Hlavní obsah
Sport

Neuvěřitelná chyba rozhodčích: Plzeň proti Baníku měla kopat penaltu

Foto: Šajtle / ChatGPT

AI vizualizace

V 52. minutě byl domácí Červ nadvakrát atakován v pokutovém území Baníku. Nejprve v souboji se Šínem a Lischkou; drželi ho za hrudník a obličej. O pár vteřin později strčením a skočením. Rozhodčí viděl jasně, ale nezapískal. Proč neintervenoval VAR?

Článek

K první situaci

Ještě před rozehráním rohového kopu Šín chytil Červa paží přes ramena a hrudník. Držel ho i po rozehrání a to do té doby, než kolem proletěl míč. Těsně před tím se do souboje zapojil také Prekop, který Červa mírně postrčil. Současně Lischka držel Červa za obličej. Výsledkem byl Červův pád.

Pravidla hovoří jasně – jde o nedovolený zákrok, který měl skončit penaltou a žlutou kartou: „Rozhodčím je připomínáno, aby včas a rázně řešili přestupky spočívající v držení protihráče, především pak uvnitř pokutového území při zahrávání kopů z rohu a volných kopů. Pro tento účel musí rozhodčí varovat každého hráče, který bude držet svého soupeře, ještě před uvedením míče do hry napomenout hráče, pokud v držení protihráče před uvedením míče do hry i nadále pokračuje nařídit přímý volný kop nebo pokutový kop a napomenout hráče, dojde-li k držení protihráče, když je míč ve hře,“ uvádějí pravidla FAČR o držení.

V úplném konci situace Červ lehce přidržel Lischku za dres. Výklad pravidel ale říká, že rozhodčí má vyhodnotit, kdo se provinil dřív a závažněji. A tady není pochyb – držení Šínem a zásah rukou do obličeje ze strany Lischky byly provedeny dříve a jsou jasně závažnější než lehké zatažení za dres při vynucením Červově pádu.

Strčení, vražení nebo skočení?

Situace pokračovala bez přerušení: po následné Šulcově střele Holec míč vyrazil do strany, opět k Šulcovi, který centroval do vápna. K hlavičce vyskočil Červ, ale Lischka ho bez šance hrát balón odstrčil ve vzduchu. Červa posunul asi o metr zpět a následoval tvrdý pád. Rozhodčí to sledoval zblízka, jeho pohled nikdo nepřekrýval. Přesto nezapískal.

„Strčením se rozumí strčení, odstrčení nebo postrčení soupeře a to nejen rukou, paží nebo loktem, ale i jinou částí těla, např. stehnem nebo hýždí. Rozhodující není prudkost strčení; je-li soupeř v pohybu nebo ve výsko ku, stačí do něj někdy strčit jen lehce, aby ztratil rovnováhu,“ píše se v pravidle 12.9.

Pokud by někdo tvrdil, že šlo o „vražení“, tedy legální kontakt, platí: „Jestliže vrážející hráč nemá při vrážení paži u těla, považuje se jeho zákrok za strčení do soupeře.“ Liškova paže u těla rozhodně nebyla – kontakt byl veden především rukou a loktem, následně tělem.

Další pravidlo mluví o skočení na soupeře podle pravidla 12.7: „Skočením na soupeře se rozumí zákrok, při němž hráč provede výskok nejen vzhůru, ale i směrem na soupeře s následným fyzickým kontaktem. Za skočení na soupeře se rovněž považuje naskočení hráče zezadu na soupeře, i když při tom hráč upaží, aby zdůraznil, že při výskoku nepoužívá rukou, nebo skočení hráče směrem proti soupeři na míč, kterým právě soupeř hraje.“

Zásadní chyba rozhodčích

Plzeň si zápas prohrála vlastní neefektivitou. Měla několik šancí, které neproměnila, zatímco Baník byl maximálně produktivní a výhru si ubojoval zaslouženě. To ale neznamená, že bychom měli přehlížet chyby rozhodčích. Kde byl VAR? Proč hlavní sudí neviděl jasný faul strčením Lischky do Červa ve výskoku? Jejich chyby zásadně ovlivnily další vývoj utkání. Pokud by Plzeň proměnila, utkání se mohlo ubrat jiným směrem. Škoda, že komise rozhodčích v pondělí řešila jen derby Slavie se Spartou.

Zdroje:

  • web FAČR, sekce Komise rozhodčích, aktuality
  • web FAČR, sekce ke stažení, fotbalová pravidla 2024/2025
  • theifab.com

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz