Článek
Nedávno jsem narazila na zajímavý článek, který mě přiměl zamyslet se nad tím, za co vlastně děti nemůžou a neměly by nést zodpovědnost.
1. Emoce rodičů nejsou břemeno dětí
Pamatujete si, jak jste se jako děti cítili, když byli rodiče naštvaní nebo smutní? Já ano, a nebylo to nic příjemného. Proto je důležité si uvědomit, že naše pocity by neměly být zátěží pro naše děti. „Děti by nikdy neměly cítit, že jsou zodpovědné za štěstí svých rodičů,“ řekla mi jednou dětská psycholožka Jana Nováková. A má pravdu! Vždyť jsou to přece děti, ne naši terapeuti, kteří by měli snášet naše nálady.
2. Rodinné finance? To není dětská starost
Když jsem byla malá, často jsem slýchávala věty typu: „To si nemůžeme dovolit“ nebo „Na to nemáme peníze“. Teď jako rodič vím, že tohle není správné. Děti by neměly nést tíhu finančních problémů rodiny. Můj kamarád a finanční expert Petr Svoboda k tomu dodává, že je důležité děti učit hospodařit: „Je důležité učit děti finanční gramotnosti, ale rozhodně by neměly být zatěžovány starostmi o rodinný rozpočet.“
3. Rozhodnutí dospělých nejsou dětská věc
Vzpomínáte si na film Kramer vs. Kramer? Tam se malý chlapec musel rozhodnout, s kým chce žít po rozvodu rodičů. To je přesně to, co by se nemělo dít v reálném životě. Rozvod, stěhování nebo změna práce - to jsou rozhodnutí dospělých a děti by do nich neměly být vtahovány. Jak říká naše rodinná terapeutka Martina Černá: „Děti potřebují cítit, že jsou milovány oběma rodiči, bez ohledu na to, jaká rozhodnutí dospělí učiní.“
4. Sourozenecké vztahy nejsou na dětech
Mám dva syny a občas mě napadne, že by ten starší mohl na mladšího dohlédnout. Ale pozor! Děti by neměly být zodpovědné za péči o své sourozence nebo za jejich výchovu. To je práce nás, rodičů.
5. Očekávání společnosti
Poslední bod, který mě zaujal, je tlak společnosti na vzhled a výkon dětí. Podle veřejných průzkumu je pro dnešní mládež velmi důležité, jak vypadá. Každý pátý mladý člověk je dokonce ochotný kvůli tomu ohrozit své zdraví. To je skutečně smutné a zároveň zarážející!
Jako rodiče bychom měli dětem pomáhat budovat zdravé sebevědomí založené na jejich vnitřních kvalitách, ne na vnějším vzhledu nebo výkonu. Je jasné, že výchova dětí není procházka růžovým sadem. Ale když si uvědomíme, za co naše děti nemůžou a neměly by nést zodpovědnost, můžeme jim dopřát šťastnější a bezstarostnější dětství. A o to nám přece jde, ne?
A co si o tom myslíte vy? Máte nějaké zkušenosti s tím, kdy jste po dětech chtěli příliš? Podělte se o ně v komentářích!