Článek
Spousta klientů si rozvod spojuje nejčastěji s vypořádáním majetku, tedy společného jmění manželů. Přichází s tím, jestli se může sepsat „ta majetková dohoda“. Často jsou překvapeni tím, že pokud mají nezletilé děti, nejdříve bude nutné soudně upravit poměry k jejich dětem. Tedy, jakou formou péče o ně budou rodiče pečovat.
Z těchto a dalších důvodů jsme se rozhodli alespoň stručně popsat v tomto a v následujících příspěvcích základní informace, které se budou v případě rozvodu rodičů nezletilých dětí jistě hodit. Předně si v tomto příspěvku dovolíme shrnout, jaká je vlastně role advokáta v těchto věcech.
Advokát a jeho role v rodinných sporech
Proč je vlastně zapotřebí advokáta v rodinných sporech? Specializují se všichni advokáti na rodinné právo?
Každé dítě je jiné. Každá rodina je jiná. Vše ale začíná v rodině a zde také končí. Advokát v rodinném právu je schopen poradit nejvhodnější model péče o děti, vzhledem ke specifikům dítěte, rodičů, rodiny,…
Byť se více méně předpokládá střídavá péče, ne pro každé dítě je vhodná.
Advokát v rodinných sporech musí být trochu psychologem, trochu mediátorem, trochu speciálním pedagogem, trochu věštcem a v rodinném právu by měl mít dlouholeté zkušenosti. Rozhodně ne každý advokát se tedy na rodinné právo specializuje a je důležité si vhodně vybrat.
Unie rodinných advokátů
Určitě nesáhnete vedle, pokud si zvolíte advokáta z Unie rodinných advokátů. Tito advokáti by měli předně hledat řešení sporů ve vyjednávání a zabránit tak další eskalaci konfliktů. Vždy je potřeba mít na mysli nejlepší zájem dítěte, a pokud možno podpořit možnost obou rodičů o dítě pečovat.
V dnešní době soudy nejčastěji přistupují právě ke střídavé péči (tedy pokud se rodiče nedohodnou jinak). Střídavá péče nemusí znamenat střídání dětí u každého z rodičů po sedmi dnech. Bloky střídání mohou být kratší, někdy i delší. Také nemusí být stějně dlouhé, děti jsou tak v nerovnoměrné střídavé péči. Takto může být např. režim pět dní jednoho rodiče k devíti dnům rodiče druhého (ze čtrnáctidenního cyklu).
Střídavá péče
Střídavou péči pak není možné zaměňovat se širokou úpravou styku jednoho rodiče při výlučné péči rodiče druhého. Soudy by dnes již měly při svěření dítěte do péče jednoho z rodičů povinně rozhodovat o úpravě styku s druhým rodičem.
Pokud přistupujete na výlučnou péči druhého rodiče, vždy trvejte na úpravě svého styku s dětmi. Ušetříte si mnoho budoucích problémů.
Advokát samozřejmě pomůže i v otázce výživného. Poradí, v jaké výši výživné nastavit, kdy je čas na zvýšení výživného a na jakou částku. Poradí i tehdy, pokud jsou zde (spíše mimořádné) důvody pro snížení výživného.
Závěr
Ne vždy jsou jediným vodítkem doporučující tabulky. Je vždy potřeba posuzovat potřeby konkrétního dítěte a možnosti konkrétních rodičů. Zohlední se tak např. zdravotní stav, vlastnictví nemovitostí, úspory, příjmy ze zaměstnání, podnikání, nájmů, životní úroveň, příjem spolužijícího partnera atd.