Článek
Mnoho rodičů si v tomhle čase připadá jako křeček v kolečku – jak se do něj dostanou, musí běžet bez ohledu na vše. Ostatně, co by pro svoje dítko neudělali. A tak taxikaří.
Druhou stranu v tomhle soukolí představují děti. Na začátku roku se nechají nalákat na nabídku kroužků a přihlásí se. Zní to přece velmi lákavě – na konci roku si budu umět postavit letadélko, nachytat ryby, vytočit hrnek na kruhu. Navíc často ještě pokračují v aktivitách, v nichž započaly již před lety a často pak mají od rodičů i nějaký kroužek takzvaně povinně. Bohužel to často bývá sport. Ovšem na tenhle fenomén se můžeme podívat zase někdy jindy.
A jaká je následně realita všedního dne? Ráno celá rodina naskáče do auta. Obětavá mamka nebo taťka rozvezou všechny do škol a školek, aby je v odpoledních hodinách zase sváželi a převáželi podle důkladně promyšleného, ale velmi napnutého harmonogramu. Stačí hledání svršku zapomenutého v šatně a rozvrh se rozsype jak domeček z karet.
Navečer nebo až večer se všichni vrací domů. Konečně můžou vydechnout. Často je to první chvíle v daném dni, kdy děti i dospělí mohou povolit a opravdu umožní svému tělu povolit napětí, které v něm celý den bylo. Tím povolí i napětí psychické. Ovšem jen do zvuku ranního budíku.
A tak běží dny a týdny… A mnoho dětí i rodičů začíná pociťovat únavu. Ale není možný krok stranou, křeček musí běžet dál a tak často jediným signálem, který přinese nějakou změnu, je nemoc. Někdy úplně banální chřipka, angína. Jenomže po jejím odeznění se vrací stejný kolotoč, z nějž všechny zúčastněné vysvobodí zase až nemoc. A tak to jde pořád dokola.
A jak z toho? Nijak. Vystoupit z toho kola vlastně dost dobře nejde. Rušení dětských kroužků během školního roku je nejen neekonomické, ale také značně nevýchovné. Děti prostě musí vědět, že když se k docházce zaváží, měly by ( až na naprosté výjimky) setrvat až do konce – většinou školního roku.
Ovšem jedna cesta z kola ven tu přesto je – prostě do něj vůbec nenaskočit. A to znamená ještě v těchto dnech si dobře promyslet možnosti své a představy i míru nadšení a zájmu svých dětí. A pokud zjistíte, že vás čeká rok plný napětí a stresu, dobře zvažte, jestli dovednosti, které si děti na kroužcích osvojí, za tu oběť stojí. A jestli by váš junior namísto některého z hokejových tréninků radši nevyrazil na ryby nebo by třeba chvíli jen tak bloumal. Děti přesně o tom totiž někdy mluví…