Hlavní obsah

Vombat: Australský architekt hranatého trusu, který se hravě ubrání predátorům

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Vombat

Vombati jsou skutečně fascinující zvířata s mnoha zajímavými vlastnostmi. Kromě jejich proslulého hranatého trusu mají i další pozoruhodné rysy, které stojí za pozornost.

Článek

Vombat obecný, známý také jako vombat medvědovitý, je fascinující vačnatec žijící v Austrálii. Tento zavalitý tvor s délkou těla 70-120 cm a hmotností 15-35 kg je mezi vačnatci jakousi obdobou svišťů. Ale co dělá vombata opravdu výjimečným, je jeho schopnost produkovat trus ve tvaru téměř dokonalých kostek. I když vombati tráví většinu dne odpočinkem ve svých norách, v noci se vydávají na pastvu. Jejich jídelníček se skládá převážně z trávy, ostřic, kořínků a hlíz.

Hranatá záhada

Nyní se dostáváme k nejzajímavější části - vombatímu trusu. Tito australští vačnatci jsou jedinými známými zvířaty na světě, která produkují výkaly ve tvaru kostek. Každá páchnoucí „kostka“ měří asi 2 cm a vombat jich během jedné noci vyprodukuje 80-100.

Dlouho byla tato schopnost pro vědce záhadou. Nedávný výzkum však odhalil, že za tímto unikátním tvarem stojí specifické vlastnosti vombatích střev. V posledních 8 % délky střeva dochází k přeměně konzistence trusu z tekuté na pevnou. Elastické vlastnosti střev pak umožňují vytvarovat krychličky, podobně jako když dítě tvoří bábovičky z písku.

Zajímavosti z jejich života

1. Dlouhověkost: Vombati se mohou dožít až 26 let ve volné přírodě. Nejstarší známý vombat se dožil úctyhodných 31 let.

2. Dlouhé trávení: Jejich trávicí trakt je mimořádně dlouhý a pomalý. Trvá jim 4-6 dní strávit jedno jídlo a jejich střeva mohou udržet potravu až 70 hodin.

3. Neustále rostoucí zuby: Podobně jako hlodavci mají vombati zuby, které jim neustále dorůstají. To jim umožňuje konzumovat tvrdou rostlinnou stravu bez opotřebení zubů.

Unikátní anatomie

Vak směřující dozadu: na rozdíl od většiny vačnatců mají vombati vak otočený směrem dozadu. Toto uspořádání chrání mláďata před zeminou při hrabání nor.

Život pod zemí

Vombati jsou mistři v hloubení nor. Pomocí silných drápů si vyhrabávají rozsáhlé systémy podzemních chodeb, které mohou dosahovat délky až 20 metrů. Tyto nory slouží jako úkryt nejen pro vombaty, ale občas je využívají i jiná zvířata, například během lesních požárů.

Sociální chování

1. Značkování teritoria: Vombati používají svůj trus k označování teritoria. Hranatý tvar trusu zabraňuje jeho odkutálení z vyvýšených míst. Vombat je zároveň pořádkumilovné zvíře.

2. Hledání partnera: Vombati mají špatný zrak, ale výborný čich. Tvarovaný trus jim pomáhá při hledání partnera k páření.

Vombati sice nemají mnoho přirozených predátorů, ale přesto existuje několik zvířat, která na ně mohou útočit. Mezi nejčastější predátory vombatů patří: Liška, Dingo, Orel, Tasmánský čert.

Vombati mají několik způsobů, jak se bránit před predátory:

1. Silný zadek: Jejich nejúčinnější obranou je jejich silný, tvrdý zadek. Když jsou ohroženi, utečou do své nory a mohou rozdrtit lebku predátora mezi svým zadkem a stropem nory.

2. Noční aktivita: Vombati jsou převážně noční zvířata, což jim pomáhá vyhnout se některým denním predátorům.

Neobvyklé schopnosti

1. Rychlost běhu: Navzdory své zavalité postavě dokáží vombati běžet rychlostí až 40 km/h, což je jen o něco méně než nejrychlejší lidský sprinter.

2. Skokanské dovednosti: Někteří vombati dokáží přeskočit až metr vysoké ploty, což je vzhledem k jejich stavbě těla překvapivé.

Vombati jsou tedy nejen roztomilí obyvatelé australské přírody, ale také mistři geometrie a potenciální inspirace pro budoucí technologie. Jejich unikátní schopnost produkovat hranatý trus z nich dělá jedny z nejzajímavějších zvířat na naší planetě.

Zdroje:

https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/lexikon-zvirat?d=822-vombat-obecny&start=822

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vombat_obecn%C3%BD

https://www.sokujiciplaneta.cz/priroda/sub-australsky-vacnatec-vombat

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/vedci-konecne-odhalili-proc-maji-vombati-vykaly-ve-tvaru-kvadru-muze-to-pomoci-prumyslu-72737

https://www.hrot24.cz/clanek/kvadratura-bobku-vedci-odhalili-proc-ma-trus-australskeho-vombata-tvar-krychle

https://www.stoplusjednicka.cz/temata/vombat

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz