Článek
Mluvím o „Zelené míli“ od mistra hororu Stephena Kinga, knize, která mi ukázala, že vězeňská cela může být místo, kde se děje víc zázraků než na výprodeji v obchodním centru.
Příběh nás zavede do věznice Cold Mountain, kde jsou cely smrti malebně nazývány „blok E“. Hlavní hrdina, Paul Edgecombe, vedoucí dozorčí, nám vypráví svůj příběh s takovým klidem, že by klidně mohl číst pohádku na dobrou noc. Jenže namísto „Žili byli“ dostáváme „Přišli, popravili“ – a to už tak milé není.
Do tohoto pochmurného světa přichází John Coffey, obrovský černoch s darem, který by záviděl i samotný Ježíš. Umí totiž uzdravovat dotykem. Jakmile se objeví, atmosféra na bloku E se změní – najednou jsou všichni napjatí jako struna a já jsem při čtení čekal, kdy se objeví nějaký kouzelník a vytáhne z klobouku králíka.
Stephen King mě znovu přesvědčil, že je nejen králem hororu, ale také mistrem lidských příběhů. Vztah mezi Paulem a Johnem je vykreslený s takovou jemností, že bych klidně zapomněl, že se bavíme o knize, kde lidé končí na elektrickém křesle. A to křeslo je samo o sobě jedním z nejvýraznějších „postav“ – Old Sparky, miláček, který každému pošle „elektrický polibek“. Kdo by nechtěl takového mazlíčka doma, že?
Jedním z vrcholů knihy je scéna, kde Coffey léčí manželku jednoho z dozorčích, Halena Mooresa. Je to scéna, která by se klidně mohla promítat na velkém plátně a vyvolat u diváků hromadné slzení. Jsem si jistý, že i nejtvrdší chlap by si musel tajně utírat oči do rukávu, aby to nikdo neviděl.
A nesmím zapomenout na malého, ale důležitého hrdinu – myšáka pana Jinglese. Tenhle roztomilý hlodavec si zaslouží vlastní spin-off! Jaké dobrodružství musel zažít na vězeňském bloku mezi obry a dozorci. Možná že pan Jingles napsal svůj vlastní deník, který by se jednou mohl objevit na pultech knihkupectví.
„Zelená míle“ není jen horor, není to jen thriller. Je to hluboký ponor do lidské duše, kde se mísí dobro se zlem, naděje s beznadějí. King nás učí, že i v těch nejtemnějších chvílích může zazářit světlo – i kdyby to bylo světlo z elektrického křesla.
Jedno je jisté – „Zelená míle“ vás nenechá chladnými. Naopak, rozproudí vám krev v žilách a donutí vás zamyslet se nad tím, jaké zázraky se mohou skrývat za zdmi naší každodenní reality.
Takže si sedněte, otevřete knihu a připravte se na jízdu po Zelené míli. Protože, jak říká King, „život je dlouhá cesta, ale tenhle příběh je zatraceně krátký.“