou z jiného místa. Autobusová doprava je až na pravidelná mírná zpoždění relativně spolehlivá a dostanete se prakticky kamkoliv. Cena se vypočítává dle vzdálenosti a pohybuje se v řádech jednotek eur. Nechali jsme si předem poradit a vystoupili jsme až na Playa del Ingles, odkud jsme se vydali přímo k hlavní vyhlídce na duny. Playa del Ingles je nádherná a rozlehlá písečná pláž, jakých na Gran Canarii moc nenajdete, takže určitě stojí za zastávku.
Po osvěžení jsme se vydali k hlavní vyhlídce, která byla vzdálená zhruba 2 km. Cesta vede po příjemné promenádě, která je lemována zejména hotely a apartmány. Turistů je tu nespočet, a to i mimo sezónu.
Vyhlídka Mirador de las Dunas a informační centrum se nachází u hotelu Riu Palace a můžete se odtud vydat přímo mezi duny a užít si tak písku mezi prsty a ve vlasech, co hrdlo ráčí. Vstup do dun není omezen a je zdarma.
Často se mylně uvádí, že písek sem přivál vítr až ze Sahary a vytvořil tak až dvacetimetrové duny, ale není to pravda. Vznikly z roztříštěných korálů, které rozmělnilo vlnobití, a které se postupně proměnily na hutný písek, který se promíchal s pískem vulkanickým, velký vliv měla tsunami v roce 1755. Toto je jen jedno z možných vysvětlení původu, existují i jiné výklady. Duny jsou díky větru pohyblivé a neustále mění tvar, v podstatě každý den je pohled na ně trochu jiný. Od roku 1987 je tato 404 hektarů velká oblast chráněna jako přírodní rezervace.
Duny jsou nádherné v kteroukoliv dobu a neustále lákají davy turistů. Velké množství jich sem jezdí večer užít si neopakovatelný západ slunce. Samozřejmě takové množství turistů duny ničí, jejich regenerace byla znát zejména v době covidu. Vláda dlouhodobě uvažuje o částečném zamezení přístupu turistů, ale zatím zůstává jen u záměru.
Když jsme si dosyta užili dun, vydali jsme se k oceánu, kde jsme se procházeli po pláži. Stejný záměr mají samozřejmě stovky dalších turistů, takže jsme si chvílemi připadali jako na hlavní silnici. Své si zde užívají i nudisti, je zde několik oficiálních nudistických pláží, najdete zde i gay pláž.
S příchodem k majáku v Maspalomas už procházka přestala být příjemná, ale pokud Vám nevadí přeplněné pláže plné osušek a křičících turistů, bude se Vám líbit i tady. My jsme původní plán strávit zde odpoledne na pláži přehodnotili a pokračovali jsme ještě dál po promenádě, která začíná 56 metrů vysokým majákem Faro de Maspalomas, který je od roku 2005 národní památkou. Poprvé se rozsvítil 1. února 1890 a dodnes plní svou funkci.
Od majáku jsme pak pokračovali podél oceánu podél hotelů a restaurací udržovanou promenádou další tři kilometry až k menší klidné pláži Playa de Meloneras, kde jsme se osvěžili a vydali se zpátky do naší malé vesničky téměř bez turistů, kde jsme byli ubytováni.
Pokud se chystáte na tento ostrov, určitě nevynechte tento výlet, duny jsou krásné a fascinující, litovat určitě nebudete.
Zdroje:
https://sites.google.com/flywebmakers.com/dunas-de-maspalomas/home
https://en.wikipedia.org/wiki/Maspalomas_Dunes
https://kanarske-ostrovy.vdetailech.cz/oblasti/gran-canaria/katalog-objektu/zajimavosti-a-atrakce/majak-faro-de-maspalomas