Hlavní obsah
Sport

Bláznivá Vuelta aneb co všechno si dokáží pořadatelé vymyslet

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

29. 8. 10:45

Tento víkend byla odstartována Vuelta, tedy cyklistický etapový závod, který se řadí vedle Giro d´Italia a Tour de France mezi tři největší cyklistické podniky na světě. Už první etapa naznačila, že se bude jednat o „zajímavý“ zážitek.

Článek

Vuelta je cyklistický etapový závod, který se řadí vedle Giro d´Italia a Tour de France mezi tři největší cyklistické podniky na světě. Stručně řečeno, velký svátek cyklistiky a jejích fanoušků.

Pořadatelé letošní Vuelty se zřejmě rozhodli, že ročník 2023 udělají mnohem zajímavější. Ono konkurovat zejména Tour de France je pořádná dřina. Sedlo si zřejmě několik moudrých španělských pořadatelských hlav a položili si základní otázku: Jak Vueltu vyšperkovat?

A pak to vymysleli. Co kdyby se hned první etapa jela za soumraku? Jedná se o časovku týmů. Každý tým, který má devět členů, startuje s časovým odstupem, takže jede pohromadě jen těch devět jezdců týmu a nehrozí hromadná kolize pelotonu, který čítá až dvě stě závodník. To by mohlo být atraktivní. Pořadatelé si představují, že nadšení diváci podél trati vidí při západu slunce blížící se světélka, která připomínají skupinu světlušek. Romantika, až srdce plesá. Skvělé, uděláme to tak.

Pořadatelé však jaksi nepočítali s faktorem počasí. Jak mohli zapomenout na to, že by třeba mohlo pršet, foukat vítr, padat sníh nebo by mohla být tma dříve než obvykle. No zapomněli.

Jak to dopadlo? Slabší týmy, které podle obyčeje startují jako první, ještě stihly dojet za světla. Ty silnější, kde jsou i hlavní favorité na celkové umístění v závodu, dojížděli za tmy. Navíc kvůli hustému dešti nemohli v žádném případě předvést to, co skutečně na svých bicyklech umí.

Srdce sportovního fanouška pláče, protože podmínky pro závodníky nebyly tytéž. Jistě, někdy nejsou podmínky regulérní kvůli vrtochům počasí, ale plánovat závod na hodinu, kdy už venku bývá tma? To asi nebylo úplně vhodné páni pořadatelé.

Chudáci závodníci. Trénují, dřou, odříkají si spoustu „lákavého ovoce“ a pak trpí kvůli vrtochům pořadatelů, kteří se snaží pro diváka závod zatraktivnit.

Nu, snad se pořadatelé podobných podniků umoudří a nebudou vymýšlet podobné vylomeniny. Příště by mohli jet závodníci třeba jen po zadním kole anebo ve dvojicích za ruce.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz