Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jak vypadá budoucnost robotů?

Jsou lidé, kteří mají rádi roboty a robotizaci, ale jsou také lidé, kteří mají z robotů strach. Jak vypadá jejich budoucnost?

Článek

Všichni víme, že slovo robot je českého původu, vymysleli jej bratři Čapkové a Karel Čapek jej poprvé použil ve hře RUR - Rossums Universal Robots, Rossumovi univerzální roboti.

Myšlenka a představa univerzálního mechanického pracovníka (práce všeho druhu) je hodně stará, dokonce i kultury, které existovaly díky otroctví se opájeli představou možnosti umělých pracovníků, kteří by pracovali jako otroci, ale neměli by na nic svůj vlastní názor.

Bůh kovářů Hefaistos se podle řeckých bájí zabýval výrobou mechanických sluhů a služek, což byli v podstatě roboti. Vyrobil i hlídacího robota, měděného obra Talóse, se kterým se setkali Argonauté, když se stavili na kus řeči na Krétě.

Kromě kovových služebníků vyráběl Hefaistos umělé lidi také z hlíny, tím se tak trochu podobal i ostatním bohům, kteří se občas bavili něčím podobným. Mezi nejznámější Hefaistovy výtvory patřila i dívka Pandora, která se občas bavila tím, že z nějaké utajované laboratoře odnesla skříňku s posledními generacemi virových a bakteriálních onemocnění jako pozdrav od bohů.

Řecký matematik Archytas z Tarentu už dávno před naším letopočtem sestavil mechanického ptáka, kterého nazval Holub, což byl v podstatě takový dron a o pár století později se proslulý Leonardo da Vinci pokoušel sestrojit mechanického rytíře, prvního robota, který se podobal člověku. Nevím, jak to dopadlo v praxi, ale Leonardo to uměl hezky podat i formou nákresů a vysvětlivek.

Pokusů o sestrojení umělého lidského sluhy, ať už jeho úkolem bylo plnit přání charakteru vojenského, ochranného, pomocného, sexuálního či zábavného bylo nepřeberné množství, některé se povedly více, jiné méně. V podstatě by se k nim dal počítat i Golem a různí skřeti, známí jako homunkulové.

Již jsem nad tímto tématem několikrát bádal, zvláště nad skutečností, že tvůrci robotů nebo pokusníci, kteří se na tomto poli aspoň snažili, byli většinou nebo prakticky vždycky muži. Řekli jsme si, že žena se většinou spokojila s tím, že měla dítě, které podléhalo její výchově, na co mít ještě nějakého sluhu, sešroubovaného z kovových dílů, matiček a šroubů?

Myslím, že hlavním tématem veškerých úvah, spojených s představou budování impéria, ovládaného roboty, byla vždy a všude na prvním místě jejich poslušnost. Je sice hezké, že robot může neúnavně pracovat pětadvacet hodin denně, stačí, když si každý den hodinu přivstane, ale současně je pravda, že do hlavy mu nikdo nevidí. Pár zkratů na základní desce a lidstvo dožije zavřené někde v podzemí v klecích, zatímco hezkého počasí na horách nebo u moře si budou užívat vysmátí roboti.

Samozřejmě, když budeme uvažovat, kdo vlastně jsou ti tvorové, o kterých mluvíme jako o bozích nebo o tvůrcích, můžeme snadno dojít k názoru, že oni jsou ti skutečně původní a my jsme ti, které kdysi dávno stvořili sami sobě pro radost, takže roboti jsme vlastně my a teď přemýšlíme o konstrukci a vývoji dalších robotů, protože si myslíme, že my jsme ti hlavní, takže se ocitáme tak trochu v paradoxní situaci.

Robot přijde na myšlenku sestavit či sestrojit robota. To vše samozřejmě v době nebo ve chvíli, kdy není dost smysluplné práce ani pro ty, kteří jsou už hotoví a teď neví, co mají dělat. A začínají být už lehce nervózní.

Můj názor je, že je trochu divné snažit se vyvíjet umělou inteligenci, která by nás mohla zničit a současně si na všechny světové strany stěžovat, že nás ta inteligence ohrožuje a může nás zničit.

Nedávno jsme měli souseda, který si doma v truhle shromažďoval všechny možné pyrotechnické kejkle a výbušniny a současně se obával, že by to mohlo vybouchnout, ale pořád si kupoval další a další zábavnou (i když nevím, co je na tom zábavného) pyrotechniku, až mu to doma skutečně bouchlo a málem spadla půlka baráku.

Bratři Čapkové vymysleli a dali světu slovo robot.

Též jsem nelenil a vymyslel jsem slovo, které nyní též poskytuji k volnému použití - lobot.

Jaký je rozdíl mezi robotem a lobotem? Lobot je robot po lobotomii, čili je to robot, který se nikdy nebude bouřit a nebude plánovat povstání proti svým pánům. Naopak, i když bude mít vysokou inteligenci, bude nanejvýš přemýšlet, jak udělat svému páníčkovi radost. Takže si to zapamatujte, nechceme žádné roboty, chceme loboty. Sláva lobotům a robotí lobotomii!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám