Článek
Přesný počet obětí není známý
Jack Rozparovač byl brutální vrah a zabil nejméně pět žen ve čtvrti Whitechapel v londýnském East Endu. Jeho aktivita vrcholila mezi srpnem a listopadem v roce 1888. Jeho případ je jednou z nejznámějších nevyřešených záhad anglického zločinu.
Asi tucet vražd mezi lety 1888 a 1892 bylo spekulativně připisováno Jacku Rozparovači, ale pouze pět z nich, všechny spáchané v roce 1888, dokázala policie zaručeně spojit s jediným vrahem. Takzvanými „kanonickými pěti“ oběťmi byly Mary Ann Nicholsová (jejíž tělo bylo nalezeno 31. srpna), Annie Chapmanová (nalezena 8. září), Elizabeth Strideová (nalezena 30. září), Catherine Eddowesová (nalezena 30. září), a Mary Jane Kellyová (nalezena 9. listopadu).
Podle tehdejších předpokladů byly všechny oběti prostitutky, a kromě jedné z nich, Kellyové, byly všechny zavražděny na ulici. Tyto informace najdeme i v pozdějších knihách či dokumentacích, které čerpaly právě z těchto původních zdrojů. Až o více než 100 let později, kdy moderní technologie dokázala díky genetice upřesnit detaily vražd, se historici a forenzní vědci dozvěděli pravděpodobnější informace.
Podle těchto poznatků Nicholsová, Chapmanová a Eddowesová nebyly prostitutky. Strideová se uchýlila k prostituci jen občasně (v období zoufalé chudoby viktoriánského období to nebylo vzácností). Jedinou ověřenou prostitutkou mezi těmi pěti byla Kellyová – tedy jediná, co nebyla zavražděna na ulici.
Neidentifikovatelný psychopat
Jack Rozparovač se proslavil především způsobem zabití svých obětí – jeho preciznost a charakteristické rysy vražd často pomáhala při tom přiřadit oběti právě jemu. Každá z žen měla podříznuto hrdlo a tělo bylo obvykle zohaveno způsobem, který naznačoval, že vrah měl alespoň nějaké znalosti o lidské anatomii. Jack byl navíc talentovaným provokatérem policie. Při jedné příležitosti byla na stráž zaslána polovina lidské ledviny, která mohla být odebrána oběti vraždy. Úřady také obdržely řadu posměšných poznámek a dopisů od osoby, která si říkala Jack Rozparovač a vydávala se za vraha. Bylo vynaloženo namáhavé a někdy kuriózní úsilí identifikovat a chytit vraha, jenže strážníci nikdy neuspěli.
Případy strašily britský lid na konci 19. století, částečně proto, že takové případy sériových vražd byly v té době mnohem vzácnější než dnes. Zásadní důvod strachu a paniky byla neschopnost identifikovat Jacka Rozparovače.
Nejčastěji uváděnými podezřelými jsou Montague Druitt, advokát a učitel se zájmem o chirurgii, o kterém se říkalo, že je nepříčetný. Po posledních vraždách Jacka zmizel a byl později nalezen mrtvý. Dalším podezřelým byl Michael Ostrog, ruský zločinec a lékař, který byl po příchodu do Anglie umístěn do azylového domu kvůli svým vražedným sklonům. Posledním podezřelým byl Aaron Kosminski, polský Žid a obyvatel Whitechapelu, o kterém bylo známo, že nenáviděl ženy, a který byl několik měsíců po poslední vraždě hospitalizován v azylovém domě. Dodnes ale není jasné, kdo byl skutečně Jackem Rozparovačem – ani novodobé genetické analýzy nám neposkytly jasnou odpověď.
Zdroje:
Sugden P. 1994. The Complete History of Jack the Ripper
Rubenhold H. 2019. The Five: The Untold Lives of the Women Killed by Jack the Ripper