Článek
Sillosuchus
Tento krokodýlí prapraprapředek žil v pozdním triasu, tedy asi před 240 miliony let. Paradoxně svým vzhledem připomínal spíše rané sauropodní dinosaury (např .plateosaura, kterého můžete znát z dokumentárního pořadu Putování s dinosaury). Tím ale jeho podivnost nekončí. Dle dostupných informací se totiž jednalo o býložravce, žijícího na dnešním území Jižní Ameriky. Tělo měl až 4,5 metru dlouhé. Jistě, oproti třeba brachiosaurovi to není nic moc (délka asi 24 metrů). Ten ale žil až o dobrých 80 milionů let později. Sillosuchus se tedy dá považovat za průkopníka v této kategorii, jelikož v triasu vlastně ještě žádní velcí dinosauři nežili.
Dakosaurus
Krokodýlovitý mořský plaz, žijící v pozdní juře před 140 miliony lety. Jeho fosílie byly nalezeny v dnešní Argentině a Mexiku. Váha se odhaduje okolo 300 kg a délka na 4-5 metrů. Velikostně i vzhledem na tom byl tedy podobně jako současný krokodýl mořský, jen méně mohutný. Dle všeho byl ale právě díky hbitému tělu lépe vybaven pro život v moři. Navíc, zuby podobného tvora (Torvoneustes) byly nalezeny i u nás, v okolí Štramberka.
Desmatosuchus
Další přeborník, který svým vzhledem předběhl dinosaury. Žil před asi 220 miliony let a pro jeho připodobnění můžeme zmínit například Ankylosaura, žijícího až v období spodní křídy. Kostěný pancíř (tzv. osteodermy) se dvěma půlmetrovými trny po stranách, byl u Desmatosucha až 5m dlouhý a váha se odhaduje na 300kg. Opět se jedná o býložravce, živícího se převážně kořínky. Masožraví dinosauři té doby pro něj, se svojí desetinovou vahou, nemohli představovat žádnou hrozbu a předpokládá se, že jeho hlavními predátory byly jiní příbuzní krokodýlů, jako třeba Postosuchus. Desmatosuchus byl první zvířecí tank, který evolučně předběhl podobně vyhlížející dinosaury, a to o více než 100 milionů let.
Deinosuchus
Tento 8,5 tuny vážící kolos žil před přibližně 80 miliony let, ve svrchní křídě. Ostatky byly nalezeny v Severní Americe, kde nejspíš přebýval převážně v bahnitých sladkých vodách, vlévajících se do moře. Dal by se brát za takovou větší a mohutnější verzi dnešního krokodýla mořského. Na jídelníčku měl velké říční ryby, ale i až středně velké dinosaury (hadrosauridy). Délkou mohl dosahovat až 10 metrů (pro porovnání: současný největší krokodýl mořský má do 6 m). I tak je ale velmi pravděpodobné, že se nejednalo o největšího příbuzného krokodýla. Například druhy, jako byl Purusaurus (20-5 miliony let, tudíž nejmladší ze všech zde jmenovaných) nebo Sarkosuchus (110 milionů let), se odhadují až na neuvěřitelných 12 metrů! To je jen další důkaz toho, jak málo se současní krokodýli za miliony let změnili. Zkrátka skutečné žijící fosilie.
Smok wawelski
Tentokrát tu máme něco od našich sousedů. Tento Archosaurus byl nalezen ve vesnici Lisowice, v jižním Polsku. Žil na konci triasu, před 208 mil. let. Chodil po dvou, stejně jako teropodní dinosauři, ale se svojí délkou 5-6 metrů všechny zdaleka převyšoval. Jednalo se o masožravce, příbuzného krokodýlům, ale nedá se vyloučit ani příbuzenství s dinosaury. V Polsku mají pověst, která by na tohoto drobečka vcelku seděla. Ta vypráví o tom, jak se jistému polskému knížeti podařilo zabít draka tak, že naplnil sírou tělo mrtvé ovce. Drak ji následně sežral a pošel.
Zdroje informací:
Televizní seriál Putování s dinosaury
Doplňující informace: Vilém Tichý, spoluautor