Hlavní obsah

„Při stěhování jsem našla starý kufr. Uvnitř byl dopis, který přepsal historii naší rodiny“

Stěhování jsem vždycky nesnášela.

Článek

Nekonečné třídění věcí, vzpomínky, prach. Člověk najde věci, které ani nevěděl, že má – a často by to ani vědět nechtěl. Ale tehdy jsem ještě netušila, že jedna z těch věcí kompletně změní způsob, jakým vidím svou rodinu. A sebe.

Byt po prarodičích jsme vyklízeli pomalu. Dům stál léta opuštěný a některé místnosti jsme od jejich smrti ani neotevřeli. Šlo to ztuha. Každá věc měla příběh. Každá skříňku, zásuvku nebo krabici jsem prohlížela se smíšenými pocity. Ale ten kufr v půdě jsem objevila náhodou.

Byl nenápadný. Starý, kožený, trochu plesnivý. Ležel v rohu, přikrytý dekou. Vypadalo to, že tam leží celá desetiletí. Opatrně jsem ho otevřela. Uvnitř byla složená bunda, staré pánské boty… a mezi nimi pečlivě svázaný balíček dopisů. Všechny adresované jedné osobě: mojí babičce.

Zprvu jsem si myslela, že jde o staré milostné dopisy od dědečka. Ale nebyl podepsaný on. Byl to někdo jiný. František. První řádky byly něžné, plné touhy, a taky smutku. „Odpusť mi, že jsem tě nechal. Nikdy jsem tě nepřestal milovat.“

Zadržela jsem dech.

S každým dalším dopisem se vynořoval obraz příběhu, o kterém jsem nikdy neslyšela. František a moje babička spolu měli vztah během války. On byl voják, ona učitelka. A podle všeho – čekala s ním dítě.
Jenže pak dopisy přestaly. Ten poslední byl přeložený – razítko cenzury, datum z léta 1945. A věta, která mi rezonuje v hlavě dodnes:
„Jestli tohle čteš, možná už nejsem naživu. Ale náš syn musí vědět, kdo jsem.“

Srdce mi bušilo. Znala jsem přece svou rodinu. Dědeček a babička byli manželé celý život. Měli spolu dvě děti – včetně mé maminky. Ale z dopisů vyplývalo, že moje máma možná nebyla jeho dcera.
Nikdy se o tom nezmínili. Nikdy nepadlo ani slovo o žádném Františkovi.
Začala jsem se ptát. Maminka zůstala ticho. Nejdřív tvrdila, že to musí být omyl. Pak přiznala, že kdysi slyšela šepot o nějakém muži, ale babička o tom nikdy mluvit nechtěla.

Rozhodla jsem se dopisy zachovat. Ne z úcty k tajemství, ale jako důkaz, že pravda má právo existovat.
Historie rodiny, kterou jsem znala celý život, byla jen jedna z verzí. A ta druhá – ta, kterou někdo zamkl do kufru a schoval do rohu půdy – byla možná ještě silnější. Nechci nikoho soudit. Chápu, že některá tajemství se vynášejí těžko.
Ale vím, že jednoho dne je ukážu i svým dětem.

A možná jim řeknu:
„Tahle rodina je silnější, než vypadá. Jenom se o tom dlouho mlčelo.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz