Hlavní obsah
Jídlo a pití

Vyzkoušejte si domácí kefír, zdraví ve sklenici plné probiotik

Foto: ROBIN WORRALL - Unsplash.com

Kefír je tradiční fermentovaný nápoj, který se stále těší větší oblibě mezi příznivci zdravého životního stylu. Obsahuje velké množství probiotik. Podívejte se na to, proč by domácí kefír rozhodně neměl chybět ani ve vaší stravě!

Článek

Zázrak jménem kefír

Kefír je mléčný nápoj, který vzniká fermentací zejména díky činnosti kefírových zrn. V těchto zrnkách jsou totiž obsažené bakterie a kvasinky, které přeměňují laktózu na kyselinu mléčnou a při tom vytvářejí kyselý a lehce perlivý nápoj, který má na náš organismus blahodárné účinky. Vznik toho zdraví prospěšného nápoje je spojen zejména s Kavkazem, kde je pravidelnou součástí stravy již několik staletí.

Živá probiotika

Hlavním důvodem, proč je kefír tak prospěšný, je jeho vysoký obsah probiotik. Tyto „přátelské“ bakterie totiž pomáhají obnovit rovnováhu střevní mikroflóry, která může být narušena například stresem, špatnou stravou nebo dlouhodobým užíváním antibiotik. Jeho pravidelná konzumace podporuje zdraví trávicího traktu, zejména díky obsaženému vysokému obsahu probiotik neboli živých mikroorganismů. Ta nejen zlepšují trávení, ale také podporují imunitní systém a přispívají k celkovému zdraví organismu. Kefír totiž navíc obsahuje vitamíny skupiny B, včetně B12, které přispívají k tvorbě červených krvinek a ke správné funkci nervové soustavy. Minerály jako je vápník, hořčík a fosfor pak podporují zdraví kostí a zubů.

Foto: Alexander Grey - Unsplash.com

Kefír pro krásnou pleť

Kefír nemá pozitivní účinky jen na naše vnitřní zdraví, ale jeho pravidelná konzumace blahodárně působí i na náš vnější vzhled. Díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů a biotinu je často kefír přidáván i do pleťových masek a jiných kosmetických produktů. Kefír totiž krásně hydratuje pokožku, zmírňuje podráždění a podporuje její přirozenou obnovu. Zkuste si doma připravit jednoduchou pleťovou masku z kefíru a medu, která pleť vyživí a zklidní.

Kefír jako součást zdravého životního stylu

Domácí kefír je velmi všestranným nápojem, který můžete pít během celého dne samotný nebo jej přidávat do smoothie, do pečení nebo jako základ do zálivky na zeleninový salát. Jeho osvěžující chuť si můžete upravit podle sebe, zkuste do něj například přidat ovoce, med nebo skořici a vytvořte si vlastní variace tohoto zdravého nápoje. Navíc díky procesu fermentace, při kterém se laktóza v mléce rozkládá, je kefír vhodný i pro osoby s intolerancí laktózy.

Foto: Chinh Le Duc - Unsplash.com

Recept na domácí kefír

Příprava domácí kefíru je velmi jednoduchá a nevyžaduje žádné speciální přístroje. Jediné, co budete potřebovat je:

  • čerstvé mléko
  • kefírová zrna

Kefírová zrna sežene například v obchodech se zdravou výživou nebo od jiných výrobců kefíru. Na každých 250 ml kefíru použijte 1 polévkovou lžíci zrn. Kefírová zrna vložte do čisté sklenice a zalijte mlékem. Sklenici zakryjte víčkem nebo čistou utěrkou tak, aby ven mohl stále unikat oxid uhličitý, neutahujte jej tedy moc pevně. Kefír nechejte fermentovat při pokojové teplotě 24-48 hodin. Délka fermentace je závislá zejména na vašich chuťových preferencích. Čím déle jej fermentujete, tím bude kefír kyselejší. Po dokončení fermentace kefír přeceďte přes plastové sítko a zrnka opláchněte pod tekoucí vodou. Kefír skladujte v lednici, kde vydrží několik dní.

Pravidelná konzumace této fermentované potraviny podporuje zdraví střev, posiluje imunitní systém a přispívá k celkovému pocitu pohody. Navíc je domácí příprava kefíru jednoduchá a levná, což vám umožní mít tento zdravý nápoj vždy po ruce.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz