Hlavní obsah
Seberozvoj

Co dělat, když bolí duše

Foto: https://www.pexels.com/photo/man-in-black-shirt-and-gray-denim-pants-sitting-on-gray-padded-bench-1134204/

Někdy v životě nastanou chvíle, které si nepřejeme a rozhodně bychom si je sami nevybrali. Bohužel některé věci a události prostě ve vlastních rukách nemáme.

Článek

Zemře nám někdo blízký, odstěhuje se partner, přijde vážná nemoc. A celý náš dosavadní život se zhroutí jako domeček z karet. Nevíme, co si se situací počít, raději bychom nebyli, je nám úzko, bojíme se, jsme smutní nebo zoufalí. A chceme, aby bylo líp, aby všechno bylo tak, jak si přejeme.

Kouzelný prsten, který by tohle zařídil, ale neexistuje. To ovšem neznamená, že bychom se v takovém zoufalství měli utápět a umožnit mu, aby nás zcela pohltilo. Naopak, v našem vlastním zájmu je realizování kroků, které nám situaci alespoň trochu ulehčí. A měli bychom s tím začít co možná nejdříve.

Tu zřejmě nejsnáze dostupnou, ale přitom velmi účinnou pomoc mohou poskytnout lidé v našem okolí – rodina, přátelé, ale třeba i kolegové v práci. Někdy úplně stačí, když si nás vyslechnou. I to působí léčivě. Nebo mají nějakou vlastní zkušenost, která nám může pomoci. Třeba přinesou nějaký jiný pohled na věc. A taková změna náhledu může vést k razantní úlevě.

Pokud přátelé nejsou právě po ruce, mohou být užitečná dechová cvičení. To není žádná velká věda, a přitom přináší velkou úlevu. Stačí si sednout, nechat otevřené oči, dupnout si oběma nohama do země, chvíli se soustředit na opěradlo a sedák. A pak už se zaměřit na svůj dech. Zhluboka a dlouze vydechnout, spíše jen krátce se nadechnout, ideálně ne povrchově, ale až do břicha. A tímto způsobem dýcháme, dokud necítíme zlepšení.

Podobně dostupné jsou i techniky mindfulness – tou asi nejznámější je cvičení 5,4,3,2,1, při němž hledáme ve svém okolí 5 věcí, které vidíme, 4 věci, na které si můžeme sáhnout, posloucháme, až uslyšíme 3 zvuky. Zkoušíme vnímat dvě vůně, vybavíme si 1 chuť.

Pokud se nedaří provádění cvičení, je možné si stáhnout některou z aplikací zaměřených na posílení duševního zdraví. Ty obsahují podobná cvičení a provedou jimi. Existuje jich více, asi nejznámější je Nepanikař a nebo VOS.

Pokud ani aplikace nepřinesou zklidnění, je na místě ohlédnout se po odborné pomoci. Ta může být různá.

V případě nějakého akutního zhoršení psychického stavu nebo při nějaké náročné situaci je možné vyhledat intervenci v Krizovém centru. Ta je buď jednorázová (nejčastěji formou konzultace) nebo krátkodobá a vede k překlenutí nejnáročnějšího období. Některá centra fungují 24 hodin a umožňují i krátkodobou hospitalizaci.

Někdy pomůže i rozhovor na některé z linek telefonické krizové pomoci nebo podpora v chatové poradně. Zde je péče poskytována anonymně, což může být někdy velkou výhodou.

Další možností, zejména v případě dlouhodobějšího diskomfortu, je pomoc nabízená psychoterapeuty. To jsou specialisté na duševní zdraví a jeho znovuzískávání. Pomáhají např. řešit problémy v mezilidských vztazích, ale třeba i deprese, úzkosti, fobie apod. Pracují pomocí rozhovoru nebo různých terapeutických technik (třeba kresby apod.). Pomoc poskytují za úhradu nebo může být jejich podpora hrazena ze zdravotního pojištění. Velmi podobnou péči nabízí i psychologové, kteří se psychoterapii věnují.

Trochu jinak jsou zaměřeni kliničtí psychologové. Ti pracují především s lidmi se závažnějšími psychickými onemocněními, jako jsou např. schizofrenie, poruchy osobnosti, ale i již zmíněné deprese apod. Kromě toho, že léčí slovem, věnují se také diagnostice a mohou tedy na základě projevů daného člověka vyhodnotit, zda trpí některým psychickým onemocněním a případně jakým. Problémem jsou jejich dlouhé objednací lhůty. Péče je ovšem většinou hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Posledním specialistou, kterého tady zmíním, je psychiatr. To je absolvent medicíny, tj. lékař. Ten rovněž může diagnostikovat psychická onemocnění, ale také je léčit. Využívá přitom nejen psychologické prostředky, ale také předepisuje léky. I u psychiatrů ovšem platí, že jsou hůře dostupní (dlouhé objednací doby). Jejich péče bývá často hrazená z prostředků státního zdravotnictví.

Více informací i konkrétní kontakty na jednotlivé odborníky nebo kliniky lze najít např. na stránkách aplikace Nepanikař: https://nepanikar.eu/mapa-pomoci-psychologove/

Vím, že dnešní téma nepřináší mnoho radosti, ale snad pomůže těm, kteří tápají, jak si pomoci nebo kde podporu hledat. Přeji všem, ať je takových situací ve vašem životě jako šafránu…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz