Článek
Ve 33. minutě Matěj Šín vysoce zvednutou nohou přehodil míč kolem hlavy Asgera Sörensena a vzápětí vstřelil gól. Na první pohled šlo o klasický příklad nebezpečné hry. Podle pravidla 12.21 je nebezpečná hra definována jako snaha zasáhnout míč nohou na úrovni trupu nebo hlavy soupeře, který je v bezprostřední blízkosti. Ale co definuje onu „bezprostřední blízkost“? Z dostupných záběru to vypadá na zhruba půl metru mezi Šínovou kopačkou a Sørensenovou hlavou. Je to moc? Málo? Těžko říct.
V tomto případě je ale důležitější pravidlo 12.20. Mluví o nebezpečné hře v případě, kdy sice nedojde ke kontaktu, ale soupeř se kvůli obavě ze zranění musí akci vyhnout a v důsledku toho nemůže hrát balón. A právě to se zřejmě podle VAR nestalo. Sørensen neuhnul, nijak na zvednutou kopačku Šína nereagoval a tedy nebyl (dle VAR) ohrožen.
Jinými slovy: kdyby Sørensen ucukl hlavou, přestal hrát, s vysokou pravděpodobností by se jednalo o nebezpečnou hru a gól by neplatil. Ale protože situaci ustál a do souboje šel, VAR ohrožení neviděl. Zní to absurdně? Možná. Ale je to v souladu s výkladem současných pravidel.
A co Panákovo stažení?
Pak je tu ještě jeden emočně nabitý moment, který celé akci předcházel: Prekopovo stažení Filipa Panáka. Někteří fanoušci a experti se domnívají, že se jednalo o faul a také proto následná Šínova branka neměla platit.
Když se ale podíváme na výše uvedené opakované záběry, od počátku souboje to byl právě Panák, který držel ostravského Prekopa za dres. Jak se souboj vyvíjel, drželi se střídavě oba vzájemně. Že na konci souboje upadl Panák, když ho za krk potáhl Prekop, je už jen poslední fáze a neoznačuje většího viníka. Navíc Panák upadl až příliš ochotně. Za mě to byl vzájemný souboj plný oboustranného držení. Tohle rozhodčí nechali správně.
Zdroje:
https://www.theifab.com/laws/latest/fouls-and-misconduct/
web FAČR - sekce ke stažení, fotbalová pravidla 2024/2025