Článek
Sazeničky salátů, které jsem předchozí den pracně vysadila, byly pryč. Místo nich zůstaly jen holé stonky a všude kolem slizké stopy. V tu chvíli jsem věděla, že začíná každoroční válka, kterou já i každý jiný zahrádkář v okolí dobře známe – boj se slimáky.
Je to už deset let, co jsme s Petrem koupili domek se zahradou na okraji města. Představovala jsem si idylické letní večery, kdy budu chodit s košíkem a trhat si čerstvou zeleninu přímo ze záhonů. Realita je poněkud odlišná. Každé léto a začátek podzimu se mění v sérii bitev proti těmto nenasytným tvorům, kteří dokáží za jedinou noc spořádat prakticky cokoli, co jsem pracně vypěstovala.
Srpen a září jsou nejhorší. Slimáci se přemnožují, a pokud se nezačnete bránit včas, prohrajete dřív, než bitva vůbec začne. Pamatuji si, jak jsem první roky zkoušela různé babské rady. Sypala jsem kolem záhonů popel, vaječné skořápky, piliny, dokonce i skořici. Nic z toho nepomohlo. Slimáci tyto překážky buď obešli, nebo je jednoduše překonali a hostina pokračovala.
„Musíš je sbírat ručně,“ poradila mi sousedka Jarmila, která má zahradu jako z katalogu. „Nejlepší je jít ven po dešti nebo brzy ráno, to jich najdeš nejvíc.“
A tak jsem začala. Ozbrojená gumovými rukavicemi a kyblíkem s víkem jsem každé ráno obcházela záhony a sbírala tyto slizké nepřátele. Není to příjemná práce, ale je překvapivě účinná. Za jedno takové deštivé ráno dokážu nasbírat i padesát slimáků, což podle mě není špatný výsledek. Jenže ruku na srdce – kdo má čas dělat to každý den?
Loni v létě jsem byla na návštěvě u kamarádky Simony, která chová drůbež. Když jsem si postěžovala na slimáčí pohromu, její oči se rozzářily. „Máme indické běžce, ty kachny jsou jako vysavač na slimáky,“ prozradila mi s nadšením. „Od té doby, co je máme, je na zahradě klid.“
Představa kachen pobíhajících po mé pečlivě upravené zahradě mě tehdy docela vyděsila, ale musím přiznat, že čím víc slimáků nacházím, tím víc o těch kachnách uvažuji. Podobně jako pořízení psů nebo koček, i kachny jsou ale dlouhodobý závazek a ne každý si je může dovolit.
Pak jsem také vyzkoušela méně drastickou, ale podle všeho účinnou metodu – hlístice. Tyto mikroskopické organismy napadají slimáky a hubí je zevnitř. Zní to trochu jako sci-fi horor, ale funguje to. Na internetu jsem si objednala balení těchto hlístic a aplikovala je podle návodu. Prý by měly působit přibližně šest týdnů a jsou zcela bezpečné pro ostatní živočichy. Loni to vypadalo nadějně – slimáků viditelně ubylo, uvidíme, jak to půjde letos.
Mezitím jsem se nevzdala ani osvědčených metod. Po celé zahradě mám vždy rozmístěné misky s pivem. Je to vlastně docela ironické – slimáci, kteří dokáží přežít téměř cokoli, neodolají pivu a utopí se v něm. Někdy mám pocit, že jsem jim vlastně připravila docela příjemný konec. Misky je potřeba pravidelně kontrolovat a čistit, ale fungují spolehlivě.
Pro ty nejcennější rostliny používám přípravek Ferramol. Je to granulovaný prostředek na bázi železa a fosforu, který je bezpečný pro domácí mazlíčky i volně žijící zvířata, jako jsou ježci. Slimáci granule sežerou a pak zahynou. Není to levná záležitost, když potřebujete ošetřit větší plochu, ale na ochranu rajčat nebo salátů je to skvělá volba.
Nejdůležitější je ale podle mě prevence. Snažím se likvidovat dospělé slimáky dřív, než stačí naklást vajíčka. Pravidelně odstraňuji z okolí záhonů vše, co by jim mohlo sloužit jako úkryt – hromady listí, kusy dřeva nebo kameny. Záhony udržuji čisté a prostor mezi rostlinami dostatečně velký, aby slimáci neměli kde se schovávat.
I přes všechnu moji snahu se ale někdy cítím jako v nekonečném příběhu. Sotva se mi podaří jednu generaci potlačit, objeví se další. Možná je to tím, že sousedův pozemek je napůl zarostlý a slimáci se odtamtud neustále šíří. Nebo je to prostě jen daň za to, že chci pěstovat vlastní zeleninu bez použití tvrdé chemie.
Tak či onak, bitva pokračuje. A já, vyzbrojená gumovými rukavicemi, pivními pastmi a balením Ferramolu, jsem připravena čelit další sezóně. Koneckonců, když vidím, jak mi dozrávají vlastní rajčata a okurky, stojí to všechno za to.