Článek
Vždycky, když se vědci začnou rozčilovat, že jim něco podle propočtů nebo podle matematiky, popřípadě díky porovnání teorie s praxí nevychází, tak říkám, pozor, pozor, špatné výsledky ještě nemusí být důkazem toho, že matematika nefunguje nebo, že je špatná, často se zviditelní pouze snaha sčítat, odčítat a dělit rajčata s rybízem - a věřte, nevěřte, často jsou to chyby, kterých si nevšimne ani všemi mastmi mazaný profík.
Když začnu jakékoliv problémy rozebírat s matematikem, ekonomem nebo člověkem, který bývá lidově považován za cifršpióna, tak se ho nenápadně zeptám, jestli by mi jako odborník na matematiku (která se zabývá číselnými operacemi), mohl prozradit, jak zní definice čísla.
Co je to číslo? Číslo je v matematice tak nějak základ všeho, čili by mě zajímalo, jak se dá existence čísla definovat z pohledu matematika, který je na význačném postu ve velké bance a různými finančními operacemi a transakcemi se třeba už třicet nebo čtyřicet let velmi dobře živí. Rozumějme si dobře, ten člověk nic nedělá, nic neprodukuje, nic nevyrábí, nic neprodává, pouze sedí u hromady peněz s lopatičkou a kyblíčkem a rozděluje, jedna lopatička pro klienta, jedna lopatička pro banku, jedna lopatička pro mě. A znovu… jedna lopatička pro klienta…
Co je to číslo? Většinou jsem se dočkal odpovědi, jako že to je trochu složitější problém, protože se to takhle jednoduše nijak definovat nedá a jak bych to tedy viděl já? Když už mám takové divné otázky. Určitě by se dalo říct, že číslo je množství něčeho…
K tomu jsem obvykle pronesl, že já sám vnímám číslo jako výraz mohutnosti ohraničené množiny s níž můžeme provádět určité matematické operace. Jasně. Výborně. Kromě dělení nulou. Potlesk.
V místnosti bylo pět živých bytostí, jeden trpaslík a čtyři sloni. Máme vypočítat množství jídla, které budou potřebovat k tomu, aby přežili jeden měsíc. Potom čtyři sloni odešli a přišlo pět trpaslíků. Takže tam bylo o jednu živou bytost víc. O kolik více prostoru a o kolik více potravy budou potřebovat?
Nebo tady máme jiný příklad, hodný matematického řešení - z nemocnice odejdou dva vynikající neurochirurgové, protože dosáhli důchodového věku a místo nich nastoupí tři úplně noví doktoři, kteří sice nestudovali v České republice, ale s pacienty se domluví. Alespoň v rámci možností. Jak velkého zisku nemocnice dosáhla?
Sám jsem dlouhá léta pracoval ve výzkumu a je mi docela líto, když vidím, v jakých kotrmelcích naše budování blahobytu skončilo. Ano, matematika je královnou věd, jak se často říká, ale platí to, i když ji používáte pouze na sčítání příbuzných, bratranců a sestřenic a užitečných strýčků, kteří někde pracují na významných místech a mohou se za vás přimluvit? Myslím si, že kdyby se důkladně prošťouchly trubky, zajišťující naše finančnictví, tak budeme mít k dispozici třeba i pro naše školství tolik peněz, že se nám z toho protočí panenky. Škoda jen, že to nikoho nezajímá.