Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč si USA myslí, že je nejlepší, když ve všem zaostává?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Canva

Slýcháme to ve filmech, v seriálech, v písničkách, a od samotných slepě zarytých nacionalistů: USA je nejlepším státem na světě. Jsou nejbohatší a nejsvobodnější. Přesto bych nikdy nechtěl žít v USA.

Článek

Americká média již dlouhou dobu staví USA jako příklad toho, co to znamená být nejlepší zemí na světě. Jenže pravda vypadá trochu jinak. To jediné, v čem Amerika dneska vede, jsou spíše negativní aspekty. A pomalu si toho všímají i Američané, nedávná studie totiž uvedla, že 85 % Američanů má pocit, že jejich země je na špatné cestě, a že se kvalita života podobá státu 3. světa. Pojďme se tedy podívat na některé klíčové kategorie kvality života a porovnejme si, jak „dobře“ na tom Spojené státy vlastně jsou.

Finanční situace

Spojené státy jsou nejbohatší zemí na světě. Žije zde 18 milionů milionářů a celkový rozpočet státu činí přes 269 bilionů dolarů. Proto se Spojené státy dostaly na páté místo z hlediska výše mediánu příjmu. Medián se zde používá spíše než průměr, aby byli odfiltrováni extrémně bohatí a extrémně chudí. Před USA se nachází jen Lucembursko, Spojené arabské emiráty, Norsko a Švýcarsko.

Zatímco vyšší střední příjem je jistě dobrá věc, není to tak jednoduché. Ačkoli mají USA pátý nejvyšší střední příjem, životní náklady jsou jedny z nejvyšších. Pokud vyděláváte např. ve Švýcarsku minimální plat, dostanete měsíčně zhruba 100 000 korun. Tím zaplatíte daně, bydlení, jídlo, pojištění i další poplatky. Nezbyde vám moc, ale pokud jste sám, přežijete. V USA činí minimální plat zhruba 30 000 korun měsíčně. Sami si můžete vypočítat, že při průměrných cen nájmu (25 – 35 000 korun), je dosti obtížné s tím vyžít.

Najít spolehlivý žebříček poměru životních nákladů k příjmům je poměrně obtížné, ale stojí za zmínku, že vydělávání více peněz v USA nemusí nutně znamenat lepší život ve srovnání s jinými zeměmi s nižšími životními náklady. Jenže kolik procent z výplaty musíte odvézt státu? Ve Švýcarsku maximálně 16,9 % (daně i sociální a zdravotní pojištění), Lucembursko daně přizpůsobuje výši příjmu a Norsko si říká o 22 %. Co USA? Až 46 % výplaty může zmizet státu, který s těmi penězi nic moc smysluplného nedělá (mimo financování armády). Proto se nemůžeme divit, že míra chudoby je ve Spojených státech nebezpečně vysoká. Podle zprávy zveřejněné v roce 2021 žije 17,8 % americké populace pod hranicí chudoby. Toto číslo se pravděpodobně za poslední roky po inflační krizi, a především po covidové pandemií drasticky zvýšilo.

Zdravotnictví a délka života

Čím lepší kvalita života, tím déle můžete očekávat, že budete žít. Jednoduché pravidlo. Spojené státy jsou celosvětově na 59. místě, pokud jde o očekávanou délku života, s průměrným věkem 76,33 let. To rozhodně není nejhorší místo, ale rozhodně to není ani zdaleka to, co bychom od USA očekávali – jen pro porovnání, líp na tom jsou například Česko, Puerto Rico, Albánie, Estonsko či Chile. To může být spojeno s několika věcmi. Nejzřetelnější je nedostatek univerzální zdravotní péče, stejně jako nezdravý životní styl a vysoká míra vražd.

Jeden z největších problémů se týká nedostatečného přístupu ke zdravotní péči v USA. Výdaje za zdravotní péči nejsou na celém světě tak vysoké, jako ve Spojených státech, a jsou téměř dvojnásobné oproti druhé nejdražší zemi (Německo, další stát, který se pomalu řítí směrem dolů).

Zatímco utrácení peněz za zdravotní péči je potenciálně dobrá věc, náklady na zdravotní péči jsou v Americe mnohem vyšší než ve zbytku světa. To vede k nedostatečnému přístupu k lékařské péči pro mnoho lidí ze střední vrstvy a téměř žádnému přístupu pro chudou část občanů. Životně důležité medikamenty, jako třeba inzulín, mohou stát klidně 300 dolarů a jízda v sanitce až 1100 dolarů. Často se lidé proto rozhodnou neřešit své zdravotní problémy, protože si je nemohou dovolit.

Pracovní podmínky

Práce, práce, práce. Pro Spojené státy není nic důležitějšího než pracovat. Existuje krásné rčení: „V Americe člověk nepracuje, aby žil, ale žije, aby pracoval.“ Každý zaměstnanec dostane maximálně 2 týdny dovolené, o které ale musí bojovat, aby je mohl využít. Samozřejmě jsou tyto dny neplacené. Pokud onemocníte, nemyslete si, že by to byly extra volné dny – ty se odečtou od vaší dovolené. Jestli jste nemocní a už nemáte dovolenkové dny… tak to hodně štěstí. Nejčastěji pak klepe na dveře vyhazov.

Existuje příběh o Susany Finleyové z Colorada, která pracovala ve Walmartu. Protože si vzala jeden neplánovaný tzv. Sick Day (kvůli zápalu plic), byla Walmartem ihned vyhozena. Tím ztratila její minimální pojištění a nemohla si dovolit ani návštěvu u doktora, když zanedlouho onemocněla na chřipku. Netrvalo dlouho, a zemřela.

Další problémy

Dětská úmrtnost – Amerika je na 49. místě co se týče kojenecké úmrtnosti (úmrtí do jednoho roku od narození). Ve Spojených státech zemře 6,3 kojenců na 1 000 porodů. Toto číslo je v tak vyspělé zemi nepřijatelné. USA mají zhruba o 71 % vyšší kojeneckou úmrtnost než podobně vyspělé země. Je to pravděpodobně proto, že míra kojenecké úmrtnosti je velmi vysoká v komunitách se špatným přístupem ke zdravotní péči (zejména ve státech na jihu a v menšinových skupinách).

Míra obezity – Problémy s průměrnou délkou života v USA nejsou spojeny pouze s přístupem ke zdravotní péči, ale také s nezdravým životním stylem. Spojené státy americké jsou 12. nejobéznější zemí na světě, přičemž obezitou trpí zhruba 36,2 % populace. To je silně spojeno s velkým množstvím špatně zpracovaných potravin, které se jí ve Spojených státech, ale má to také určité socioekonomické důsledky. Cukr a tuky jsou zde přidávány i do jídla, které by mohlo být mnohem zdravější.

Míra sebevražd – Duševní zdraví je velmi důležitou součástí našeho blahobytu a nedostatečně řešenou oblastí zdravotní péče ve Spojených státech. Jednou kategorií, která ukazuje tento problém, je míra sebevražd. Spojené státy mají 31. nejvyšší míru sebevražd s 14,5 sebevraždami na 100 000 lidí ročně.

Nebezpečné ulice – Není žádným tajemstvím, že prsty občanů Spojených států jsou velmi blízko spouště jakékoliv zbraně, kterou může vlastnit i psychicky nemocný člověk. Je zde ročně zavražděno asi 6,3 lidí na 100 000 lidí a ročně se objevuje přes 600 masových střeleb.

Zdroje:

https://247wallst.com/economy/2021/11/04/20-reasons-america-is-no-longer-the-greatest-country-in-the-world/

https://www.theguardian.com/us-news/2020/jan/07/americans-healthcare-medical-costs

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz