Článek
Kardiovaskulární onemocnění – infarkty, mrtvice – jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí. Lékaři i vědci léta pracují na tom, aby lépe porozuměli jejich příčinám a rizikovým faktorům, které zahrnují známé viníky jako vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, kouření, cukrovka nebo nedostatek pohybu. Ale co když k tomuto seznamu musíme přidat dalšího, všudypřítomného a zákeřného nepřítele? Co když nám v žilách koluje něco, co nám prokazatelně škodí, a ani o tom pořádně nevíme?
Nový, mimořádně znepokojivý výzkum publikovaný v jednom z nejprestižnějších lékařských časopisů přináší šokující zjištění: vědci našli překvapivě vysoké množství mikroplastů a nanoplastů přímo uvnitř aterosklerotických plátů odstraněných z tepen pacientů. A co je ještě horší, přítomnost tohoto plastu byla spojena s výrazně vyšším rizikem budoucích srdečních příhod a úmrtí.
Nemoci srdce a cév: Pohroma moderní doby a problém aterosklerózy
Většina srdečních infarktů a ischemických mozkových mrtvic je způsobena aterosklerózou – procesem, při kterém se v tepnách hromadí tukové látky, cholesterol, buněčný odpad a další látky a vytvářejí se takzvané aterosklerotické pláty. Tyto pláty mohou zúžit cévy, omezit průtok krve, nebo se mohou odtrhnout a způsobit ucpání cévy (trombózu), vedoucí k infarktu nebo mrtvici. Studie se zaměřila na pláty odstraněné z krčních tepen (karotid), které zásobují mozek krví a jsou častým místem vzniku plátů způsobujících mrtvice.
Všudypřítomní vetřelci: Mikroplasty a Nanoplasty
Víme, že naše planeta je masivně znečištěna plastem, který se rozpadá na stále menší kousky. Mikroplasty (částice menší než 5 mm) a nanoplasty (částice menší než 1 mikrometr) jsou všude – ve vodě, v jídle, ve vzduchu. Je bohužel nevyhnutelné, že je konzumujeme (např. z pitné vody, mořských plodů, potravin balených v plastu) a vdechujeme. Předpokládalo se, že se dostávají i do našeho těla, ale přímé důkazy o jejich hromadění v lidských tkáních a jejich vlivu na zdraví byly zatím omezené.
Šokující objev: Plast přímo v cévních plátech mrtvicových pacientů
Převratná studie, kterou provedl tým vědců z University of Campania Luigi Vanvitelli v Neapoli v Itálii, zkoumala aterosklerotické pláty odstraněné během chirurgického zákroku (endarterektomie) u 300 pacientů, kteří prodělali mrtvici nebo tranzitorní ischemickou ataku (TIA). Tyto pláty byly podrobeny detailní analýze s cílem zjistit, co přesně obsahují.
Zjištění bylo alarmující a potvrdilo nejhorší obavy: šokujících 58 % pacientů mělo ve svých aterosklerotických plátech detekovatelné množství mikroplastů a nanoplastů (MNPs). Nejčastěji se jednalo o částice polyethylenu (PE), běžně používaného v obalech a plastových taškách, a polyvinyl chloridu (PVC), který najdeme v potrubí, rámech oken a dalších výrobcích. Pro některé pacienty bylo množství plastu tak značné, že částice MNPs byly viditelné pod mikroskopem přímo uvnitř struktury plátu.
Nejsou to jen neškodní pasažéři: Souvislost se zvýšeným rizikem infarktu a smrti
Samotný nález plastu v tepnách je dostatečně znepokojující, ale studie šla dál. Pacienti, kterým byl plát odstraněn, byli následně sledováni po dobu 34 měsíců. Vědci porovnávali, jak často se u pacientů s detekovatelnými MNPs v plátu vyskytly další vážné kardiovaskulární události (infarkt, mrtvice, úmrtí z jakékoli příčiny) ve srovnání s pacienty, jejichž pláty plast neobsahovaly.
Výsledek byl ještě více alarmující: Pacienti, v jejichž cévních plátech byly nalezeny mikroplasty a nanoplasty, měli 2,11krát vyšší riziko, že během následujících 34 měsíců prodělají vážnou kardiovaskulární příhodu nebo zemřou, ve srovnání s těmi bez detekovatelného plastu.
Jak plast v tepnách škodí? Navrhované mechanismy
Tento statisticky významný nález silně naznačuje, že mikroplasty a nanoplasty nejsou v našich cévách jen neškodní „cestující“. Vědci předpokládají, že MNPs mohou aktivně přispívat k rozvoji a progresi aterosklerózy a vzniku sraženin. Navrhované mechanismy zahrnují:
- Spouštění zánětu: Tělo může na cizí plastové částice reagovat zánětlivou odpovědí v cévní stěně.
- Oxidativní stres: MNPs mohou přispívat k tvorbě škodlivých volných radikálů.
- Nestabilita plátu: Plastové částice mohou narušovat strukturu plátu a činit jej náchylnějším k odtržení a způsobení mrtvice nebo infarktu.
- Tvorba krevních sraženin: Mohou ovlivňovat srážlivost krve a přispívat ke vzniku nebezpečných trombů.
Jinými slovy, plast v našich cévách pravděpodobně aktivně poškozuje cévní systém a zvyšuje riziko fatálních událostí.
Význam studie a její naléhavé poselství
Tato studie, publikovaná v prestižním The New England Journal of Medicine, je mimořádně významná, neboť poskytuje jedny z prvních přímých důkazů o spojení přítomnosti mikroplastů uvnitř lidských tkání (a to klíčových, jako jsou cévy) s konkrétními negativními zdravotními následky (zvýšené riziko kardiovaskulárních událostí).
Přidává tak plastové znečištění jako potenciálně nový, zásadní rizikový faktor pro kardiovaskulární choroby, vedle těch, které známe již desítky let. Výsledky podtrhují, že problém plastového znečištění není jen ekologický, ale přímo se dotýká lidského zdraví.
Co dál? Cesta k potvrzení a řešení
Je důležité si uvědomit, že tato studie je observační – zjistila silnou korelaci. Pro definitivní potvrzení, že plast je přímou příčinou zvýšeného rizika, bude zapotřebí další, rozsáhlejší výzkum. Je také nutné lépe pochopit, jakým způsobem se MNPs dostávají do cévních stěn a plátů, jak se v těle chovají a zda různé typy plastu mají odlišné účinky.
Nicméně, už toto zjištění je dostatečně alarmující na to, aby vyvolalo naléhavou akci.
Závěr: Skryté náklady plastového věku a volání po změně
Šokující objev, že naše cévy mohou být plné plastových částic spojených se zvýšeným rizikem infarktu a mrtvice, je tvrdou připomínkou skrytých nákladů našeho „plastového věku“. Ukazuje, že znečištění životního prostředí mikroplasty a nanoplasty není jen vzdáleným problémem pro ekosystémy, ale má přímý dopad na zdraví každého z nás.
V takový den, jako je tento, 25. dubna 2025, si uvědomujeme, že problém plastového znečištění se týká celého světa. Tyto drobné částice necestují jen oceány, ale i v našich potravních řetězcích a vzduchem, dostávají se do našich těl a hromadí se i na místech tak klíčových, jako jsou cévy vedoucí k mozku. Týká se to nás všech, ať už žijeme na pobřeží, nebo, jako my zde ve Znojmě, hluboko ve vnitrozemí.
Výsledky této studie by měly sloužit jako naléhavé volání k akci. Je nezbytné urychlit úsilí o snížení produkce a znečištění plasty, zlepšit hospodaření s odpady, hledat bezpečnější alternativy a lépe prozkoumat, jak minimalizovat naši expozici těmto všudypřítomným částicím. Zdraví naší planety a zdraví nás samotných jsou neoddělitelně spojeny – a plast v našich cévách je toho děsivým důkazem.