Hlavní obsah

Po babiččině smrti mi přišla krabička se vzkazem. Uvnitř bylo cosi zakázaného

Moje babička byla žena tajemství.

Článek

Nikdy o sobě moc nemluvila, přestože ji každý považoval za tichou, hodnou, trochu staromódní dámu. Nosila šátky, měla ráda pelargonie a pekla ten nejlepší jablečný závin na světě. A přesto – když zemřela, nebyla to bolest, co mě zaskočilo. Byla to ta krabička.

Přišla poštou čtyři dny po pohřbu. Starý papírový obal, bez zpáteční adresy. Uvnitř dřevěná skříňka s mosazným zámkem. A v ní vzkaz:
„Neptej se. Ale když už jsi to našla – ochraň to. A nikdy to neotvírej před cizími.“

Podepsáno: B.

Seděla jsem nad tou krabičkou hodiny. Měla necelých deset centimetrů na výšku, byla zdobená drobnými ornamenty a zevnitř lehce voněla levandulí. Byla zjevně stará, ošoupaná na hranách, ale pevná. Jako by přežila celé generace. A možná opravdu přežila.

Uvnitř ležela stará kniha. Ručně vázaná, bez názvu, bez autora. Stránky zažloutlé, popsané těžko čitelným písmem – směs češtiny, němčiny a něčeho, co jsem nepoznávala. Vedle toho několik podivných sušených bylin a malá, černá kovová destička s rytinou, kterou jsem si netroufla dešifrovat.

Zamrazilo mě. Ne proto, že bych věřila na kouzla. Ale proto, že moje babička se celým životem tvářila, že na nic takového nevěří.

Začala jsem pátrat. Ve starých albech jsem našla fotku, na které byla jako mladá – ale v cizím městě, v davu lidí kolem staré radnice. Všichni měli na krku zvláštní symbol – a ten samý byl vyrytý i na kovové destičce z krabičky.

Babička nikdy nemluvila o svém mládí. Tvrdila, že vyrůstala na venkově, že během války přišla o rodinu a přestěhovala se do města. Ale tohle bylo něco jiného. Tohle byla stopa, kterou mi nechala úmyslně. A nebo varování?

Kniha působila jako rukověť – sbírka rituálů, zaklínadel, návodů. Ale ne těch filmových s kouzelnými hůlkami. Spíš temných, syrových, přírodních. O léčivých bylinách, ale i o tom, jak zastavit dech. O tichu mezi světy. O tom, co slyšíme, když spíme – a neměli bychom.

Nejsem pověrčivá. Ale od chvíle, kdy jsem krabičku otevřela, jsem několikrát slyšela podivné zvuky. Kroky, i když jsem byla sama doma. Šepoty za dveřmi. A několikrát se mi zdálo o babičce. Stála u postele a říkala:
„Zavři to. Znovu to zavři. Teď už víš, proč jsem mlčela.“

Připadala jsem si jako blázen. Ale ne tak úplně. Všechno do sebe začalo zvláštně zapadat. Její bylinky, zvláštní rituály při pečení chleba, tichý zpěv v cizím jazyce, když jsem byla malá. Tenkrát jsem to vnímala jako folklór. Dnes už si tak jistá nejsem.

Knihu jsem zabalila zpět do plátna. Destičku obalila do několika vrstev látky. Krabičku zamkla. A ukryla.

Ne proto, že bych měla strach. Ale proto, že jsem pochopila, že některé věci se nepředávají, aby se dál používaly. Ale aby se chránily. A možná i zadržely.

Nevím, co moje babička kdysi udělala. Nevím, čemu věřila. Ale věděla dost na to, aby mlčela celý život – a až po smrti zanechala tichý odkaz.

Dnes ji chápu víc než kdy dřív.

A pokud čteš tenhle článek s úšklebkem, že je to jen přehnaný příběh – možná máš pravdu. A možná jsi jen nikdy nedostal takovou krabičku.

Ale jestli ano – víš přesně, o čem mluvím. A víš, že některé věci nejsou určené ke sdílení. Ale k uchování. A tichému respektu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz