Hlavní obsah

Třinácté komnaty našich prezidentů od Václava Junka, svatej nejsme asi nikdo

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Image by macrovector on Freepik

Kniha „Třinácté komnaty našich prezidentů“ od Václava Junka se od první stránky profiluje jako čtení pro každého, kdo se rád brodí historií se zdravou dávkou humoru a špetkou ironie.

Článek

Autor odhaluje zákoutí, kam se většinou světla reflektorů oficiálního portrétu nedostanou, a místo strohých státnických póz nám servíruje osobitější pohled na české a československé prezidenty – někdy přívětivý, jindy rozpačitý, často ale překvapivě vtipný. Pokud jste si kdy kladli otázku, co si prezidenti povídají doma při večeři, čtěte dál.

Junek má dar psát svižně, a přestože se jedná o knihu o historii, místy si připadáte jako na dobré večeři s přáteli – trochu poklábosení, trochu škádlení, ale nikdy nuda. Například když autor líčí masivní knihovnu Edvarda Beneše, člověk má skoro pocit, že si autor s Benešem osobně potykal a Beneš mu u sklenky whisky vyprávěl o každé knize zvlášť. Jinými slovy, Junek si nedělá iluze o ideální hrdinské minulosti, ale o to víc nás vtáhne do složitosti osobních příběhů našich hlav státu.

Každý z prezidentů si v knize najde svou vlastní „třináctou komnatu“ – osobní téma nebo problém, který se snažili ukrýt před veřejností. Junek nám tak s úsměvem na rtech přibližuje třeba problémy T. G. Masaryka s milostnými aférami nebo Háchovu křehkou psychiku. Na jedné straně je to fascinující pohled na lidskost, na druhé straně se občas pousmějete nad tím, jak moc některé věci zůstávají v politice stejné. U T. G. Masaryka například odhaluje, že i „tatíček národa“ měl svou slabost – přece jenom na všechny ty skandály okolo žen se nedíval jen s přísným okem filozofa. Jak autor rád ironicky poznamenává, možná by Masaryk dneska na Twitteru nevydržel dlouho – ačkoli by si svou „blokaci“ jistě filozoficky zdůvodnil.

Prezident Antonín Zápotocký zase zanechává po přečtení této knihy trochu jiný dojem než v učebnicích dějepisu. Junek mu připisuje osobní kouzlo i ironii, se kterou dokázal komentovat své kolegy. A Václav Havel? Na jednu stranu oblíbený disident s cigaretou v koutku úst, na druhou stranu ale i někdo, kdo občas plaval v politických vodách jako ryba na suchu. Když Junek líčí Havlovy trampoty s moderní diplomacií a lehce se ušklíbá nad jeho vyrovnáváním se s prezidentskou funkcí, nelze se nezasmát.

To, co dělá tuto knihu výjimečnou, je způsob, jakým Junek propojuje formální a lidské stránky jednotlivých postav. Dokáže vyvolat smích, když popisuje běžné strasti prezidentských životů, ale nezapomíná ani na temnější tóny – a tak i ti, kteří mají tendenci vzpomínat na bývalé časy s růžovými brýlemi, dostanou lekci, že politika nikdy nebyla bezchybnou pohádkou.

Je pravda, že někdy má Junek sklon odbíhat od hlavního tématu a jeho humor může být pro někoho příliš odlehčující – zejména pro čtenáře, kteří očekávají seriózní historickou analýzu. Je to ale právě tato volná ruka, díky které je čtení tak přístupné a zábavné. Autor nikdy neshazuje historická fakta, ale jeho vypravěčský styl je tak živý, že si nelze nevzpomenout na hodiny dějepisu, kdy jste místo nudného memorování faktů raději chtěli slyšet drby o „starých dobrých časech“.

Kniha „Třinácté komnaty našich prezidentů“ je zkrátka jízda plná nečekaných odboček a veselých glos, které nám připomínají, že prezidenti, ať už je máme na piedestalu nebo je kritizujeme, byli (a jsou) stále jen lidmi se svými slabostmi, ambicemi i prohřešky. Václav Junek nám ukazuje, že do dějin se sice zapisují velké činy, ale občas se stačí podívat i na drobné momenty, které vytvářejí ten pravý obraz dějinných aktérů. Zasmějete se, přemýšlíte, možná se občas podrbete na hlavě a říkáte si: „No jo, lidé se moc nemění.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz