Hlavní obsah
Aktuální dění

Včera byl Mikuláš. Víte, kolik brambor nebo čokolády si Češi nadělují?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
7. 12. 2022 14:09

Sklizeň brambor byla letos o 8,6 % nižší než v loňském roce. Jejich roční spotřeba v Česku přitom činí více než 70 kilogramů na osobu. Kolik průměrný Čech zkonzumuje čokolády, ořechů nebo pomerančů?

Článek

Mikulášská statistika

Český statistický úřad při příležitosti tradičních mikulášských obchůzek vydal zajímavou infografiku, že které se dá vedle zmiňované spotřeby brambor vyčíst třeba i spotřeba čokolády, ořechů nebo pomerančů. Tak pomerančů (nebo mandarinek) průměrný Čech ročně spotřebuje 14,2 kilogramů, jablek 25,2 kilogramů, ořechů jen 4,6 kilo. A to jich jistě velká část tvoří oblíbené vánoční cukroví.

Také čokoládu a čokoládové cukrovinky do sebe v Česku ládujeme po kilech, ročně to udělá bezmála 7 kilogramů. Cena čokolády je přitom oproti ovoci mnohem vyšší, jak dokládají data ČSU.

Peklo nebo ráj?

Není to jenom čokoláda, kterou v roce 2022 kupujeme za cenu 238,3 korun na kilogram. Všechny stávající ceny potravin v Česku by se chtělo označit jako peklo. To reálné Peklo má však přesnou adresu. Najdeme je v okrese Rychnov nad Kněžnou. Žije tady 364 Pekelčanů. Přičíst se k němu dají i pražské Ďáblice, kde dle ČSU v roce 2021 žilo 3750 obyvatel.

V české kotlině přitom najdeme i Andělskou hory, resp. dvě Andělské hory, jednu v okrese Bruntál, další u Karlových Varů. Máme tu i Andělské schody, Andělovu zmolu, Nebesa nebo Nebeský rybník, chráněná území, které zobrazuje mapa ČSU jako příjemný mikulášský dárek. A co Mikuláš nadělil u vás doma? Patříte mezi těch 8,1 % domácností, které na vytápění používají uhlí?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz