Článek
Když si nejste jistí, zda vám někdo lže, je dobré zachovat klid a postupovat opatrně. Zde je několik tipů, jak se v takové situaci zachovat:
Nepodléhejte okamžitým závěrům
Je důležité si uvědomit, že ne všechny signály, které mohou naznačovat lež, jsou stoprocentně spolehlivé. Jak upozorňuje Petr Jasinski: „Doporučuji nebýt podezíravý ani autoritativní, ale spíše poslouchat vlastní intuici. Komunikace (i rozpoznání lži) probíhá z velké části na podvědomé úrovni. Vnímejte tedy své pocity. Pokud se vám zkrátka někdo nezdá, buďte opatrní v tom, jestli mu věříte, nebo ne.“
Ptejte se na detaily
Jednou z účinných metod, jak si ověřit pravdivost tvrzení, je ptát se na další podrobnosti. Lháři často nedokážou udržet konzistenci v drobnostech. Zaměřte se na otázky, které dotyčný pravděpodobně neočekává: „Zajímejte se proto o zdánlivě nesouvisející drobnosti a všímejte si, jak pohotově váš protějšek zareaguje. Volte zejména dotazy, které pravděpodobně neočekává, a nemá tak na ně připravenu odpověď.“ Dotaz klidně zopakujte několikrát, vždy jej trochu změňte a všímejte si každého detailu.
Sledujte změny v chování
Všímejte si, zda se chování člověka výrazně liší od jeho obvyklého projevu. Změna může být signálem, že něco není v pořádku: „Když člověk změní své přirození chování, je to indikátorem, že se něco děje. Lidé se běžně domnívají, že lháři se nedívají do očí. Ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí – obvykle je to dokonce právě naopak. Více než učebnicová poučka prozradí změna a odchylka od přirozeného očního kontaktu.“ Prohnaný lhář bez zaváhání, lže jako když tiskne, ani se nečervená, ani nezapotí, je ve lhaní profesionál.
Nereagujte agresivně, nesmí tušit, že pochybujete
Místo přímé konfrontace je lepší situaci rozebrat a zjistit, proč dotyčný cítí potřebu případně neříkat pravdu. Jasinski radí: „Nereagujte protiútokem, spíš dalšími otázkami. Vyptávejte se a situaci vyřešte, než abyste na druhého zaútočili. Můžete třeba říci, že situaci nějak nerozumíte, a další debatou pomoci danému lháři dostat se z pozice, ve které cítí potřebu nemluvit pravdu.“ Můžete se vzdálit od tématu a náhle se vrátit.
Hrajte o čas a zaměřte se na množství detailů.
Nový výzkum naznačuje, že k odhalení lži může stačit sledovat množství informací, které člověk poskytuje: „Pokud potenciální lhář bohatě popisuje kde, kdy, jak a proč se něco stalo, pravděpodobně říká pravdu. Pokud tyto detaily přeskočí, nejspíše lže.“
Pamatujte, že odhalování lži není dokonalá věda. Je důležité být opatrný při vyvozování závěrů a vždy zvážit kontext situace. Nejlepší je snažit se o otevřenou a upřímnou komunikaci, která může předejít mnoha nedorozuměním.
Zdroje: https://www.stoplusjednicka.cz
https://psychologie.cz/lziva-rec-tela/
https://www.denik.cz/veda/jak-poznat-lhare.html