Hlavní obsah
Umění a zábava

Nebojte se růžové: Barbie není sprosté slovo

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Courtesy of Warner Bros. Pictures
24. 7. 10:40

„Na to bych nešel, to je pro holky.“ „Bude to blbost.“ „Nemám rád růžovou a  nehraju si s panenkama.“ „Jsem přece chlap…“

Článek

Takové myšlenky vás možná napadnou při pohledu na všudypřítomné reklamy a články o filmu Barbie s Margot Robbie a Ryanem Goslingem v hlavních rolích.

Jo, říkal jsem si to taky. Vypadalo to plytce, barevně a nenáročně. Ale zajímalo mě to. A tak jsme s manželkou odložili děti k prarodičům a vyrazili. Říkal jsem si taky, že to bude takové nutné zlo, pokud chci, aby moje žena vydržela tři hodiny u Oppenheimera, nějak zkousnu tohle.

Už před vstupem do promítacího sálu čekal menší šok, velká část publika totiž byla oblečena v růžové, chlapce nevyjímaje. A pár slečen jako by té panence z oka vypadlo. A všichni si fotili selfie. Děsivé.

Moje předsudky rozprášila hned první scéna, odkazující na legendární Kubrickovo 2001: Vesmírnou Odyseu. Dávala tušit, že tohle nebude jen trapná hollywoodská limonáda, ale něco víc.

Úvod přeci jen jede na vlně zpěvu, tance, barviček a plastovosti. V Barbielandu je všechno dokonalé, klasicky, ale netrvá to dlouho. Pak se k mému překvapení začaly řešit docela vážné a důležité věci, byť povrchově. V průbehu Barbie dostane existenciální krizi, řeší smrtelnost, ženství, očekávání od okolí a tak. Uteče do opravdového světa a vidí, že většina toho, co si myslela (nebo spíš nad čím nepřemýšlela, protože v dokonalém světě netřeba nic řešit) je jinak. Přidá se Ken, který pro změnu objevuje své potlačené mužství a prostě se učí být chlapem.

Řeší se vztahy, feminismus, partnerství, rodičovství, role ve světě a tak, přičemž je tam nejeden velmi dobrý point. A přitom je to pořád zábava, dobře to šlape a  kýčovité je to tak nějak stravitelně. Pro někoho to může být na škodu, pakliže přisel na tu nenáročnou limonádu. Jsou tam chvíle k zamyšlení, obzvlášt pokud se díváte s partnerem nebo partnerkou a nejste úplný zabedněnec. Nejednou jsem si říkal: „Aha, tak v tomhle jsem asi stejnej hňup jak ten Ken.“ A nutilo mě to se zamyslet nad vlastním vztahem a chováním v něm, což je katarze, kterou bych od zrovna tohohle filmu nečekal.

Pokud budete koukat pozorně, ve vedlejších rolích objevíte rovnou tři herce ze seriálu Sex Education. A když na scénu přijde „Trhlá Barbie“, tak nějak jsem si vzpoměl, že jsem si jako dítě s těma sestry „bárbínama“ vlastně taky hrál, čmáral na ně, trhal jim hlavy a kroutil nohy a že nás takových evidentně bylo víc, protože přesně tahle zmučená Barbie tam je a radí „Stereotypní Barbie“, jak se vypořádat s problémy. Ryan je vysekaný na můj vkus až nepřirozeně, ale hraje dobře. Margot je krásná, lidská a citlivá a v závěru scéna s paní „vynálezkyní“ je dojemná. Will Farrel podivín jako vždycky.

Takže long story short: je to dobrý. Můžeš na to jít, i když jsi chlap, a jo, bude tě to bavit. Tak se neboj růžový a zkus to, minimálně abys pak v hospodě mohl fundovaně nadávat, jaká to byla kravina. Pro holky není co řešit, nezbývá než doporučit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz