Hlavní obsah
Názory a úvahy

Nemůžeme si dovolit nestarat se o péči

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Renata Prunnerová

Těžce postižený mladý muž

14. 9. 16:52

Můžeme si dovolit nestarat se o péči všech hendikepovaných, tragédie je totiž s demografickým vývojem za humny.

Článek

Tito nejzranitelnější se nemůžou efektivně bránit, nemůžou afektovaně křičet a dělat monstroźní demonstrace a strhávat na sebe pozornost. V koutku trpí a v koutku i umírají, společnosti dělají křoví, jak se chlubí, jak vyspělá péče o těžce postižené v ČR je. Ale není. Neziskovky na zlepšení podmínek postižených berou neuvěřitelné dotace, jenom blábolí a přímou péči nedělají, asistenti se zase školí asi 50 hodin ročně, proč ? Protože školitelé se velmi efektivně na tomto systému obohatí. Nikdo s tím nechce být spojován, neboť zatím stojí žal, utrpení a střádaní postižených a jejich pečujících rodin.

Kdo vlastně řídí péči v ČR? Že by lobbisté, nebo odborníci, co myslíte? 40 let po revoluci máme socialistické ústavnictví, pro rodiny je nejlevnější „dát do ústavu“, tam se totiž nedělá žádné majetkové šetření, žádné katastrální šetření a ni se ústavy nepřihlašují k dědickým řízením. Provozní péče stojí stát měsíčně kolem 80 000,- Kč. Kdo by nedal do ústavu, když stát za něho zaplatí takové peníze. Rodinná péče stojí 19 200,- + 6200,- pojištění.

Tak kdy skončí Aurora, kdy se narovnají podmínky, kdy ti bohatí, za kterými stojí mnoha milionové majetky si péči v ústavech zaplatí nebo jejich děti, které tyto majetky získali. Je to normální, nepečuješ, tak péči plať, pečuješ, tak budeš státem podporován. U nás je to naopak, pečuješ doma, jsi zodpovědný k postiženým příslušníkům rodiny, prodej svoje majetky, abys nezahynul - z 19 200 Kč za 720 hodin péče se nedá přežít. Proto musí pomáhat tři generace rodiny, aby péči o nejtěžší hendikep v rodinném prostředí finančně zvládli.

Vítězové jsou ti, co „dají do ústavu“, ti nemusí prodat nic, do bytů babiček se nastěhují vnuci a péči v ústavu za ně uhradí stát. Zdá se vám to ekonomicky a sociálně perverzní? Ano, je! Kdy to pravicová vláda změní, socialistické ústavnictví na úkor zodpovědné rodinné péče? Nemá to nikde v Evropě obdoby, tam, když „dáte do ústavu“, musíte část svého majetku prodat. Protože věřte, nevěřte - péče je moc drahá. Hmotně zajistěte pečující a konečně zaveďte alimentační povinnost do ústavů, kdy jindy než těď, když jsme na samém ekonomickém dnu, jak dlouho chcete táhnout toto robustní socialistické ústavnictví a domovy se zvláštním režimem?

Kdy konečně budete zodpovědní a do péče vtáhnete rodiny, všichni někam patří. Ano my slušní, pečujcící, zodpovědní stojíme v ústraní bez jakékoliv superstar, která by hájila naše zájmy. Nemáme Středulu, nemáme nikoho. Pokud se neuvede sociální systém do rovnováhy, přijde sociální apokalypsa a nezapomeňte, kolik postižených důchodců budete mít za rok, za dva, za tři, všechny asi do ústavu nedáte, musíte podpořit neformální pečující v rodinách a zdražit ústavy, pak se vše samo uspořádá, peníze udělají totiž pořádek ve všem. Když se každý bude starat o sebe, bude o všechny postaráno. Socialismus nikdy nebyl životaschopný.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz