Hlavní obsah

Sto pilulek denně, krev syna a miliardy: Příběh muže, který chce žít věčně

Foto: StockSnap/pixabay.com

Americký miliardář Bryan Johnson investuje miliony do boje se stárnutím. Denně bere stovky pilulek a podstupuje kontroverzní procedury. Je to průlom, nebo jen drahý experiment bez jistých výsledků?

Článek

Zkoumání dlouhověkosti je dnes jedním z největších trendů napříč obory. Celebrity, influenceři i vědci hledají způsoby, jak prodloužit délku lidského života. Klíčové přitom není jen dožít se vysokého věku, ale především udržet si co nejdéle plné zdraví, fyzickou kondici a duševní svěžest. Mezi ty, kdo tuto oblast posouvají do extrému, patří i americký podnikatel Bryan Johnson.

Kdo je Bryan Johnson a co je Blueprint

Johnson, který v minulosti prodal svou firmu Braintree společnosti PayPal za 800 milionů dolarů, dnes investuje přibližně 2 miliony dolarů ročně do projektu nazvaného Blueprint. Cílem projektu je co nejvíce prodloužit Johnsonův život a současně zpomalit projevy biologického stárnutí. Vzhledem k tomu, že se veřejně označuje za „nejvíce měřeného člověka na světě“, není překvapivé, že se stal populární postavou na sociálních sítích a pravidelně se objevuje i v médiích.

Extrémní režim a kontroverzní metody

Jeho denní režim připomíná spíš experiment než běžný život. Dieta přesně spočítaná na 1 977 kalorií denně, více než sto doplňků stravy, pravidelné tréninky a desítky biomarkerů sledovaných každé ráno. Mezi jeho nejdiskutovanější pokusy patřila i výměna plazmy, kdy si nechal aplikovat plazmu od svého dospělého syna. Tento postup později opustil, údajně kvůli nedostatečnému vědeckému základu a etickým otázkám (zdroj: Decrypt.co, 2023).

Výsledky a kritika odborníků

Podle Johnsona mu tento režim přinesl viditelné výsledky: jeho biologický věk prý klesl o více než pět let. Některé hodnoty, například klidový srdeční tep nebo elasticita cév, odpovídají údajně spíše člověku kolem třiceti let (The Guardian, leden 2025).

Ne všichni jsou ale jeho metodami nadšeni. Indický hepatolog Dr. Cyriac Philips označil Johnsonovy doplňky za marketingově atraktivní, ale vědecky nepodložené (Livemint.com, únor 2025). Upozorňuje, že Johnson sice zveřejňuje svá data online, ale chybí kontrolované klinické studie, které by jeho tvrzení skutečně potvrdily.

Kontroverze se netýkají jen vědeckých otázek. V březnu 2025 přinesl New York Post zprávu, že Johnson využíval smlouvy o mlčenlivosti (tzv. NDAs) vůči zaměstnancům, aby nemluvili o jeho údajně excentrickém chování na pracovišti. Šlo například o diskuze na intimní témata nebo pravidla oblékání během schůzek. Johnson obvinění odmítl, ale fakta se nepodařilo zcela vyvrátit (NYPost.com, březen 2025).

Johnson sám o sobě: Průkopník, nebo extrémista?

V rozhovoru pro Vanity Fair (duben 2025) sám Johnson přiznal, že jeho přístup není vhodný pro každého. Považuje se spíše za průkopníka, který testuje hranice možného, než za někoho, kdo by měl určovat standardy běžné péče o zdraví. Zmínil také, že některé látky, například rapamycin, mu způsobily komplikace: negativně ovlivnily jeho metabolické hodnoty a zpomalily hojení ran (Economic Times, duben 2025).

Inspirace, nebo varování?

Bryan Johnson tak zůstává fascinující, ale rozporuplnou postavou. Jeho projekt Blueprint může přinést nové poznatky o lidském zdraví, zároveň ale působí jako extrémní a velmi drahý experiment jednoho muže. Odborníci proto doporučují sledovat podobné iniciativy s opatrností a nepodléhat marketingovým sloganům bez kritického posouzení dostupných dat.

Zdroje:

Bryan Johnson’s Antiaging Quest Has Made Headlines. But There’s More to His Story Online. Economictimes.indiatimes.com/. [cit. 2025-07-15].

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz