Článek
Jenže do práce už dávno nechodil. Dlouho jsem to nevěděla. Dlouho jsem si myslela, že všechno je, jak má být.
Nejdřív jsem si říkala, že je jen víc unavený. Třeba toho má moc. Tvářil se, že v práci je napětí, něco se děje, ale nechtěl o tom mluvit. „Řeším věci,“ říkal a otáčel se ke mně zády. Každý den odešel kolem půl osmé. Vracíval se kolem šesté. Smutnější. Mlčenlivější. Měla jsem pocit, že se přede mnou někam schovává, ale byla jsem unavená ze všeho ostatního – z dětí, z práce, z každodenního provozu. A tak jsem to nechala být. Důvěřovala jsem mu. Nebo jsem možná jen nechtěla nic vědět.
Jedno odpoledne jsem ho zahlédla. Seděl na lavičce v parku. V obleku, s aktovkou vedle sebe. Sám. Jedl rohlík a upřeně se díval na šedé nebe. Bylo to jako když vám někdo vypne zvuk u filmu. Všechno se zpomalilo. Nešla jsem za ním. Jen jsem stála pár kroků dál a najednou věděla, že je zle. V tu chvíli mi došlo, že se mnou nehraje nějakou hru, že není lhář. Že se bojí. A že mě tím možná chce chránit.
Doma jsem večer uvařila čaj a počkala, až děti usnou. Sedla jsem si naproti němu a poprosila ho, aby mi to řekl. Všechno. Dlouho mlčel. Pak se mu rozklepaly ruce. Přiznal, že ho před dvěma měsíci vyhodili. Že se snažil najít něco jiného, ale nešlo to. Že si každý den vezme oblek a odejde z domu, aby to nevypadalo divně. Abych si nemyslela, že je k ničemu. Aby děti neměly pocit, že se všechno rozpadá. A hlavně – aby měl nějaký důvod vstát z postele.
Seděla jsem tam a najednou jsem v něm neviděla selhání. Viděla jsem muže, který se snaží unést tíhu, která ho drtí. Který se nechtěl vzdát. Nechtěl přiznat porážku. Místo toho si každý den vytvářel iluzi, že je všechno v pořádku. Možná bláhovou, ale lidskou. A hrozně křehkou.
Protože nejhorší není ztratit práci. Nejhorší je ztratit důstojnost. A tu si každý z nás někdy chrání způsoby, které možná nedávají smysl – ale o to víc bolí.
Jeho „vysedávání“ ale netrvalo dlouho. Vydržel to sotva tři měsíce. Možná mu ta lavička pomohla utřídit si myšlenky. Možná jen potřeboval čas. Každopádně jednoho rána už nezamířil do parku, ale opravdu do práce. Našel si ji sám. Bez tlaku. Dneska odchází zase každé ráno. A já, i když ho jen slyším ve dveřích šustit bundou, cítím něco jiného. Úctu. A možná i nový druh blízkosti.
Naučila jsem se vnímat ticho jako jazyk. Jeho i svůj. A že někdy nejsou nejdůležitější ta velká slova, ale ta malá gesta – jako že si zase po ránu uváže kravatu. Ne kvůli dojmu. Ale protože se sám zvedl ze své lavičky. A začal znovu.