Článek
Frank Gehry tvrdí, že když plánuje něco nového, vezme si do rukou obyčejný list papíru. Různě ho mačká a formuje, dokud se mu před očima neobjeví zajímavý tvar. I tak může vznikat exkluzivní moderní architektura.
Gehry se narodil roku 1929 jako Ephraim Goldberg v kanadském Torontu. Pocházel z chudé rodiny židovských imigrantů z Polska. Své současné jméno si dal až v dospělosti na radu své první manželky. Gehryho otec se nejprve živil jako boxer a později prodával hrací automaty. Matka pracovala jako prodavačka a právě ona přivedla Gehryho poprvé k umění. Často s ním chodila na různé výstavy a na koncerty klasické hudby.
V roce 1947 se celá rodina přestěhovala do Los Angeles, což mělo na budoucího architekta zásadní vliv. Gehry tehdy právě dokončil střední školu a na University of Southern California (USC) začal studovat architekturu. V prvním ročníku sice propadl, ale to ho nezlomilo. Dva semestry si zopakoval, ale tentokrát již s výborným studijním výsledkem. Kromě studia na USC také navštěvoval hodiny umění, kresby a keramiky.
Po dokončení USC v roce 1954 a absolvování vojenské služby Gehry ještě jeden rok studoval územní plánování na Harvardu. Když se pak vrátil do Kalifornie, pracoval pro několik architektonických studií. V roce 1961 odjel do Francie, kde si vydělával jako asistent jiných architektů. Ve volném čase cestoval a poznával francouzské architektonické skvosty. Po návratu do USA založil ještě s jedním kolegou vlastní studio a v roce 1967 firmu Frank O. Gehry and Associates.
Už první Gehryho projekty se nesly v moderním stylu. Užíval čisté geometrické linie bez dekorací a zdůrazňoval především funkčnost. Prvním významným úspěchem byla trochu paradoxně renovace vlastního domu v Santa Monice na konci 70. let. Tímto projektem se proslavil a získal mnoho nadšených příznivců i nesmiřitelných odpůrců. Zakázky se mu najednou jen hrnuly a Gehry konečně mohl začít uskutečňovat své vize. Od 90. let měly jeho návrhy stále složitější tvary a strukturu. Gehryho tým proto změnil přístup k navrhování a jako jeden z prvních začal používat 3D technologie. Jako stavební materiály Gehry nejčastěji používá titan, sklo, beton, ocel, dřevo a kámen.
Většina Gehryho realizovaných staveb se nachází na území USA. Jsou to především muzea, koncertní sály, ale také banky či administrativní budovy. Asi nejvýznamnější americkou stavbou je Walt Disney Concert Hall v Los Angeles. Tento koncertní sál pro více než dva tisíce lidí byl dokončen roku 2003 a jeho realizace přišla na 274 miliónů dolarů. V roce 2011 vytvořil 265 metrů vysoký mrakodrap v New Yorku, který se podle své adresy nazývá 8 Spruce Street nebo též Beekman Tower.
V Evropě je nejznámějším Gehryho dílem Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau z roku 1997. Několik objektů se také nalézá v Německu a ve Švýcarsku. Známý Tančící dům v Praze projektoval Gehry společně s chorvatským architektem Vlado Milunićem. Dům o dvou věžích stojí na rohu Rašínova nábřeží od roku 1996 a je inspirován slavným tanečním a hereckým párem „Ginger a Fred“ (Ginger Rogersová a Fred Astaire).
Gehryho stavby lidé buď milují nebo nenávidí, ale rozhodně nejsou nikomu lhostejné. Co víc si může kreativní a originální architekt přát.
Literatura:
Richard Weston: Vizionáři architektury, Praha: Grada Publishing, 2021.
Philip Jodidio: Současní architekti, Praha: Slovart, c2003.