Článek
Sice ještě tak daleko nejsme, ale vzhledem k tomu, že se venku již citelně ochladilo a teploty kolísají a často se doslova potácejí jako notorik, snažící se v noci najít cestu domů, můžeme se občas vcítit do role všekomentujících filosofů a zamyslet se nad tím, jak chápali zimu naši předkové a pokud věříme na minulé životy, můžeme se pokusit zavzpomínat, jak jsme se s problémem zimy vyrovnávali my sami. Ve všech svých minulých a dřívějších existencích. Zimní symboly mají dodnes svůj význam, i když v poněkud oslabené formě a stále se podílejí na formování a možná i formátování našeho myšlení.
Nejznámějším symbolem zimy a samozřejmě i zimního slunovratu jsou Vánoce a kometa s dlouhým chvostem, která dovedla tři krále k čerstvě narozenému Spasiteli. Kometa je součástí betlémů a na svátek Zjevení Páně neboli na Tři krále, 5. ledna, její vláda končí. Potom se spolu s vánočními rekvizitami a s betlémem uklidí do krabic na příští rok.
Původně živé vánoční stromečky se na tříkrálový svátek odstrojí a vyhodí na smetiště. Je zajímavé, že kometa je obecně chápána jako špatné znamení. Říkalo se, že pokud spatříme na obloze vlasatici, stane se neštěstí, vypukne požár, mor nebo zemře veřejně známá osobnost, která ani nemusí být dlouho nemocná. Takové zlé věci přinášela třeba Halleyova kometa.
Tři krále výstižně charakterizuje tarotová karta číslo I. Mág. Tři králové byli mágové, hvězdáři, astrologové, byli to osvícení a zároveň bohatí lidé. Mág je manipulátor a umí proplouvat životem, není to někdo, kdo medituje téměř nahý a chudý na poušti a ostatní se mu posmívají, že nic nemá.
Tím se vyznačuje Poustevník, který obsadil tarotovou kartu číslo IX. Tři králové - mágové symbolizují minulost, přítomnost a budoucnost nebo také mládí, střední věk a smrt. Třetí král dal Ježíškovi myrhu, kterou byl pomazán než bylo jeho tělo uloženo do hrobu. Také se tato trojice považuje za symboliku tří tehdy známých kontinentů – Evropy, Asie a Afriky a jejich dary.
Zlato, myrha a kadidlo symbolizují pevné, kapalné a plynné skupenství látek. V den jejich svátku se na domovních vratech a dveřích objevují posvěcenou křídou napsaná písmena C+M+B nebo K+M+B, nejde ale pouze o iniciály jmen Kašpar, Melichar a Baltazar, ale o zkratku latinského Christus mansionem benedicat, Kristus žehnej tomuto domu. Mezi třemi písmeny se malují křížky, správně se to píše C+M+B+příslušný rok, křížky ale nemají význam znaménka „plus“, jaké se píše do srdíček, třeba M+K = Monika a Karel. Tři křížky jsou skutečné křížky a symbolizují nejsvětější trojici, Otce, Syna a Ducha svatého. Celý nápis na dveřích domů a chlévů přinášel požehnání po celý následující rok.
Nejvýznamnějším symbolem zimního období je bílá barva. Každému se hned vybaví sníh, který přes zimu chrání rostliny před mrazem, dříve to byl také symbol bílého husího peří, které se dralo za dlouhých zimních večerů a pak se cpalo do teplých prachových peřin. Bílá barva zimy souvisí s barvou mléka, protože o zimním slunovratu Matka bohyně porodila syna, slunečního boha a během ledna a února ho kojila mlékem. Narození slunečního boha se slaví prakticky ve všech mytologiích a v náboženstvích zemí, kde se odehrává zimní slunovrat. Přechod z původního měsíčního náboženství s měsíčními bohyněmi na sluneční náboženství, v němž se po jedné z nejdelších nocí v roce rodí sluneční syn a dospívá o jarní rovnodennosti, se odehrál, když se člověk usadil a začal se věnovat zemědělství.
Sama zima je personifikována jako stará babička s dlouhými bílými vlasy. Málokde se vyskytuje Paní Zima s rudým přelivem, což je celkem logické. Podle některých legend je Zima velice moudrá a může nás mnoho naučit, pokud jí správně porozumíme. Podle pesimističtějšího zosobnění zimy je to zlá babizna pojídající děti. Tady se zřejmě odrazil strach člověka ze zimy. Baba lidožroutka.
Jindy bývá zima vykreslená jako chladná kráska, která si pohrává s muži a nenažhaví ji ani nové zimní gumy. Ale pořád je to romantičtější než strohá dopravní značka se symbolem sněhové vločky.
K obecným symbolům zimního období patří hvězda–vločka, sněhulák, zasněžená krajina, brusle a lyže, což často používají kreslíři a malíři, kožešiny, rukavice, řetězy na kolech aut a zimní boty, což jsou symboly používané výtvarníky při tvorbě zimních katalogů. Konec zimy se symbolizuje vynášením Smrtky, sněženkami a pneumatikami s letním vzorkem. Takže jsme se díky moderní době dostali od vánoční komety až k letním pneumatikám.