Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Vetřelec v domácnosti: Když se tchyně stane noční můrou

Foto: Freepik.com

Nikdy jsem si nemyslela, že budu jednou z těch, co si stěžují na svou tchyni. Vždy jsem si říkala, že to jsou jen přehnané historky a vtipy. Jenže pak jsem se vdala za Tomáše a poznala jeho matku Alenu. A můj život se změnil v jednu velkou grotesku.

Článek

Zpočátku to vypadalo docela nevinně. Alena nám občas přinesla nějaké to jídlo nebo pomohla s úklidem. Byla jsem jí za to vděčná, zvlášť když jsme oba s Tomášem pracovali na plný úvazek. Jenže pak se ty návštěvy začaly množit. A s nimi i pocit, že něco není v pořádku.

Jednoho dne jsem přišla domů z práce dřív než obvykle. Odemkla jsem dveře a hned jsem věděla, že něco nehraje. V bytě to vonělo jinak. Jako by tam někdo byl. Prošla jsem obývák a zamířila do ložnice. A tam jsem ji našla. Moji tchyni, jak se přehrabuje v mé skříni.

„Aleno? Co tady děláte?“ zeptala jsem se, snažíc se potlačit narůstající vztek.

Lekla se a upustila moji oblíbenou halenku. „Ach, ty jsi doma brzy. Já jen… chtěla jsem ti pomoct s prádlem.“ Jenže v ruce nedržela prádlo. Držela můj náramek. Ten, který mi dal Tomáš k narozeninám. Snažila jsem se zůstat klidná, ale uvnitř mě to vřelo.

„Aleno, tohle nejde. Nemůžete sem takhle chodit bez ohlášení. A už vůbec ne, když tu nejsme.“ Zatvářila se uraženě. „Ale já jsem přece Tomášova matka. Mám právo sem chodit, kdy chci. Koneckonců, je to i můj syn.“ A v tu chvíli mi došlo, že tohle nebude jen tak. Že tohle je začátek války o území. A já jsem neměla v úmyslu prohrát.

Od toho dne se situace jen zhoršovala. Alena k nám chodila čím dál častěji. Vždycky měla nějakou výmluvu. Jednou nám chtěla zalít květiny (které jsme neměli), jindy zkontrolovat, jestli nemáme plíseň (v novostavbě). Pokaždé, když jsem přišla domů, jsem cítila, že tam byla. Věci byly posunuté, skříně pootevřené. Jednou jsem dokonce našla její vlas na našem polštáři.

Snažila jsem se o tom mluvit s Tomášem, ale ten to vždycky odbyl. „Mami to myslí dobře,“ říkal. „Je jen starostlivá.“ Ale já jsem věděla, že je to víc. Že je to boj o kontrolu. O Tomáše. O náš domov.

Jednoho dne jsem přišla domů a našla Alenu, jak sedí v našem obýváku a prohlíží si naše svatební album. Když mě uviděla, ani se nelekla. Jen se na mě podívala tím svým pohledem, který říkal: „Já tu budu vždycky.“ V tu chvíli ve mně něco prasklo. „Aleno, tohle musí přestat. Nemůžete sem takhle chodit. Je to náš domov, ne váš.“ Zatvářila se uraženě. „Ale já jsem Tomášova matka. Mám právo…“

„Ne, nemáte,“ přerušila jsem ji. „Tohle je náš byt. Náš domov. A vy sem nemůžete chodit bez pozvání.“ Její tvář se změnila. Z té milé tchyně se stala rozzuřená lvice. „Ty mi nebudeš říkat, co mám dělat! Tomáš je můj syn a já mám právo ho vidět, kdy chci!“

„Tomáš je dospělý muž a tohle je jeho domov. Náš domov. A vy ho musíte respektovat.“ Odešla s prásknutím dveří. Věděla jsem, že tohle bude mít následky. A mělo. Když se Tomáš vrátil domů, čekala na něj naštvaná manželka a hysterická matka. Alena mu volala celé odpoledne, stěžovala si, jak jsem na ni byla zlá, jak jsem ji vyhodila. Tomáš byl zmatený, nevěděl, komu má věřit.

„Tomáši, tvoje matka sem chodí, když tu nejsme. Prohrabává se v našich věcech. Tohle přece není normální,“ snažila jsem se mu vysvětlit. Ale on jen kroutil hlavou. „Mami by tohle neudělala. Určitě jsi to špatně pochopila.“

A v tu chvíli jsem pochopila, že nebojuju jen s Alenou. Ale i s Tomášem. S jeho neschopností vidět pravdu. S jeho slepou oddaností matce. Následující týdny byly jako noční můra. Alena k nám přestala chodit, ale zato volala Tomášovi každý den. Stěžovala si, jak je sama, jak jí chybí. Tomáš byl čím dál napjatější, obviňoval mě, že jsem necitlivá. Že nechápu, jak je pro ni těžké být sama. Ale já jsem chápala až moc dobře. Chápala jsem, že Alena hraje svou hru. Že se snaží získat Tomáše zpět. Že se snaží rozbít náš vztah.

