Hlavní obsah
Umění a zábava

Frank Gehry: Architekt mačkaného papíru

Foto: Robert Bezděk

Vitra Design Museum v německé obci Weil am Rhein nedaleko švýcarské Basileje.

Frank Owen Gehry patří v současnosti mezi nejznámější žijící světové architekty. Jeho stavby působí dojmem, že jsou v neustálém pohybu. Připomínají monumentální sochařské plastiky a tvoří tak plynulý přechod mezi architekturou a výtvarným uměním.

Článek

Frank Gehry tvrdí, že když plánuje něco nového, vezme si do rukou obyčejný list papíru. Různě ho mačká a formuje, dokud se mu před očima neobjeví zajímavý tvar. I tak může vznikat exkluzivní moderní architektura.

Gehry se narodil roku 1929 jako Ephraim Goldberg v kanadském Torontu. Pocházel z chudé rodiny židovských imigrantů z Polska. Své současné jméno si dal až v dospělosti na radu své první manželky. Gehryho otec se nejprve živil jako boxer a později prodával hrací automaty. Matka pracovala jako prodavačka a právě ona přivedla Gehryho poprvé k umění. Často s ním chodila na různé výstavy a na koncerty klasické hudby.

V roce 1947 se celá rodina přestěhovala do Los Angeles, což mělo na budoucího architekta zásadní vliv. Gehry tehdy právě dokončil střední školu a na University of Southern California (USC) začal studovat architekturu. V prvním ročníku sice propadl, ale to ho nezlomilo. Dva semestry si zopakoval, ale tentokrát již s výborným studijním výsledkem. Kromě studia na USC také navštěvoval hodiny umění, kresby a keramiky.

Po dokončení USC v roce 1954 a absolvování vojenské služby Gehry ještě jeden rok studoval územní plánování na Harvardu. Když se pak vrátil do Kalifornie, pracoval pro několik architektonických studií. V roce 1961 odjel do Francie, kde si vydělával jako asistent jiných architektů. Ve volném čase cestoval a poznával francouzské architektonické skvosty. Po návratu do USA založil ještě s jedním kolegou vlastní studio a v roce 1967 firmu Frank O. Gehry and Associates.

Už první Gehryho projekty se nesly v moderním stylu. Užíval čisté geometrické linie bez dekorací a zdůrazňoval především funkčnost. Prvním významným úspěchem byla trochu paradoxně renovace vlastního domu v Santa Monice na konci 70. let. Tímto projektem se proslavil a získal mnoho nadšených příznivců i nesmiřitelných odpůrců. Zakázky se mu najednou jen hrnuly a Gehry konečně mohl začít uskutečňovat své vize. Od 90. let měly jeho návrhy stále složitější tvary a strukturu. Gehryho tým proto změnil přístup k navrhování a jako jeden z prvních začal používat 3D technologie. Jako stavební materiály Gehry nejčastěji používá titan, sklo, beton, ocel, dřevo a kámen.

Foto: cs.wikipedia.org

Koncertní sál v Los Angeles

Většina Gehryho realizovaných staveb se nachází na území USA. Jsou to především muzea, koncertní sály, ale také banky či administrativní budovy. Asi nejvýznamnější americkou stavbou je Walt Disney Concert Hall v Los Angeles. Tento koncertní sál pro více než dva tisíce lidí byl dokončen roku 2003 a jeho realizace přišla na 274 miliónů dolarů. V roce 2011 vytvořil 265 metrů vysoký mrakodrap v New Yorku, který se podle své adresy nazývá 8 Spruce Street nebo též Beekman Tower.

Foto: cs.wikipedia.org

Guggenheimovo muzeum ve španělském městě Bilbao

V Evropě je nejznámějším Gehryho dílem Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau z roku 1997. Několik objektů se také nalézá v Německu a ve Švýcarsku. Známý Tančící dům v Praze projektoval Gehry společně s chorvatským architektem Vlado Milunićem. Dům o dvou věžích stojí na rohu Rašínova nábřeží od roku 1996 a je inspirován slavným tanečním a hereckým párem „Ginger a Fred“ (Ginger Rogersová a Fred Astaire).

Foto: cs.wikipedia.org

Tančící dům v Praze

Gehryho stavby lidé buď milují nebo nenávidí, ale rozhodně nejsou nikomu lhostejné. Co víc si může kreativní a originální architekt přát.

Literatura:

Richard Weston: Vizionáři architektury, Praha: Grada Publishing, 2021.

Philip Jodidio: Současní architekti, Praha: Slovart, c2003.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz