Hlavní obsah
Seberozvoj

Instantní štěstí: čtyři dohody, které zlepší Váš život

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: www.pexels.com/juan mendez
26. 7. 13:37

Kdo z nás může říct, že žije přesně tak, jak by chtěl? Má harmonické vztahy s okolím i sám se sebou, je v klidu, zbytečně se nestresuje? Přiznávám, já to říci nemohu. Zde jsou čtyři indiánská moudra, jak to zlepšit.

Článek

Nebojte, nejsem žádný samozvaný guru, ani zaručeně fungující kouč, který za „menší“ poplatek prozradí své supertajné tipy na věčný blahobyt a plnou peněženku. Jsem jen otevřený jiným pohledům na svět.

Ač je dnešní doba v mnohém skvělá, možnosti takřka neomezené, všechny informace dostupné jedním kliknutím, co si budeme povídat, vzdálili jsme se přírodě, klidu, sobě. Ta romantická indianská představa života v chýši, s ostěpem, pár zvířaty a hvěždným nebem nad hlavou, zurčící potůček a jednoduchý, „bezstarostný“ život je pro mě stále lákavější.

A protože žiju všelijak, jen ne klidně a bezstarostně, dostal jsem se přes růžné kouzelné substance, terapie, filozofie a rady tipu 10+1 pro štastný život ke Čtyřem dohodám.

Ve zkratce jde o staré indianské učení, které je sympatické (obzvlášť v dnešní uspěchané době) svojí jednoduchostí a efektivností. Ale pozor, přečíst a pochopit to jde snadno, ale aplikovat a zkutečně žít, to už je výzva. Pojďme si tedy ve zkratce říct o co jde.

1. Dohoda: Nehřešte slovem

Ač to na první pohled neni zřejmé, slova jsou velice mocná. Jde o to, že na co myslíme ovlivňuje naší psychiku, naší náladu. Znáte to, když budete věčně naštvaní, podráždění, nadávat na všechny a na všechno, od každého čekat to nejhorší, nevěřit si a tak dále, skutečně se to promítne do našeho života. Budeme si vytvářet negativní obraz světa, ve kterém se budeme sami utvrzovat a nebude se nám dařit. Když budeme na lidi zlí a nepříjemní, budou nám to vracet. Je to začarovaný kruh zloby a negace, ve kterém se dá strávit celý život.

Tak to pojďte zkusit obráceně, dávejte si pozor na co myslíte a hlavně co říkáte. Už tím, že myšlenku vyslovíte nahlas, se z ní stává realita, která ovlivňuje náš svět. A když chceme žít hezky, co takhle taky hezky mluvit? Zkuste jeden den být na lidi pro změnu milí, pochválit místo urazit, spolknout nějakou tu nadávku, usmívat se místo mračit. Nic za to nedáte a uvidíte, že na konci dne vám bude líp.

2. Neberte si nic osobně

S tím souvisí druhá dohoda, nebrat si věci osobně. Může to být pro nás velice těžké, protože jsme zvyklí brát si věci velice osobně. Ale když se nad tím zamyslíte, dává to smysl. Váš šéf, nebo partner má špatný den, nedaří se mu, je nervózní, vzteklý. A vy to schytáte. Dostane se vám hrubého zacházení, možná i nadávek a vás to zasáhne, zraní, rozčílí. Otráví vás svou negací a jedovatými slovy. A vám to zkazí celý den, i když jste nic špatného neudělali a i když si to nezasloužíte.

Osvojit si dovednost nebrat si věci osobně může být docela oříšek, stejně tak neoplácet stejnou mincí. Ale zkuste hned nereagovat, třeba se jen nadechnout, vydechnout a chvilku počkat. To, co říká, není o vás, je to o tom, že má špatný den a nezvládá své emoce. A vy si to můžete uvědomit a být lepší, nenechat se strhnout, neušpinit se tím bahnem. Můžete to dokonce otočit, ale to už chce hodně nadhledu a sebeovládání. Zkuste si prostě nenechat zkazit náladu. To, jak se lidé chovají, vypovídá o nich, o jejich vnitřním nastavení a s vámi to vlastně nemá nic společného. Pokud se naučíte být nad věcí, nenechat se strhnout cizí negací a ještě si udržet úsměv na tváři a dobrou náladu, budete mnohem, mnohem šťastnější. A třeba se vám podaří svojí pozitivitu přenést i na ostatní.

Anebo alespoň ještě víc naštvete ty bručouny, když uvidí, že vy si náladu zkazit nenecháte.

3. Nevytvářejte si domněnky

Tohle je trochu oříšek, zvlášt pokud jde o komunikaci mezi lidmi. Máme nějaká očekávání, nějaké zkušenosti s tím jak věci fungují a co znamenají. Máme předsudky. Očekáváme něco, podle toho, co jsme zažili a podle našeho světonázoru. A někdy to může bý problém a často tak vznikají nedorozumění. Očekáváme třeba, že se někdo nějak zachová, protože předpokládáme, že myslí stejně jako my, vidí problém stejnýma očima a ještě i zvolí řešení, které bychom logicky zvolili my. Samozřejmě je to naprostý nesmysl a nic takového se nestane. Každý jsme jiný, formovaly nás jiné zážitky a jinak přemýšlíme. Domnívat se proto, že manžel z výrazu své ženy pochopí, že je naštvaná, protože udělal nebo neudělal něco, pro ní naprosto zásadního a pro něj naprosto nepodstatného je recept na velké nedorozumění. „Ale vždyt je to přece naprosto zřejmé!“ Domnívá se ona. „Asi se špatně vyspala.“ Domnívá se on. A oba jsou lapení ve svých teoriích, proč se ten druhý chová jak se chová a proč se vůbec nechápou a proč je vlastně takové dusno.

Přitom stačí komunikovat jasně. Pokud něco chci, měl bych to říct jasně a zřetelně. Mluvit o tom co se mi děje a proč se nějak cítím. Co potřebuji a proč. Bylo by krásné, kdyby to ten druhý chápal sám od sebe, ale nikdo nám nevidí ho hlavy a nemůžeme se zlobit, že nás druzí nechápou, pokud jim jasně a zřetelně neobjasníme své pochody. Tak si zkuste nedomýšlet a nesoudit, raději se zeptejte a nebojte se i fakticky a bez zbytečných emocí odpovědět, třeba se konečně pochopíte a domluvíte.

4. Dělejte věci nejlépe jak dovedete

Nikdo není dokonalý a není to ani žádoucí. Je dobré přijmout svou nedokonalost a smířit se se svými limity. Zároveň když něco děláme, snažme se to dělat nejlépe, jak to v tu chvíli zvládneme. A mít z toho radost, umět se ocenit. Nepoměřujte se s ostatními, poměřujte se sami se sebou. Snažte se každou činnost dělat nejlépe jak zvládnete, abyste mohli být sami se sebou spokojení. Nedělat tři věci najednou a všechny odfláknout, dělat jen jednu a soustředit se na ní. Když necháte svou pozornost utéct k telefonu, televizi nebo čemukoliv jinému, nedáváte vykonávané činnosti sto procent. A na výsledku to bude znát. Budete vědět, že jste to mohli udělat lépe a nebudete mít pocit spokojenosti.

Zkuste se soustředit na jednu věc v přítomném čase a dát si na ní záležet, ať už malujete obraz, nebo myjete nádobí. Dejte svou energii do té konkrétní chvíle, nepřemýšlejte nad předtím a potom, věnujte se tomu teď. A trénujte. Přístě to třeba uděláte lépe, rychleji, krásněji. Dělejte věci tak, abyste se sebou mohli bý spokojení, protože víte, že jste do toho dali maximum. A že jste do toho dali srdce.

Jsou to jen čtyři krátké věty, ale můžou vám změnit život. Když budete chtít, když si dovolíte něco změnit. Změny mohou být náročné, bolestivé, ale také prospěšné a osvěžující. Zkuste změnit třeba jen jednu maličkost a sledujte co se stane. Nechtějte změnit ty druhé, nesnažte se změnit partnera, nefunguje to. Můžete ale změnit sebe, způsob uvažování, nazírání věcí, reakce.

Pokud vás to zaujalo, přečtěte si celou knihu Dona Miguela Ruize Čtyři dohody, vysvětlí vám to mnohem lépe než já. A pokud nemáte čas nebo vám papír nevoní, na youtube je k dispozici záznam divadelního představení Jaroslava Duška Pojednání o životě, kde vám vtipnou, milou a zábavnou formou všechno tohle odvypráví.

Pro mě je to opravdu game changer. Tak investujte dvě hodiny času, určitě se dobře pobavíte a kdo ví, třeba vám to zlepší den a budete o trošku štastnější.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz