Evropská liga: Plzeň přišla o výhru také vinou rozhodčích - připravili ji o penaltu

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Plzeňští se hlásí o ruku: Rozhodčí připravil Plzeň o možnost zahrávat penaltu - zdroj obrázku: TV přenos Sport2

Zápas Evropské ligy mezi Paok Soluň a Viktorií Plzeň výrazně ovlivnil hlavní sudí ve spolupráci s VAR: Plzni upřeli penaltu za ukázkovou ruku domácího Jonnyho.

Viktoria měla zápas ve svých rukou. Po skvělém úvodu a dvou vedoucích brankách Havla a Vydry přišel ve druhém poločasu další žlutý faul Dweha a jeho odchod do sprch. Hosté šli do oslabení, ve kterém se museli bránit sílícímu tlaku Paoku. Následujících 20 minut bylo pekelně horkých. Zchladit domácí mohl Erik Jirka, ale jeho samostatný úprk na bránu skončil nezdarem. Naopak soluňští nejprve snížili a v předposlední minutě nastavení po sporném (ne)faulu srovnali na konečných 2:2. Třetí remíza v pohárech a krutá bodová ztráta Viktorie.

Vraťme se ale k rozhodčím: ve 43. minutě při plzeňském centru zahrál ve vápně rukou Otto Jonny, ale švýcarský hlavní sudí nereagoval. Možná neviděl dobře? Situaci pozoroval z dvacetimetrové vzdálenosti. V tu chvíli asi všichni u obrazovek čekali zásah VAR. Ten však neintervenoval. Proč? Šlo přeci o jasné pochybení rozhodčího, byla to ruka ve vápně a v takovém momentě musí VAR zakročit!

Neoddiskutovatelná ruka Otto Jonnyho ve vápně

O poločasové přestávce jsem si pouštěl opakované záběry a hledal jakýkoli náznak, důvod přehlédnutí ruky. Nějakou chybu plzeňských, ofsajd hlavičkujícího Vydry, případně ruku vyskakujícího Šulce. Marně. Ze strany Plzně žádný problém, prohřešek proti pravidlům. Proč tedy sudí neviděl hraní rukou a nezasáhl VAR? Dle pravidel IFAB je tohle přesně ten druh hraní rukou, který splňuje všechny kritéria přestupku. Opravdu si to neumím vysvětlit.

Kromě zmíněného vyloučení Dweha a špatně zakončeného brejku Jirky považuji tento moment za stěžejní. Pokud by rozhodčí dle pravidel registrovali přestupek hraní rukou a nařídili by penaltu, je vysoká šance, že by ji plzeňští proměnili a do kabin mohli jít za vedení 3:0. Druhý poločas by se z pohledu Viktorie dohrával mnohem poklidněji.

„Myslím, že na konci prvního poločasu jsme také měli kopat penaltu za jasnou ruku. Ať si každý udělá obrázek sám, dál bez komentáře,“ řekl k situaci v pozápasovém rozhovoru trenér Miroslav Koubek. Předtím zdůraznil další sporné momenty, včetně chyby rozhodčích ze závěru nastavení, kdy měl údajně faulovat Jirka a z následného protiútoku domácí srovnali.

Ano, Plzeň si zápas zkomplikovala sama. Sampson Dweh si o druhou žlutou koledoval. Před posledním zákrokem byl už dlouho „oranžový“. Stojí za zamyšlení, proč ho trenér Miroslav Koubek raději nevystřídal. Dlouhodobě u pana Koubka pozoruji, že nerad střídá a když, tak jen zřídkakdy využije všech možností. Je otázkou, zda i tento faktor neovlivnil konec zápasu, když viktoriáni sotva pletli nohama a domácím se rostoucí tlak vyplatil srovnávací brankou.

Nicméně výkon rozhodčích na evropské scéně byl smutný, až tragický. Chápu rozhořčení českých a zejména plzeňských fanoušků. Na co je tam VAR, jak si neodpískanou ruku a penaltu obhájí? Takhle by se Evropská fotbalová liga pískat opravdu neměla.