Hlavní obsah
Umění a zábava

I slavní Beatles mysleli na Vánoce, své zlomové album tak nahráli kvapně

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
3. 12. 2022 18:53

Je-li v historii britské pop-rockové skupiny Beatles nějaký zlom, vedle jejich debutového alba z roku 1963 Please Please Me to bude album Rubber Soul z roku 1965. Vyšlo právě 3. prosince, kvapně.

Článek

Nesmazatelný úspěch během 4 týdnů

Protože i slavní Brouci chtěli svůj hudební dárek přinést na Vánoce, nahráli album Rubber Soul během čtyř týdnů. Stalo se jedním z jejich největších uměleckých úspěchů.

Album, kde zní mj. nestárnoucí Drive My Car, adorovali nejenom fanoušci, ale také kritika, v sedmdesátých letech, ale i později. Časopis Rolling Stone ho v roce 2003 zařadil na páté místo seznamu 500 největších alb všech dob. Když v roce 2015 připomínal jeho padesáté narozeniny, napsal o něm, že jde o nejvřelejší, nejpřátelštější a nejemotivnější hudební počin hvězdné čtveřice.

Beatles albem Rubber Soul definovali svoji další hudbu, udělali Beatles tím, čím jsou. Přesto, či právě proto, že je primárně netvořili jako hitovku. Nasměrovali tak své další působení a zapsali se do historie jako legendy.

Vánoční Beatles? Ne tak docela

Deska Rubber Soul vyšla před Vánoci 1965, ryze vánoční song na ní však chybí. Vánoční tématika se Broukům až na výjimky vyhýbala. Jednou z těch výjimek je singl Christmas Time (Is Here Again) z roku 1967. To byli na vrcholu své umělecké formy, ale také se začaly objevovat rozpory mezi členky kapely. Jak to dopadlo, víme. Pod jedním z největších vánočních hitů vůbec je tak již podepsaný jenom John Lennon, resp. John Lennon a jeho žena Yoko. Skladba Happy Xmas se zrodila v roce 1971 a od té doby byla nesčetněkrát přezpívána. Originál je však jen jeden…

Happy Xmas na YouTube

Happy Xmas

Skladba Happy Xmas (War Is Over) vyšla v prosinci 1971 jako výzva k míru a rasové toleranci v souvislosti s tehdejší válkou ve Vietnamu. Největší ohlasy však zaznamenala až v prosinci 1980, kdy se John Lennon stal obětí atentátu. Od té doby její popularita vystoupala do hvězdných výšek, aby každé Vánoce zářila jako jedna z největších hudebních hvězd. Letošní Vánoce, kdy válka na Ukrajině hýbe celým světem, je bohužel aktuální až příliš.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz