Článek
Takhle - není to úplně z mé hlavy, někde jsem to zaslechl nebo jsem to četl ve zprávách.
Už je celkem jisté, že se blíží konec světa. Prý. Možná, asi. Kdyby náhodou nenastal, tak přijde později. Proč? Protože už ani na pořádné katastrofy není spolehnutí.
Jak by vlastně ten konec světa měl vypadat? Četl jsem několik scénářů konce světa, ale nevzpomínám si, jestli tam byla někde možnost vybrat si jeden z nich a tomu se potom věnovat. Spíše to asi přijde nečekaně. A nevratně. Bez možnosti reklamace. Jako spontánní rána od osudu.
První možnost byla, že spadneme do Slunce. Trochu to mlaskne a bude po všem. Slunci totiž dojde vodík, proto se začne rozpínat a každý, kdo něco podobného zažil, tak ví, o čem je řeč, bez vodíku se to prostě udržet nedá a ze Slunce se stane obrovský bílý trpaslík. Možná bude i vypadat jako trpaslík, který někomu utekl ze zahrádky, ale bude morbidně obrovský. Hrozná představa. Slupne nás trpaslík. Kdy to bude? Asi za 6 až 7 miliard let, ale znáte to, čas letí jak splašený.
Druhá možnost konce světa taky není zrovna nejlepší. Je to teorie, podle které se na nás z vesmíru vyřítí obrovský záblesk, který bude tak silný, že najednou, během pár vteřin všechno na povrchu země spálí a nebude co řešit. Údajně, podle některých vědeckých teorií se to už v historii zeměkoule stalo a nikdo se neschoval ani ve sklepě, ani hluboko pod povrchem země, život musel začít prakticky znovu.
Teorii o potopě světa taky asi známe všichni, ale ta nás už tolik nepřekvapí, protože to začne tím, že bude pořád pršet a takoví ti dominantní týpkové, co se tváří, že všechno vědí a všemu rozumí, si začnou stavět lodě na kopcích.
Hodně lidí stále předpokládá, že se konec naší civilizace odehraje formou atomové války. Někdo se omylem loktem opře o červené tlačítko a pak se ráno probudíme, rozhrneme závěsy a otevřeme okno a místo, aby bylo všechno zalité sluncem, bude všechno zalité jadernými výbuchy. První myšlenka bude, kde je tady, sakra, nejbližší protiatomový kryt? Když bydlím v Praze na Letný, tak mám ještě půl minuty na to, abych doběhl na Florenc, ale možná to bude blíž ke krytu u Úřadu vlády, tam aspoň budu v dobré společnosti, ale většina lidí by to stejně popletla a běželi na na Úřad práce. I když na druhou stranu by si tam mohli současně podat i žádost o přídavek na bydlení. Až bude po všem.
Ale i tak se to všechno jeví jako marná snaha, protože i ti, kteří by na pár měsíců mrštně zalezli do svých soukromých nenápadných krytů, co mají někde na zahrádce, tak by se s nejvyšší pravděpodobností stejně neměli kam vracet. To není dobrá představa.
Mohl by ale konec světa nastat díky nějaké ekologické katastrofě? Mohl, proč ne?
Když tady byla poslední třeskutá a tisíc let trvající doba ledová, tak ta začala nenápadně globálním oteplováním a když už bylo všem nesnesitelné horko, tak najednou teplota otřesným způsobem spadla hluboko pod nulu a všechno zmrzlo. Včetně lihových teploměrů. Dodnes nikdo neví proč. Jasně, tak tohle bychom doma asi mít nechtěli.
Další možnost konce světa spočívá v divoké viróze, epidemii či pandemii. Ze špatně hlídané laboratoře v sedmém podlaží pod zemí unikne zákeřný virus prasečí chřipky a každý, kdo se s ním setká nebo se jím nakazí se začne chovat jako prase. Takže si nikdo ničeho nevšimne, ani to nebude nikoho zajímat, vždyť se vlastně nic nestalo, ale do ulic začnou nenápadně přijíždět mrazicí boxy s logy známých pohřebních ústavů.
Nebo si raději dáme útok mimozemšťanů? Je pravda, že Marťani tady už dlouho nebyli, ale myslím, že dnes už také nikoho nezajímají.
Srážka s meteoritem? To by mohlo být stejně nepříjemné, jako když se mi minulý týden srazily kalhoty, ale naštěstí jsem v nich zrovna nebyl.
Armagedon? Na obrněných transportérech přijedou po zuby ozbrojení andělé a vypukne největší dronová bitva jednadvacátého století. Do toho se budou plést drony zásilkových služeb a rychlé lékařské pomoci.
Vtom se najednou probudíte, chvíli budete zírat do stropu a potom si řeknete, asi budu muset ten alkohol přece jenom omezit, i když prý v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství. A budete mít opět po delší době stoprocentní pravdu.