Hlavní obsah

„Maminka mi zakázala otvírat jednu zásuvku. Po její smrti jsem to udělala“

Když jsem byla malá, naše kuchyň měla jednu zvláštní zásuvku.

Článek

Byla to ta úplně dole, trochu zaseklá, jako by ji nikdo neměl používat. Vzpomínám si, že jsem u ní jako dítě klečela a snažila se ji otevřít, když maminka najednou zvýšila hlas:
„Tu zásuvku nikdy neotvírej. Není pro tebe.“
Její tón byl jiný než obvykle. Nezvykle tvrdý. Dala mi pohlavek a řekla, že tam jsou ostré věci. Nože. Nebezpečí.

Jenže to byla lež.

Jak jsem rostla, zásuvka se stala symbolem něčeho zakázaného. Čehosi, co přede mnou chtěla skrýt. V pubertě jsem se jí párkrát pokusila otevřít, ale vážně byla zaseklá. A vždycky jsem měla pocit, že mě maminka sleduje.

Nakonec jsem to vzdala. Přesvědčila jsem sama sebe, že je to jen stará zásuvka a že máma prostě chránila dítě před zraněním. Jenže ten pocit… nikdy nezmizel.

Maminka odešla náhle. A s ní i odpovědi

Zemřela rychle, bez varování. Mozková mrtvice. Jediná, kdo s ní byl, byla sousedka. Já dorazila pozdě. Nestihla jsem se rozloučit.

Když jsem pak seděla v jejím bytě, u jejího stolu, obklopená jejími věcmi, všechno na mě padlo. Svírala jsem ruce a oči mi padly na tu zásuvku.

Byla tam. Pořád zavřená. Jako by čekala.

Byla jsem dospělá. Neměla jsem se čeho bát. A tak jsem vzala šroubovák a opatrně ji vypáčila.

Uvnitř nebyly nože. Bylo tam něco mnohem ostřejšího

V zásuvce byla stará krabice od bot. Vypadala zaprášeně, jako by tam ležela desítky let. Byla ovázaná šňůrkou, v rohu popsaná maminčiným rukopisem: „Jen pro mě“.

Ruce se mi třásly, když jsem ji otevřela. Uvnitř byly fotografie. Dopisy. A něco, co vypadalo jako výpis z matriky.

První fotka mě málem srazila – byla to moje maminka. Mladá. Stála na peróně a v náručí držela dítě. Ne mě. Pod fotkou bylo napsáno: Ema – 1983. Já jsem se narodila o tři roky později.

Proč bych nikdy neviděla tuhle dívku? Kdo to byl?

Začala jsem číst dopisy. Byly psané rukou, zněly zoufale. Odpouštějící. A přitom plné výčitek. Ukázalo se, že moje matka měla první dítě – dceru – o které nikdy nemluvila. Porodila ji jako velmi mladá, pod nátlakem rodičů ji dala k adopci. Prý to byla ostuda.

Dlouho ji pak hledala. Ale nikdy ji nenašla.

Byla jsem druhá šance. A nevěděla jsem to

Dole ve složce byl i dopis adresovaný mně. Rukou mé matky. Nebyl poslaný. Jen napsaný.

Milá Veroniko,
až toto čteš, nejspíš už nejsem mezi vámi. A možná jsi to otevřela – zásuvku, o které jsem ti tolikrát říkala. Vím, že jsem ti lhala. A mrzí mě to víc, než si dokážeš představit.
Nevěděla jsem, jak o Emě mluvit. Každý den mě bolela. Ale nikdy jsem nechtěla, abys ty žila ve stínu mé bolesti. Jenže možná to bylo zbabělé.
Odpusť mi. Jsi má druhá dcera. Má naděje. A mé světlo.

Ten dopis mi změnil život. Najednou se všechno kolem mě poskládalo jinak. Začala jsem pátrat. A po třech měsících jsem našla ženu, která se jmenovala Ema Křivánková, narozená v roce 1983, adoptovaná pár z Karlových Varů.

Zavolala jsem jí. A řekla, že bych si s ní chtěla popovídat

Neřekla jsem, kdo jsem. Jen jsem zmínila mamčino jméno. A Ema ztichla.
Pak řekla: „Já tušila, že se jednou ozveš.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz