Článek
Správný výběr šamponu
Základem vnější péče o vlasy je výběr správného kvalitního šamponu. Nejdříve si ale zjistěte, jaký typ vlasů máte, zda jsou spíše suché a lámavé nebo mastné, normální či barvené. Každý typ vlasů totiž vyžaduje speciální péči. Například šampony určené pro suché vlasy obvykle obsahují hydratační složky, zatímco ty, které jsou určené pro mastné vlasy jsou více odlehčené a čistící. Vyhněte se agresivním šamponům, které obsahují mnoho chemikálií, jako jsou například sulfáty, které mohou pokožku hlavy vysušovat. Naopak volte přírodní šampony v ekologickém balení, čím podpoříte také naši přírodu.
Správná technika mytí vlasů
Aby byly vaše vlasy co nejkrásnější, hraje také velkou roli jejich mytí. Vlasy by se neměly mýt každý den, ideální je tak 2 - 3× do týdne, aby se předešlo odstranění přirozených olejů, které je chrání. Samozřejmě pokud máte vlasy, které se hodně mastí, vyžadují častější umývání. K mytí používejte vlažnou vodu a šampon naneste pouze na kořínky a pokožku hlavy, kterou jemně promasírujte konečky prstů. Tím se podpoří krevní oběh a zdravý růst vlasů. Po umytí celý proces ještě jednou zopakujte, aby byly vaše vlasy dokonale čisté.
Kondicionéry a masky na vlasy
Po umytí vlasů si naneste kondicionér, který se dnes již často prodává přímo s šamponem. Kondicionéry pomáhají uzavřít vlasové vlákno a zanechávají vlasy lesklé a hebké. Nanášejte ho pouze na vlasy a jejich konečky, vyhněte se pokožce hlavy, aby nedocházelo k jejímu nadměrnému maštění. Jednou týdně je dobré použít také výživovou masku na vlasy, která jim dodá potřebné živiny a hydrataci.
Zázračné oleje na vlasy
Skvělou péči o vlasy představují přírodní oleje, které pomáhají vlasy hydratovat, chránit před poškozením, dodávají jim lesk a hebkost. Jedním z nejefektivnějších olejů je ricinový olej, který je bohatý na vitamín E a omega 6 a 9 mastné kyseliny, které vlasy posilují a podporují jejich růst. Pokud máte problémy s pokožkou hlavy, vyzkoušejte právě tento olejíček, který má také protizánětlivé a antibakteriální účinky, což je ideální pro udržení zdravé pokožky vlasů. Olejíčky můžete na vlasy použít hned několika způsoby. Prvním z nich je podpora zdravé pokožky hlavy. Naneste olej přímo na kůži a jemně ho vmasírujte. Nechte ho působit přes noc a ráno si hlavu důkladně umyjte šamponem. Z ricinového, kokosového nebo olivového oleje si můžete také vytvořit skvělou masku na vlasy. Oleje smíchejte dohromady, naneste na celé vlasy a nechejte působit několik hodin nebo přes noc, a poté vlasy umyjte. Na roztřepené či polámané konečky naneste trochu oleje, který je vyživí a ochrání před lámání a třepením. Přírodní oleje můžete používat ve své péči o vlasy pravidelně, brzy se dostaví požadované účinky.
Fénování a styling
Pokud je to možné, zabalte vlasy do ručníku a nechejte je přirozeně vysušit. Je to pro ně mnohem lepší než fénování, které vlasy poškozuje. Pokud se pro fén přeci jen rozhodnete, naneste na vlasy ochranný sprej proti teplu a používejte fén s regulací teploty. Čím nižší teplota bude, tím lepší pro vlasy. I při stylování vlasů se vyhýbejte nadměrnému používání žehliček a kulem, které vlasové vlákno poškozují nadměrným horkem.
Správný výběr šamponu, technika mytí, kondicionéry, masky či přírodní oleje vám dopomohou k tomu, aby byly vaše vlasy co nejkrásnější. Nezapomeňte ale na to, že každé vlasy jsou trochu jiné, a proto si sami musíte najít rutinu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Kromě vnější péče se můžete zaměřit i na tu vnitřní prostřednictvím výživových doplňků stravy, které vlasům dodají ty správné živiny a vitamíny.