Hlavní obsah
Knihy a literatura

Digitální pevnost - méně známé dílo od Dana Browna

Foto: Image by freepik

Asi každý zná jeho veledíla s Robertem Langdonem v hlavní roli. Ale tohle je taky slušnej nářez.

Článek

Když jsem vzal do ruky knihu Digitální pevnost od Dana Browna, těšil jsem se na pořádnou jízdu plnou záhad, napětí a honby za pravdou, jak to u něj bývá. A rozhodně jsem dostal to, co jsem očekával – jen s notnou dávkou kódu a šifer navrch.

Na začátku se setkáváme s Susan Fletcherovou, brilantní kryptoložkou z NSA. Susan je tak chytrá, že by mohla přeprogramovat vaši mikrovlnku, aby vám místo popcornu připravila kaviárové tousty. Všechno se zamotá, když se objeví nepolapitelný kód, který údajně nelze rozluštit a který hrozí odhalením všech tajných informací americké vlády.

Ano, Dan Brown se opět ukázal jako mistr napětí. Ale tentokrát mi místy připadal spíš jako profesor kryptologie než jako vypravěč. Množství technických detailů o šifrování a počítačové bezpečnosti mě občas přimělo přemýšlet, zda bych si neměl pořídit slovník programátorského žargonu. Ale nakonec jsem zjistil, že mě to nejen baví, ale i vzdělává. Moje hesla jsou teď tak komplikovaná, že bych je neuhodl ani já sám.

Susan není sama v boji s tímto digitálním nepřítelem. Na scénu vstupuje David Becker, její přítel a jazykovědec, který je tak šarmantní, že by mohl prodat led Eskymákům. Jeho dobrodružství v cizině, kde pátrá po klíči k rozluštění onoho záhadného kódu, přináší do příběhu potřebnou akci a exotiku. I když místy to vypadá, že si na dovolenou zabalil více adrenalinu než opalovacího krému.

Kniha nás zavádí do hlubin NSA, kde se kódovací mašina TRANSLTR snaží rozluštit tajemný kód. Přiznám se, že TRANSLTR mi připadal jako Transformer, který se rozhodl změnit kariéru a stát se úředníkem. Zatímco Susan a její tým se snaží přijít na to, jak se kód dostal na svobodu a kdo za tím stojí, čtenář je svědkem neustálých zvratů a překvapení. Je to jako sledovat, jak si kočka hraje s klubkem příze – nikdy nevíte, jaký bude další pohyb.

Stránky se obrací téměř samy, což je skvělé, pokud máte k dispozici volný víkend, ale méně skvělé, pokud si plánujete v noci pořádně pospat. Autor dokáže udržet čtenáře na okraji sedadla, i když někdy se mi zdálo, že příběh se až příliš spoléhá na náhodné události a nečekané objevy. Ale tak už to u Browna bývá – jeho příběhy jsou jako horská dráha, plná vzestupů a pádů, které vás zanechají zadýchané a plné emocí.

A teď k hlavnímu záporákovi – Ensei Tankado, geniální programátor s tajemným motivem. Je to záporák, kterého můžete skoro obdivovat pro jeho intelekt a zároveň ho proklínat za jeho skutky. Jeho hra s kódy a šiframi je jako šachová partie na steroidech, kde každý tah může znamenat katastrofu. Jeho postava dodává příběhu tu správnou dávku napětí a intelektuálního duelu, který činí „Digitální pevnost“ tak fascinující.

Musím také zmínit, že některé vedlejší postavy a jejich osudy byly možná zbytečně složité a někdy jsem se v jejich motivech trochu ztrácel. Ale to je u Browna běžné – jeho svět je plný detailů a drobností, které dávají příběhu hloubku, ale občas vás také mohou trochu zmást.

Celkově vzato, „Digitální pevnost“ je napínavý a inteligentní thriller, který vás vtáhne do světa kryptografie a digitálních tajemství. Je to jako řešit obří křížovku, která vás nutí přemýšlet a zkoumat každou stopu. Pokud máte rádi Brownovy knihy, určitě nebudete zklamaní. A pokud jste technofilové, budete nadšeni. Jen se připravte na to, že vaše znalosti o šifrách a kódech se po přečtení této knihy výrazně zvýší. A možná si budete chtít změnit všechna svá hesla – pro jistotu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz