Hlavní obsah
Názory a úvahy

Víra nejsou ponožky!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Říčný

Dostavovaná přírodní kaple Panny Marie bolestné v Nesvačilce na Brněnsku

25. 8. 9:55

Víkend. Jako vždy je dnes v pátek sváteční den pro muslimy, v sobotu pro židy a v neděli pro křesťany. Každý v něco nebo někoho jistým způsobem věří. Důvěryhodný ve víře je pak ten, kdo má ryzí srdce.

Článek

Že jsou věci mezi nebem a zemí pochybuje nejspíš jen málokdo. I jindy osvědčené „důvěřuj, ale prověřuj“ tu má smůlu; šance ověřit je bývá nulová. Zbývá jen osobní přesvědčení. Víra. S mnoha jejími tvářemi. Od křesťanství až po hinduismus. Kráčí historií světa i naším věkem. Profesemi i rasami.

V zahraničí je zvykem, že se k víře v Krista hlásí mnoho známých tváří. Třeba od Andrea Bocelliho přes Justina Biebera, bratry z Twenty One Pilots či Marka Wahlberga po Lionella Messiho, Neymara da Silva Santose Júniora, Cristiana Ronalda a další. V české kotlině tomu bývá zřídka, ale přece. „Myslím, že člověk má ve svém životě dva důležité úkoly. Prožít svůj život, jak nejlépe umí, a najít cestu k Bohu,“ vzkazuje Jaromír Jágr. Konvertoval k pravoslaví. S vírou se svěřují i Ewa Farná, David Švehlík, Jiří Strach nebo Václav Neckář. Ano, v zemi, která si na ni moc nepotrpí, přece jenom dost hvězdné výjimky.

Také islám má četné stoupence. Leckdy tam, kde byste je nečekali. A v překvapivých souvislostech. Britská sexy modelka Carley Watts se pro něj kdysi rozhodla. Nechce být dál na odiv, jen luxusním zbožím. Touží prý být jiná. Jak káže Korán. Uvěřila potom, co se zamilovala do tuniského plavčíka. Láska hory přenáší. I víru…

A nezná hranice. Ani překážky. Žádná oběť tu není dost velká, láska překonává sama sebe. Svatba katoličky s muslimem už taková bývá. I u nás k ní stačí biskupský dispenz, zkrátka výjimka. Po uši zamilovaný muslim ovšem ví, že doma by byla jeho láska považována leda za konkubínu. A muslimka vdaná za křesťana rovnou za odsouzence k smrti.

Legendární „cui regio, eis religio“, čí území, toho víra, je dnes znovu aktuální. Zatímco byly v berlínském kostele pokřtěny stovky muslimských migrantů z Íránu a Afghánistánu, pokukují leckteří Evropané po islámu. Motivy jsou hned po ruce. Láska, prospěchářství, strach… Kdoví, snad u někoho i přesvědčení.

Víra nejsou ponožky. Svět není naruby, jen bývá klamán.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz