Článek
V podstatě zaručeným receptem zde na Médiu je kydat hnůj na všechno, z čehož je jen trochu cítit rudá.
Já rudý světový názor rozhodně nemám a komunistů bych se v žádném případě nezastával. Ovšem „vidím rudě“, když vidím zcela evidentní lži. Moderně se tomu říká dezinformace! Velmi jednoduchým ověřením (moderně factcheckingem) zjistíme, že je to dezinformační článek.
Proč zamlčel americký původ?
Pravou „rozbuškou“ ke vzniku vůbec nějakého svátku práce, byly události v Chicagu (USA) od 1. května 1886, kdy odborářsko-anarchistická demonstrace přerostla v násilné střety s policií. Několik demonstrantů bylo zastřeleno, další byli odsouzeni a popraveni.
O dva roky později proběhly spontánní vzpomínkové akce a další rok později vyhlásila II. internacionála (úzus je psát to písmeny, nebo římskými číslicemi, Pauknere) na návrh francouzské socialistické strany tento den jako svátek práce.
A jak to bylo u nás
Dále pan Paukner dezinformuje:
„Druhá internacionála a Fridrich Engels ale nebyli ti, kteří uzákonili 1. květen jako povinný státní svátek, byli to až komunisté, a to v době nejtvrdší a nejbrutálnější totality.“
Ne, nebyli to komunisté. Jako státní svátek v Československu to bylo uzákoněno už v roce 1925. Pokud si chcete hrát se slovíčky, že to tehdy vlastně nebyl tak úplně státní svátek, ale pouze památný den, pak bychom se mohli dohadovat, zda památný den není pouze podmnožina nadřazeného pojmu svátek, neboť československý zákon pojem státní svátek vůbec neznal.
Pokud chceme slovíčkařit dále, pak je nutno vzít v úvahu, že ani v tom roce 1951 (s účinností od 1. ledna 1952) se nezavedl 1. květen jako státní svátek, nýbrž jako „ostatní den pracovního klidu“. Když se podíváme přímo do tehdejšího zákoníku, vidíme, že nový státní svátek je tam pouze v § 1, a tím je Devátý květen, výročí osvobození Československa Sovětskou armádou.
Teprve v § 2 Dny pracovního klidu je uveden 1. květen, závorka (Svátek práce). Ten svátek v závorce je tedy název toho dne, ovšem právně vzato je to den pracovního klidu.
To, že se tento den slavil u nás spontánně už od roku 1890, jste opět cudně vymlčel.
Alespoň si přečtěte vlastní zdroje
V článku následuje sbírka obvyklých hejtů na komunismus. Děkuji, už jsem to četl milionkrát, takže fráze typu „Dnes již moc dobře víme, co se z komunistických myšlenek, nadějí a přesvědčení později stalo.“
Ovšem co je hlavní: v článku uvádíte, že jinde (například v USA nebo Velké Británii) existuje tzv. Labor day a tvrdíte, že se slaví 1. září.
Proboha, Pauknere, když už nějaké tvrzení zdrojujete, alespoň si zdroj prostudujte. Ve Spojených státech se slaví Labor day první pondělí v září, což někdy sice může padnout hned na prvního, ovšem tvrzení, že je to 1. září, je lež.
V některých jiných západních zemích je to pak první pondělí po 1. květnu.
Takže pane Thomasi Pauknere, jste šiřitel dezinformací. Ukázka toho, jak by se psát nemělo. Diplomaticky jej celkově zhodnotím tak, že se Vám nepovedl. Příště doporučuji zchladit hlavu, důkladně prostudovat zdroje a přiznat si, že některé věci jsou jinak, než by se Vám v černobílém vidění světa hodilo.