Hlavní obsah
Názory a úvahy

Když vám ČEZ účtuje elektřinu, kterou jste nespotřebovali

Foto: Vlastni

Nikdy by mě nenapadlo, že budu muset bojovat o to, aby mi účtovali jen to, co jsem skutečně spotřebovala. Ale přesně to se mi stalo. Bydlela jsem v nájmu, řádně jsem platila zálohy za elektřinu a pak přišlo vyúčtování.

Článek

Odhad místo skutečného odečtu – to je běžná praxe?

Tak jsem jim poslala fotku aktuálního stavu elektroměru. Odpovědí mi bylo: „Neuznáme vám to, protože ta fotka mohla být vyfocena dříve.“ Místo toho si prostě udělali svůj odhad a bylo to. Když jsem je kontaktovala, odpovědí bylo, že jejich systém ví, kolik mám spotřebovat. To, že jsem měla jinou spotřebu, jim je úplně jedno. A paní na infolince mi navíc sdělila: „Odhad je běžná praxe, musíte to zaplatit, jinak vám hrozí sankce.“ No, to je opravdu super. Takže vlastně mám zaplatit něco, co jsem nespotřebovala, a to bez jakýchkoli důkazů.

Reklamace? Musím zaplatit celou částku, než to vyřešíme

Co se s tím dá dělat? Podat reklamaci. Ale to znamená, že nejdřív musím zaplatit celou částku. Až pak se budou reklamací zabývat. Jenže co když mi reklamaci zamítnou? Prý mám smůlu. A to je to nejlepší na tom celém – vlastně ani nepotřebují žádné důkazy, protože ČEZ si spočítal odhad na základě „historie spotřeby“ za minulý rok. Co na tom, že jsem v bytě nebyla dlouho a měla jiný režim?

A co by bylo tak těžkého prostě normálně odečíst elektroměr? Chápu, že někdy to není možné, ale pokud mám reálný údaj, který si můžu vyfotit a poslat, proč to neakceptují? Proč si tedy vymýšlí čísla? Proč to nemůže být transparentní?

Odhad je běžná praxe, ale jaká je cena férovosti?

Nejhorší je, že nejsem sama. Stížností na ČEZ je na internetu spousta. Lidé si stěžují, že platí tisíce navíc za elektřinu, kterou nikdy nevyužili. A když se brání, odpověď je vždy stejná – „Odhad je odhad, paní.

Jeden pán v podobné situaci uvedl, že mu napočítali 800 kWh navíc, a jeho reklamace trvala půl roku. A co se stalo? Peníze mu nevrátili, ale pouze připsali na další období. To by nebylo tak hrozné, pokud v daném bytě ještě žijete, ale co když jste se už odstěhovali? Smůla.

A co teď?

Nevím, co mám dělat. 4 tisíce korun navíc jsou pořád 4 tisíce. A proč bych měla platit za něco, co jsem nespotřebovala? Jenže, jak to tak bývá, ČEZ je obrovská firma a já jsem jen obyčejný zákazník. Férovost jim je úplně ukradená.

A tak se ptám, kolik lidí už se dostalo do stejné situace. Kolik lidí už si zaplatilo za něco, co ani nevyužili, protože ČEZ si jednoduše vymyslel odhad. Pokud by takto fungovali i ostatní společnosti, znamenalo by to neuvěřitelné množství peněz, které by zákazníci nelegálně zaplatili navíc.

Teď by mě zajímalo, jestli je vůbec nějaký způsob, jak proti těmto praktikám bojovat. Ale upřímně, když to tak sleduji, nevěřím, že se to někdy změní. Možná by na to ČEZ měl někdo posvítit, ale dokud na tom vydělávají, proč by se namáhali něco měnit?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz