Hlavní obsah

„Maminka mi v dětství zakázala otvírat jednu zásuvku. Po její smrti jsem to udělala“

Celé dětství jsem žila v bytě s matkou, která měla jasná pravidla.

Článek

Nebyla přísná, spíš klidná a tichá žena, která nerada mluvila o minulosti. Nikdy jsem ji neviděla plakat, nikdy nezvyšovala hlas. Ale měla jednu výjimku – zásuvku ve staré komodě v obýváku.

Byla to nevinně vypadající zásuvka. Na první pohled nic zvláštního. Komoda byla tmavá, těžká, ze dřeva poškrábaného časem. Ale tahle zásuvka byla jediná, kterou jsem nikdy nesměla otevřít. Když jsem se jednou jako malá natáhla a zkusila ji vytáhnout, maminka mi vzala ruku a tiše řekla: „Nikdy. Slyšíš? Tahle zásuvka zůstane zavřená.“

Dlouhá léta jsem to respektovala. I když mě to občas svrbělo – ta dětská zvědavost nikdy úplně nezmizí. Ale maminka byla moje jistota. Když mi bylo osmnáct, řekla jsem jí, že chci vědět, co v té zásuvce je. Podívala se na mě a s neobvykle vážným tónem pronesla: „Až jednou nebudu, pak můžeš.“

Uběhlo dalších deset let. Maminka zemřela po krátké nemoci. Byla jsem její jediná dcera, všechno dědictví – byt, starý nábytek, i ta komoda – připadlo mně.

V den, kdy jsem přijela do bytu poprvé po pohřbu, byl vzduch těžký. Procházela jsem místnosti, kde jsem vyrůstala, a všechno se zdálo stejné a přitom cizí. A pak jsem se zastavila u té komody. Prsty se mi chvěly, když jsem se dotkla madla zásuvky. Šla hladce. Uvnitř nebylo mnoho – jen několik složených dopisů, fotka a starý kapesní deník.

Fotka byla černobílá. Maminka, mnohem mladší, držela v náručí miminko. Ale to dítě jsem nebyla já. Mělo jiné vlasy, jiný tvar očí. Na zadní straně bylo napsáno jen: „Eliška – 1976“.

Otevřela jsem první dopis. Slova mě bodala do srdce.

„Milá Martino, vím, že jsi mladá a vyděšená. Vím, že tvoje rodina tě donutila udělat rozhodnutí, které budeš celý život litovat. Ale chci, abys věděla, že Eliška je v pořádku. Má se dobře. A i když nejsi u ní, pořád jsi její máma.“

Bylo mi na zvracení. Maminka měla dítě dávno přede mnou. Nikdy mi o tom neřekla. Zbytek dopisů byl od stejného člověka – ženy, která se podepisovala jako „A.“ – nejspíš adoptivní matka Elišky.

Deník byl maminky. Psala si do něj během několika let. Popisovala těhotenství, porod, ale i nátlak rodičů, kteří trvali na utajení celé věci. Psala o tom, jak dceru musela odevzdat, jak se jí zhroutil svět, jak se každé Vánoce dívala z okna a představovala si, jak by Eliška asi vypadala.

V posledním zápisu stálo:
„Moje druhá dcera nic neví. Možná je to zbabělé, ale neměla jsem sílu jí to říct. Jestli tohle někdy čteš, Hanko – odpusť mi.“

Ten večer jsem seděla na koberci, obklopená důkazy života, který jsem nikdy neznala. A poprvé jsem pochopila, proč byla máma tak mlčenlivá. Nechtěla mě zatížit vlastní vinou. Ale její ticho vytvořilo jinou bolest – prázdné místo, které teď bylo naplněno otázkami.

Dnes mám její zásuvku doma. Ne proto, abych v ní něco ukrývala, ale protože mi připomíná, že i ti, kteří nás milují nejvíc, mají své bolesti. A že i mlčení může být křik.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz