Článek
Je to otázka, která rozděluje lidstvo na dva tábory: Jsou šťastnější majitelé psů, nebo majitelé koček? Pes je nejlepší přítel člověka a kočky se nám dívají do duše. Ale který mazlíček dělá svému majiteli větší radost? Jaký mazlíček je z biologického hlediska vyspělejší? Sociální a přírodovědní vědci nyní poskytují definitivní odpověď.
Je důležité si uvědomit, že následující článek se skládá z tří částí. První část se zabývá se sociálním výzkumem pocitu štěstí u majitelů, druhá část blíže analyzuje biologické a anatomické zajímavosti psů a koček. Třetí část je názor autora.
Sociální faktor – psi jsou lepší než kočky
Americký General Social Survey zaznamenává sociální změny od roku 1972. Každý rok se ve spolupráci s nezávislou výzkumnou institucí na Chicagské univerzitě shromažďují soubory dat o politických, kulturních a sociálních postojích a zkušenostech občanů USA. Počet subjektů každoročně kolísá, ale v průměru se průzkumu účastní 1500 až 3000 lidí. Zde bylo možné analyzovat, jak vlastnictví domácích mazlíčků ovlivňuje celkovou pohodu a faktor štěstí.
Na první pohled sociální vědci našli jen malý rozdíl mezi lidmi, kteří zvířata nevlastní, a těmi, kteří je vlastní. Statisticky byly obě skupiny stejně spokojené. To se však znatelně změnilo, když vědci rozdělili data podle typu domácího mazlíčka. Ti, kteří mají doma jak kočku, tak psa, byli z hlediska štěstí zhruba na půli cesty mezi majiteli koček a psů. Podle jejich vlastních vyjádření byli lidé bez domácích mazlíčků šťastnější než majitelé koček, kteří skončili procentuálně na posledním místě.
Studie také zkoumala, jak lidé komunikují se svými mazlíčky. Odpovědi naznačovaly malý rozdíl mezi majiteli koček a psů. Majitelé psů například častěji hledají útěchu u svého mazlíčka ve stresových situacích (63 % vs. 51 %), více si se zvířaty hrají (76 % vs. 65 %) a mají tendenci vnímat psa jako stálého člena rodiny (93 % vs. 83 %).
Výsledky však mají jedno omezení: Jak už to tak často bývá, nesmíme si splést fakta s kauzalitou. Mít psa z vás neudělá automaticky šťastného člověka. Mezi majiteli domácích mazlíčků existuje řada dalších rozdílů, které ovlivňují úroveň štěstí. Údaje z průzkumu například ukazují, že majitelé psů jsou častěji zadaní než majitelé koček. Je také pravděpodobnější, že jsou vlastníky domů nebo bytů. Ale pozor: Tento výzkum pochází z Ameriky. Evropa je na tom trochu jinak, zde jsou kočky v početní převaze, jsou mnohem oblíbenější než v USA, a i biologové si jsou jistí: Kočky jsou lepší než psi.
Biologický faktor – kočky jsou lepší než psi
Pokud bychom porovnali kočky se psy z hlediska biologických schopností, najdeme vítěze ve světe koček. Podívejme se třeba na sluch. Kočky slyší téměř o celou oktávu víc než psi. V závislosti na plemeni mají psi asi 18 svalů, které řídí pohyb uší, zatímco kočky mají téměř dvojnásobek ušních svalů. To umožňuje kočkám pohybovat každým uchem zvlášť a nezávisle.
A co čich? Všichni víme, že psi mají úžasný čich, ale promiňte, milí majitelé psů…. Kočky mají lepší čich a dokáží rozpoznat rozdíly mezi širší škálou pachů. Říkáte si teď, jak je to vůbec možné? Savci mají tři typy čichových receptorů. Jeden z nich, tzv. protein V1R, zajišťuje rozlišení různých vůní. Člověk má dva druhy tohoto proteinu, psi devět a kočky 30. Zatímco někteří psi, jako např. baseti nebo němečtí ovčáci, mají více pachových receptorů než kočky, umí tato určitá psí plemena cítit „lépe“ než kočky, ale méně.
Co se týče zraku bychom se měli shodnout na remíze. Kočky sice vidí mnohem lépe v noci, psi ale umí rozpoznat o pár barev víc. Poslední faktor je životaschopnost a délka života. Kočky jsou mnohem samostatnější než psi, jejich divoké instinkty i po několika tisíc let domestikace nezmizely. Psi na druhou stranu potřebují smečku, tedy rodinu, aby přežili. Na víc se kočky dožívají v průměru více let než psi.
Anketa
Můj názor
Přiznávám se, v této diskuzi nejsem neutrální. Už odjakživa jsem kočičí typ. Jako dítě jsem miloval kočku babičky, má nejoblíbenější zvířata jsou tygři a jaguáři a jako člověk s velmi klidnou povahou se vždy cítím skvěle, když si kočka lehne na mě a relaxovaně přede. Mimochodem, předení koček je zdravé i pro majitele. Vibrace vznikající při předení mohou podle vědců pomoci léčit kosti, protože stimulují přilehlé svaly. Předení také uvolňuje u lidí hormon serotonin, který je známý jako hormon štěstí a dobré nálady.
Chcete vědět, proč si myslím, že kočky jsou lepší? Mám k tomu několik důvodů.
- Kočky jsou mnohem načechranější než psi, hladit kočku je jako strčit ruku do plyšového obláčku.
- Kočky mají charakter. Většina psů vás prostě hned miluje, ale lásku kočky si musíte zasloužit.
- Kočky jsou čistější. Mají vlastní záchod a sami se čistí. Dobře, sem tam něco shodí z poliček, třeba květináč, ale to k nim prostě patří.
- Kočičí masáž. Není nic lepšího, než když po vás kočka svými měkkými packami chodí. Dokud má zatáhnuté drápy.
- Kočky spí až 16 hodin denně. Tím pádem máte doma zvíře, ale současně máte doma dlouho klid.
- Kočky jsou tiché. Žádný soused si ještě nestěžoval, že kočka sama doma celý den promňoukala. Naopak, kočky jsou rády, když nejsme doma.
- Kočky nás vlastně nepotřebují. Mazlení, tulení, to dělají jen pro nás, abychom my byli šťastní.
- Přesto jsou kočky sociální zvířata. Často jsou například chovány v domovech důchodců, protože pro obyvatele může být dobré se o zvíře postarat. Kočka není náročná, ale vrací hodně lásky v podobě předení. Na víc i kočky poznají, kdy je nám špatně či smutně, a uklidní nás svou přítomností.
V mém přátelském okruhu se taky většinově shodneme: kočky jsou nej. Jako poslední bod bych chtěl jen podotknout, že podle vědeckých studií jsou majitelé koček inteligentnější a přizpůsobivější než majitelé psů. Nechci nikoho urážet, jen sem píši výsledky vědeckých výzkumů.
Zdroje:
General Social Survey 2018
https://www.livescience.com/45894-dog-cat-people-personalities.html#:~:text=People%20who%20said%20they%20were,more%20sensitive%20than%20dog%20lovers.