Jednoho večera, když jsme se s Tomášem zase hádali kvůli jeho matce, jsem to nevydržela. „Tomáši, musíš si vybrat. Buď já, nebo tvoje matka. Takhle to dál nejde.“ Podíval se na mě, jako bych se zbláznila. „Ty po mně chceš, abych si vybral mezi tebou a vlastní matkou?“

„Ne, chci po tobě, abys respektoval náš vztah. Náš domov. Abys postavil hranice.“ Odešel z bytu a nechal mě tam samotnou. Nevěděla jsem, jestli se vrátí. Jestli si vybere mě, nebo svou matku. Té noci jsem nemohla spát. Přemýšlela jsem o všem, co se stalo. O tom, jak se náš krásný vztah změnil v bojiště. Jak se náš domov stal místem, kde se necítím v bezpečí.

Ráno mě probudil zvuk klíče v zámku. Byl to Tomáš. Vypadal unaveně, ale odhodlaně. „Mluvil jsem s mámou,“ řekl tiše. „Řekl jsem jí, že takhle to dál nejde. Že musí respektovat naše soukromí.“ Cítila jsem úlevu, ale zároveň i strach. „A co ona na to?“ Pousmál se smutně. „Nebyla nadšená. Ale pochopila to. Nebo aspoň říká, že jo.“

Věděla jsem, že tohle není konec. Že Alena se jen tak nevzdá. Ale byl to začátek. Začátek něčeho nového. Začátek našeho skutečného společného života. Od té doby uplynulo několik měsíců. Alena k nám stále chodí, ale jen když ji pozveme. Už se nepřehrabuje v našich věcech, nechodí sem bez ohlášení. Není to ideální, ale je to lepší.

A já? Já se učím žít s tím, že mám tchyni, která mě nikdy nebude mít ráda. Učím se být silná, stát si za svým. A hlavně, učím se důvěřovat Tomášovi. Věřit, že když přijde na věc, vybere si mě. Náš vztah. Náš domov. Protože domov není jen místo. Je to pocit bezpečí, lásky a respektu. A o ten budu bojovat vždycky. I kdyby to znamenalo postavit se vlastní tchyni.

Někdy si říkám, jestli jsem nebyla příliš tvrdá. Jestli jsem nemohla situaci řešit jinak, diplomatičtěji. Ale pak si vzpomenu na ten pocit, když jsem našla Alenu v naší ložnici, a vím, že jsem udělala správnou věc. Hranice jsou důležité, a to nejen v manželství, ale i ve vztahu s širší rodinou. Tomáš se od té doby změnil. Jako by konečně dospěl, uvědomil si, že už není malý chlapec, který potřebuje maminčinu neustálou pozornost. Začal více oceňovat náš společný život, náš domov. A já jsem za to vděčná.

Přesto vím, že tohle téma bude v našem manželství vždycky citlivé. Vždycky tu bude napětí mezi mnou a Alenou. Ale naučila jsem se s tím žít. Naučila jsem se, že láska někdy znamená i boj. Boj o svůj prostor, o svůj klid, o svůj domov. A tak, i když vím, že Alena nikdy nebude moje oblíbená osoba, snažím se s ní vycházet. Pro Tomáše. Pro náš vztah. Protože na konci dne je to právě on, s kým chci strávit zbytek života. A jestli to znamená občas se potkat s tchyní na nedělním obědě, tak to zvládnu. Protože vím, že když se vrátíme domů, bude to náš domov. Jen náš. Bez neohlášených návštěv a bez narušování soukromí.

A možná jednoho dne, až budu sama tchyní, si na tuhle zkušenost vzpomenu. A budu se snažit být lepší. Respektovat hranice svých dětí, jejich domov, jejich soukromí. Protože teď už vím, jak důležité to je. A jak moc to může ovlivnit vztahy v rodině. Tohle je můj příběh. Příběh o lásce, o hranicích a o tom, jak těžké může být najít rovnováhu mezi rodinou a manželstvím. Ale také příběh o naději. O tom, že i ty nejtěžší situace se dají zvládnout, když máte po boku někoho, kdo stojí při vás. A já jsem vděčná, že Tomáš nakonec stál při mně.

Zdroje: Autorský text

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz