Článek
Ženy procházejí během svého života různými hormonálními proměnami, které mohou vést i k závažným zdravotním komplikacím. Tradiční přírodní medicína v podobě bylinek jim může pomoci od bolesti a dalších problémů, které ženy zažívají, a to od menstruačních potíží přes těhotenství až po menopauzu. Bylinky jim tak nabízejí účinnou podporu a úlevu. Které bylinky jsou pro ženy ty nejlepší?
Menstruační potíže
Bolesti břicha, hlavy a zad trápí v období menstruace snad každou ženu po většinu života. Existují však bylinky, které pomáhají zmírňovat křeče a zbaví vás silných bolestí. Bylinky si můžete natrhat a nasušit do zásoby a poté z nich připravit čaj. V lékárnách jsou k dostání i speciální bylinné čajové směsi přímo určené na menstruační potíže. Jednou z nejpoužívanějších bylin je kontryhel obecný, který má stahující a protizánětlivé účinky, které zmírňují bolesti. Podporuje také správnou funkci dělohy a pomáhá při nepravidelném cyklu. Bolesti břicha a křeče zmírňuje také řebříček obecný, který je užitečný i při nadměrném krvácení. Mezi další vhodné bylinky patří mateřídouška, máta peprná, bazalka, heřmánek a maliník.
Těhotenství a šestinedělí
I během těhotenství můžete popíjet určité bylinky, které vám udělají dobře, zmírní vaše zažívací potíže a připraví dělohu k porodu. Pro své příznivé účinky na dělohu je mezi těhotnými ženami oblíbený zejména maliník. Po porodu pomáhá maliník i s obnovou děložní tkáně a podporou laktace. Fenykl pak podporuje tvorbu mateřského mléka a pomáhá zmírňovat kojenecké koliky. Vyzkoušejte i měsíček lékařský, heřmánek či kopřivu, která je bohatá na železo a další minerály. V období těhotenství si ale dejte pozor na to, jaké bylinky konzumujete, jelikož některé z nich mohou mít nežádoucí účinky na těhotenství a vývoj plodu. Raději se vyvarujte nadměrné konzumaci pelyňku, který může vyvolat i potrat. Nevhodný je také řepík, andělika, jmelí, oman, máta, rozmarýn nebo šalvěj.
Menopauza a fytoestrogeny
Pravidelný menstruační cyklus uzavírá menopauza, která je významným obdobím života každé ženy. Bohužel s sebou přináší i nepříjemné pocity v podobě návalů horka, nočního pocení nespavosti a změn nálad. Tyto nepříjemné pocity pomáhají zmírňovat fytoestrogeny, což jsou rostlinné sloučeniny, které jsou podobné právě estrogenům. Hormonální hladinu během menopauzy vyrovnává například jetel luční, který také zmírňuje návaly horka a zlepšuje kvalitu spánku. Ploštičník hroznatý také obsahuje zmíněné fytoestrogeny a pomáhá při problémech, které jsou s menopauzou spojené. Studie potvrzují, že podporuje také zdraví kostí a snižuje riziko osteoporózy, což je také v tomto období důležité, jelikož při menopauze dochází často k řídnutí kostí.
Emocionální a psychická podpora bylinek
Díky hormonálním výkyvům u žen často dochází k změnám nálad. Některé bylinky jim tak mohou být dobrou oporou v případě špatné nálady, depresí, úzkostech a stresu. Silné antidepresivní účinky má třezalka tečkovaná, která se používá k léčně mírné deprese a úzkostí. Pokud však na tyto obtíže pravidelně užíváte nějaké léky, raději to konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Relaxační účinky má pak i levandule, která je u žen velice oblíbenou bylinkou. Má uklidňující účinky, levandulový olej se používá při aromaterapii a levandulový čaj nabízí vnitřní uklidnění. Skvělé uklidňují účinky má i máta, heřmánek nebo citronová tráva.
Přírodní léčba prostřednictvím bylinek může velice účinná, nesmíte však zapomínat i na zdravý životní styl, dostatek pohybu a péči o duševní pohodu. Bylinky jsou skvělým pomocníkem při řešení zdravotních komplikací.