Článek
Podle neziskové organizace Sportradar bylo v ČR za minulý rok evidováno 67 případů podezřelé aktivity. Horší je už jen Brazílie se 109 případy. I proto se na podzim v Praze konala celosvětová konference o sázení a ovlivňování zápasů – tzv. „match fixingu“. Podle Interpolu jsou sázkařské gangy stále sofistikovanější a zaměřují se nejen na fotbal, ale i další sporty, jako je stolní tenis nebo e-sport.
Úplatky a sázky
Před měsícem otřásl českým fotbalem případ Michala Hladíka, naposledy záložníka třetiligového Frýdlantu nad Ostravicí, který byl etickou komisí FAČR potrestán za ovlivňování zápasů. Začátkem minulého roku dostal patnáctiletý zákaz činnosti a pokutu ve výši jednoho milionu korun.
Hladík čelil obvinění z nabízení úplatků za ovlivnění výsledků několika utkání, včetně zápasů MOL Cupu mezi TJ Valašské Meziříčí a FC TVD Slavičín a mezi TJ Valašské Meziříčí a FK Třinec v roce 2019. Dále se pokusil ovlivnit třetiligový zápas mezi SK Rakovník a FK Motorlet Praha v roce 2021 prostřednictvím dalších hráčů. Jednalo se o několik nabídek úplatků od 25 000 do 100 000 Kč.
Komisní rozpory
Odvolací komise Hladíkův trest bez jakéhokoli zdůvodnění výrazně zmírnila na čtyřletý zákaz a pokutu 250 000 Kč. Toto rozhodnutí bylo poslední kapkou rozporů mezi etickou a odvolací komisí, což vedlo k okamžité rezignaci celé etické komise. Její předseda Jan Eisenreich tehdy v prohlášení uvedl, že Hladík měl devastující vliv na fotbal a takoví lidé by v něm neměli mít místo.
Český fotbal je v match - fixingu (ovlivňování zápasů za účelem sázek) třetí nejhorší na světě. Nízkými tresty pro největší hříšníky mu nepomůžeme. I to je jeden z důvodů, proč jsme jako Etická komise dnes rezignovali. pic.twitter.com/SNtNB5WV3u
— Jan Eisenreich (@JanEisenreich4) December 10, 2024
Kauza Hladík nebyla jediným důvodem odstoupení; odvolací komise pod vedením Jana Malého např. zrušila desetiměsíční trest sportovnímu řediteli Slavie Jiřímu Bílkovi za narušení regulérnosti třetí ligy v roce 2019 a klubu Slavia Praha odpustila pokutu čtvrt milionu korun.
Případy odhalují závažné problémy v českém fotbale, zejména pokud jde o integritu soutěží a důvěru veřejnosti. Rozpory mezi etickou a odvolací komisí FAČR kolem výkladu disciplinárního řádu a následného zmírnění trestů vyvolaly silné emoce fotbalové veřejnosti. A řadu spekulací o účinnosti současného systému dohledu a postihů za podobná provinění.
Ovlivňování zápasů je dlouhodobý problém
Nejedná se ale zdaleka o výjimku. Jeden z největších skandálů se odehrál v roce 2013, kdy policie zadržela desítky hráčů. Převážně z nižších soutěží, ale také z první ligy. Nejznámější byl případ teplického obránce Davida Jablonského, který byl obviněn z ovlivňování zápasů ve prospěch sázkařských gangů. Etická komise Fotbalové asociace ČR poté udělila několika hráčům tvrdé tresty, například zákaz činnosti až na sedm let.
Gang působil v letech 2012 a 2013, kdy ovlivnil desítky výsledků v zápasech nižších soutěží a také českého poháru. Skupinu řídil Marián Dirnbach, někdejší hráč Bratislavy, Žižkova či Blšan. Tyto kauzy ale zdaleka nepostihují všechny případy podvodného ovlivňování zápasů. Je to jen špička ledovce.
Samotný Jablonský tehdy trestu od FAČR unikl, protože v době vyšetřování už nebyl jejím členem. Trest nakonec přišel od mezinárodní federace FIFA, od které coby hráč polského Krakova dostal stopku na jeden a půl roku. Kauzu řešil také civilní soud, který téměř dvě desítky hráčů potrestal podmínkami a pokutou.
Existuje řešení?
V nedávném dvojdílném rozhovoru pro Seznam Zprávy o problematice promluvil dosluhující předseda odstoupivší komise Jan Eisenreich. Podle něj je nejhorší, že match fixing fotbalová asociace nevnímá jako problém. Domnívá se, že systém ovlivňování je rozsáhlý a sofistikovaný. V podstatě na úrovni FAČR beztrestný. Celý proces by se podle něj mohl zjednodušit, inspirovat bychom se mohli třeba na Slovensku.
Match fixing v Česku je opravdu mezinárodní ostuda. Představuje vážnou hrozbu pro budoucnost našeho fotbalu. Je nutné zpřísnit opatření, ale také změnit kulturu a postoj k fair play na všech úrovních. Český fotbal má šanci tuto výzvu překonat, ale pouze za předpokladu, že se do boje proti manipulacím zapojí všichni – hráči, trenéři, kluby a celá fotbalová asociace. K tomu je nutné systematické vzdělávání a přijetí nejpřísnějších opatření.