Článek
Edmund Emil Kemper III, známý také jako „Co-Ed Killer“, je jedním z nejznámějších amerických sériových vrahů. Jeho příběh fascinuje kriminalisty, psychology i širokou veřejnost kvůli kombinaci extrémní brutality, vysoké inteligence a komplikovaného psychologického profilu.
---
Dětství a raný život
Edmund Kemper se narodil 18. prosince 1948 v Burbanku v Kalifornii. Již od dětství vykazoval známky poruch chování – například trýznění zvířat, morbidní fantazie a izolaci od vrstevníků. Měl komplikovaný vztah se svou matkou Clarnell, která ho ponižovala a psychicky týrala.
> „Matka mi opakovaně říkala, že žádná žena mě nikdy nebude milovat tak, jak jsem.“
– Edmund Kemper, výpověď pro FBI, 1984
Zajímavost: V dospělosti měřil přes 2 metry (206 cm) a vážil více než 120 kilogramů – jeho mohutná postava a hluboký hlas působily na lidi impozantně, až autoritativně.
Už ve věku 15 let Kemper zavraždil svou babičku a dědečka, se kterými žil. Po činu sám zavolal policii a řekl:
> „Chtěl jsem vědět, jaké to je – zabít babičku.“
(Los Angeles Times, 1973)
---
Psychiatrická léčba a propuštění
V zařízení pro mladistvé v Atascadero Kemper vykazoval IQ přes 140. Pomáhal psychologům sestavovat testy pro ostatní pacienty a učil se manipulovat s lidmi i systémem.
> „Byl schopný přesně říkat, co jsme chtěli slyšet. Naprosto geniální manipulátor.“
– Dr. Donald Lunde, forenzní psychiatr
Navzdory varování odborníků byl v roce 1969 propuštěn – a paradoxně navrácen ke své matce, přestože právě vztah s ní byl považován za jeden z hlavních spouštěčů jeho psychózy.
---
Vraždy studentek (1972–1973)
Během pouhého jednoho roku Kemper zavraždil šest mladých žen – většinou studentek univerzity v Santa Cruz, které stopoval a lákal do svého auta.
Zajímavost: Kemper upravil svůj vůz tak, aby znemožnil útěk – odemkl pouze vnější kliky dveří a měl připravené pouta.
Oběti nejčastěji uškrtitil, zneužil (někdy i posmrtně), rozřezal a části jejich těl si ponechal. Někdy spal s oddělenými hlavami svých obětí.
> „Zastavil jsem, usmál jsem se a otevřel dveře. Věděly, že je to špatné rozhodnutí – ale už bylo pozdě.“
– Edmund Kemper v rozhovoru s FBI, 1984
---
Vražda matky a zvrat
V dubnu 1973 Kemper konečně zavraždil svou matku – čin, který popsal jako „klíčový moment celého života“. Po vraždě její tělo zohavil a znásilnil. Poté zabil i její kamarádku, aby zahladil stopy.
> „Zasloužila si to. Zasloužila si všechno, co se jí stalo.“
– Kemper, záznam výpovědi, 1973
Po činu se sám vydal do Colorada, kde z telefonní budky zavolal policii a přiznal se. Vyšetřovatelé původně nevěřili, že mluví pravdu.
---
Proces a věznění
Kemper byl obviněn z osmi vražd a v listopadu 1973 odsouzen k osmi doživotním trestům. Od té doby je uvězněn v California Medical Facility ve Vacaville.
---
Život ve vězení a spolupráce s FBI
Ve vězení se Kemper chová ukázkově – je považován za jednoho z nejinteligentnějších vězňů.
Zajímavost: V 80. letech začal nahrávat audioknihy pro nevidomé – namluvil přes 5 000 hodin textů, např. Star Wars, Duna nebo Pán prstenů.
Jeho podrobná spolupráce s FBI (zejména s Johnem Douglasem a Robertem Resslerem) zásadně pomohla při vývoji profilování sériových vrahů. Kemper se stal hlavním zdrojem pro studii patologického chování.
> „Kemper mluvil otevřeně a chladně – jako by popisoval recept na večeři.“
– John E. Douglas, Mindhunter
Zajímavost: Byl jednou z inspirací pro postavu Dr. Hannibala Lectera a vystupuje v seriálu Mindhunter, kde ho hraje Cameron Britton.
---
Závěr
Edmund Kemper představuje děsivou kombinaci inteligence, šílenství a násilí. Přestože dnes působí jako klidný muž s hlubokým hlasem a ochotou spolupracovat, je připomínkou toho, jak temná může být lidská mysl – a jak těžko rozpoznat nebezpečí, když se skrývá za maskou slušnosti a rozumu.