Hlavní obsah
Názory a úvahy

Být zdravý je „in“

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
30. 7. 17:54

Že je možné nechat se uzdravit v obecní knihovně, slyšeli letos obyvatelé nejmenované vsi na Moravském Slovácku v hlášení místního rozhlasu. Léčitel avizoval vstupné jako dobrovolné - tož proč ne?

Článek

Je fakt, že mnozí lidé do svého uzdravení investovali již veliké peníze. Často bez efektu. A dali by ještě více, kdyby na to přišlo a pomohlo to. Neboť zdraví je velká deviza. Takové osobní jmění. V nemoci poznáváme, jak velký dar je život a jak je krásné, když jsme zdraví. Tak často na to zapomínáme! Nic nemáme pevně jen a pouze ve svých rukou. Náš život a jeho čas je obrovským darem. Své o tom ví těžce nemocní. Ve zkoušce strádání a bolesti jim na mysli často vytanou otázky po smyslu života. Po utrpení a smrti spojené s úzkostí, výčitkami, pocity viny, nespravedlnosti, hněvu, smutku či prázdnoty a beznaděje. Svět nemocného je tolik jiný než ten, který žijí všichni kolem. Nemocní lidé potřebují obzvlášť naši blízkost. Ti v léčebných nebo pečovatelských zařízeních, i ti doma. Pro nemocné, rodinné příslušníky, zdravotnické pracovníky a pro všechny lidi dobré vůle je každý den výzvou k sounáležitosti, fyzické pomoci i psychické a duchovní podpoře.

Zajímavý pohled na zdraví a nemoc přináší legenda české psychiatrie, doktor Honzák. „Zdravý člověk neexistuje - je to pouze špatně vyšetřený pacient,“ rád říkává žertem. A jedním dechem dodává, že náš psychický přístup ke zdraví hojně ovlivňuje tělo. Lidské emoce jsou totiž víc než silným hráčem a provází řadu tělesných reakcí, jež tak vykazují i symptomy nemocí. Sečteno a podtrženo: duše a tělo jsou provázané a zdraví je duchovní úkol!

K překvapení mnohých i křesťanská doktrína má svůj jasný pohled na věc - pohrdat tělesnou složkou je prý proti lidské důstojnosti od Boha. Přiměřená péče o zdraví tedy rozhodně není nic „anti-duchovního“. Důležité je zde všechno: hygiena, oblečení, bydlení, odpočinek, spánek i pohyb všeobecně. A rovněž stravování. Přičemž těšit se z jídla a pití není nic nemravného, nepřekročíme-li míru a řád. Vítaný je sport, zejména pak ten v kolektivní formě. Vede k osvojování vlastností, jakými jsou solidarita, smysl pro spolupráci a pravidla, pro fair play.

Pevná duchovní stavba v každém z nás musí mít pevné fyzické základy. Bez nich se zhroutí jako domeček z karet. Mysleme na to! Ve složitých časech narušeného životního prostředí a epidemií raději každý den. Být zdravý je totiž „in“. I pro Boha…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz