Článek
Obyvatel Spojených států amerických je nějakých 330 milionů. Někde jsem slyšel a soudím i podle toho, jak dopadají tamní volby, že půlka národa jsou demokraté a půlka republikáni. Půlka z 330 milionů je 165 milionů. Tolik by tedy asi mělo být občanů, kteří se přiklánějí k politice demokratů. A já si pokládám otázku, jak je možné, že mezi 165 miliony demokratů je vybrán jako jejich nejvhodnější zástupce Joe Biden. Všeobecně je známo, že v Americe je možné úplně všechno, tudíž by mě tento fakt asi ani neměl překvapovat. Přesto mi nedá z pozice prostého českého občana se nad tímto faktem zamyslet. Ono vlastně, co je mi do toho a proč se vůbec starám, jak to dopadne někde na druhém konci světa. Jenže skutečnost je taková, že USA je tak mocná země, která hýbe téměř s celým světem, že mi to jedno být nemůže. A navíc je-li protikandidátem Joe Bidena republikán Donald Trump, jenž svojí rétorikou rozdmýchává hněv a svár, jenž půlky světa se dotýká, jedno mi to nemůže být dvojnásob. Nic s tím nenadělám, ale mohu aspoň vyjádřit svůj názor.
Nechci zde hanit současného prezidenta Bidena. Ovšem tento pán má také už svůj věk a pokud by byl do funkce zvolen i na další pětileté období, bude mu na jeho konci už nějakých 87 let. V tomto věku už naši senioři tráví čas krmením holubů v parcích nebo sledováním nekonečného seriálu Ulice (všem výjimkám z řad seniorů, kterých je dost, se tímto omlouvám). Je v jeho silách být nejmocnějším mužem planety? Dokáže se postavit v prezidentských volbách Donaldu Trumpovi? Jejich souboj bych přirovnal k disputaci odvážného studenta prvního ročníku vysoké školy a rektora univerzity, jehož moc je tak velká, že nikdo z podřízených se mu nepostaví na odpor.
Pokud bych směl poslat krátký vzkaz americkým demokratům, poradil bych jim, aby si mezi těmi 164 miliony a 999 tisíci vybrali silnějšího kandidáta. Ono je to v podstatě v zájmu nás všech rozumně smýšlejících obyvatel naší krásné planety Země.