Článek
Maledivy – ráj na zemi
Maledivy jsou ostrovním státem v indickém oceánu. Jejich geografie je velmi zajímavá, zhruba 99 % plochy se skládá z ne moc hluboké mořské vody, zbytek především z malých, písečných či tropických ostrovů. Celkem tu je 1192 ostrovů, které se táhnou jako 1000 kilometrů dlouhý řetěz jihozápadně od Srí Lanky až k rovníku. Poslední roky zažívá tato země v neuvěřitelný boom, stala se jednou z nejpopulárnějších destinací pro dovolenou, a to i přesto, že Maledivy jsou přísně islámský stát a pobyt nepatří zrovna k těm levnějším – najdeme tu přibližně 150 luxusních hotelů. Ale vyplatí se vůbec cesta na tyto ostrovy? Ano.
Zážitek začíná na letišti
Na letištích obvykle není nic zvlášť atraktivního, protože většinou zde jen trávíte spoustu času na nepohodlných sedadlech, stojíte dlouhé fronty nebo procházíte předraženými „duty free“ obchody. To ale tady takhle nezažijete. Uvnitř je letiště sice stejně nudné a ošklivé jako všude jinde po světě, ale po pár krocích, hned za dveřmi, zahlédnete za stěnou přístavu tyrkysové moře, na kterém kotví jedna bílá loď za druhou a přiváží nebo odváží lidi. Nyní vás cesta vede k unikátnímu vodnímu letišti.
Cesta k přestupnému letu trvá pět minut. Zbytek je jako z filmu: turbovrtulová letadla pohupujících se ve smaragdově zelené vodě, po jejich křídlech balancují stevardy a nespočet dalších hydroplánů všude kolem startují a přistávají v pěti minutovém rytmu. Nádherné.
Díváme se zde na fungování největší letecké společnosti pro námořní lety, „Trans Maldivian Airways“, která každý den přeskakuje mezi 40 největšími ostrovy s 27 letadly. Pohled z okna stačí, abyste zapomněli na ty divné zvuky, které to letadlo během letu dělá – modř Indického oceánu je poseta tyrkysovými plochami a bílými prstenci písku. Atoly se svými rozesetými ostrůvky vypadají jako umělecká díla, jako by byly na vodě namalované italským renesančním umělcem.

Maledivy
Zapomeňte na boty
Bačkory? Nadbytečný! Luxusní sandály k večeři? Nežádoucí! Možná tomu nebudete věřit, ale na většině turisticky atraktivních maledivských ostrovů nepotřebujete mít na noze boty. Naopak, boty jsou spíše rušivý element. Podlahy hotelových ostrůvků jsou celé vyrobeny z jemného písku, který září bílou až jemně růžovou barvou a každý den je pečlivě čištěn.
Nejspíše neexistují na celém světě lepší podmínky pro chůzi naboso než právě tady. Písek není jen na pláži a na cestičkách, ale slouží také jako podlaha ve vstupních halách hotelů, barech a restauracích. Být venku s bosýma nohama od rána do večera a při každém kroku zarývat prsty do písku dává pocit svobody a lehkosti. Některé místní exkluzivní luxusní hotely dokonce žádají své hosty, aby si sundali boty, jakmile vstoupí na malý ostrůvek, a nazouvali si je až při odchodu.

Maledivy
Neuvěřitelné zážitky pod vodou
Obvykle musíte mít potápěčský kurz, dobře naplánovaný výlet a přesné místo uprostřed moře, abyste se setkali s ohromujícími mořskými živočichy. Nějací obyčejní šnorchlovači mají často smůlu. Ale ne tady! Na Maledivách se nemusíte potápět do nebezpečných hlubin, abyste zahlédli jedinečnou faunu pod hladinou vody.
Žraloci obrovští, největší žraloci současnosti, žijí po celý rok na jihu atolu Ari. Tato majestátní zvířata mohou být dlouhá až 15 metrů a vážit dvanáct tun. Tady sice uvidíte převážně samčí mláďata měřící jen asi šest metrů, ale pohled přes šnorchlovou masku na šedomodré obry s bílými skvrnami a širokým tupým čenichem je i tak jedinečný – na toto setkání už v životě nezapomenete. Bát se mimochodem opravdu nemusíte, žraloci obrovští žerou pouze plankton, lidé nejsou na jejich jídelníčku.
Vydat se zde do vody je jako skok do barevného akvária: v křišťálově čisté vodě kolem vás krouží bodloci modří, exotičtí ostencovití, žlutooranžoví klipkovití, bičonoši zobanovití s bičovitými hřbetními ploutvemi, pomcovití s tlustými rty a ploskozubcovití, kteří hlasitě škrábou s jejich zobáky po korálech. Tu a tam plavou i mořské želvy. Velkým lákadlem jsou zde žijící manty. I tento masivní rejnok, který může dosáhnout rozpětí až 7 metrů, se živý výhradně planktonem, takže vypadá mnohem strašidelněji, než je – nic vám neudělá, a tak se můžete kochat jejich pomalým a klidným plaváním.
Roční období hraje velkou roli v tom, jaká zvířata tu uvidíte. Od prosince do konce dubna jsou tu vidět delfíni, od června do listopadu se stovky mant shromažďují v zálivu Haifaru na atolu Baa, a žraloci obrovští tu žijí od května do října. Pokud chcete vidět všechny tři, doporučuje se zůstat na Maledivách od října do prosince. Jenže to bude hodně tlačit na peněženku.

Maledivy
Zajímavá fakta:
- Na Maledivách najdete restaurace několik metrů nad vodou, ale i pět metrů pod vodou. Tam můžete jíst ve skleněném tunelu a nad hlavou vám pak plavou mořská zvířata.
- Na ostrovech není zákonně předepsané, kolik je hodin. Některé ostrovy se orientují podle indického času, jiné ostrovy ale čas otáčí o hodinu nebo dvě dopředu či dozadu, jak se jim zachce. Důvod je jednoduchý. Místní hoteloví manažeři chtějí dopřát turistům východ slunce později než v šest ráno, a nemusíte se přestat koupat již v sedm večer, ale až v devět.
- Nejvyšší přirozený bod celé země je ve výšce 2,4 metrů nad mořem. Mluvit tady o „kopci“ je lehce přehnané.
- Jen pětina všech ostrovů je obydlená.
- Maledivy jsou teprve od 70. let oblíbenou destinací pro dovolené.
Zdroje: https://www.authenticindiatours.com/blogs-and-guides/guides/10-facts-about-the-maldives/