Článek
Zrovna dnes jsem na Facebooku zahlédl příspěvek od jednoho nekvalitního, ale známého a mainstreamového média (no dobře, byla to Prima Cool), které nesleduju (fakt ne!), ale objevilo se mi ve feedu. Ten kusý příspěvek hlásal do světa bez jakýchkoli dalších informací, že:
„Prdění pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.“
Já vím, naštěstí takové kanály nebere nikdo vážně. Aspoň doufám. Přesto mě to trochu zarazilo. Tím spíše, že u příspěvku nebyl odkaz na žádný článek ani jiný vysvětlující text. Jen stručný odkaz na srovnatelně pochybný zdroj ze sociální sítě.
Takovýto nevinný „vtípek“ na stránce, která patří pod nějaký „dokumentární“ televizní kanál snad nikomu závažně neublíží. Snad. Pokud byste po jeho přečtení měli nutkání vysadit prášky na vysoký tlak a dát si pořádnou porci fazolí… tak splňte prosím jen tu druhou část. Mezitím se na tuhle libovou hlášku pojďme podívat trochu podrobněji a střízlivým okem.
Zápach pro zdraví?
Je fajn, že Prima Cool zveřejňuje na svých facebookových stránkách žhavé aktuality. Tahle konkrétní má totiž původ v jakési nepříliš významné kanadské studii na myších, která si získala jistou pozornost v některých médiích… v roce 2008. Ale to nevadí, kvalitní informace nestárnou, že ne?
Nicméně tato studie na myších se vůbec ani netýkala vlivu flatulence na krevní tlak, jak by se mohlo z inkriminovaného příspěvku zdát. Navrhovala (i slovo zjistila je zde možná příliš silné) toliko možnost, že produkce sirovodíku v trávicím traktu může mít jisté regulační účinky na krevní tlak. Což se… u myší… do jisté míry potvrdilo.
Smyslem studie ale vůbec nebylo zjišťovat, zda prdění u lidí ovlivňuje krevní tlak. Jejím smyslem bylo nadhodit možnost, zda by se sirovodík nedal nějakým způsobem využít v terapii hypertenze. To je hodně daleko od tvrzení, že:
„Prdění pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.“
Poněkud smysluplněji se o této studii v češtině zmínili v roce 2008 například na portál Osel.cz. Od té doby je celkem ticho po pěšině. Na druhou stranu se později objevily, možná zajímavější, studie o potenciální ochranné funkci sirovodíku např. proti některým neurodegenerativním chorobám. Sirovodík je podle všeho zajímavý plyn – ale o tom se na Prima Cool nejspíš nedozvíte.
Jaké si vzít ponaučení?
Cílem dnešního článku nebylo vyvrátit jeden přihlouplý fór druhořadého média. Cílem bylo spíše upozornit na to, jakým způsobem bulvár a nekvalitní magazíny zacházejí s vědeckými studiemi a jak je „interpretují“. Tady to bylo křišťálově jasné a průhledné. Ale často jsou žvásty v různých magazínech zabaleny do zdánlivě věrohodnější a objektivněji znějící omáčky. Ve výsledku tak mohou být skutečně zdraví nebezpečné.
Zdroje: