Hlavní obsah
Umění a zábava

Titanic II doopravdy existuje. Tenhle film (ne)musíte vidět!

Foto: Canva

Některé filmy jsou skvělé, některé jsou nic moc a některé jsou naprosté katastrofy. A právě tyto filmové katastrofy vám zde představíme. Dneska: Titanic II.

Článek

TITANIC II

Když si Shane van Dyke, vnuk legendárního Dicka van Dyka, roku 2010 všiml, že se zatím nikdo nepustil do pokračování pověstného Titanicu, nechal za sebou svůj celý život, vybral veškeré kapesné ze své kasičky, sesbíral si pseudo-herecké pumpanikly, které našel někde na ulici vedle hořících popelnic, a pustil se do sepsání scénáře. Bohužel si sedl i na režisérskou židli a aby toho náhodou neměl málo tak dokonce převzal hlavní roli. Produkci převzal mistr mockbusterů „The Asylum“ a film se mohl natočit.

Děj filmu

Začneme tedy na začátku: Hayden Walsh (Shane Van Dyke), bohatý beach-boy a kreativní stavitel gigantických lodí, dokončil svůj životní projekt: Postavil si druhý a podle vlastních slov monumentální Titanic, tentokrát větší (o 20 metrů) rychlejší (o 21 uzlů) bezpečnější (motory jsou zabezpečené proti výbuchům) a ledovce mu prý nemohou ublížit. Dobře, sice nebylo místo pro záchranné čluny a loď ještě není úplně připravená na oceánskou plavbu, ale hej: No risk, no fun. Lidi nastoupí (mezi nimi i Haydenova ex-přítelkyně Amy pracující na palubě jako zdravotní sestřička), loď vypluje z New Yorského přístavu (animace na úrovni Microsoft malování) a vydá se na zhoubnou cestu přes ledově studené atlantské peklo.

Ve stejnou dobu v Grónsku: Trio vědců stojí na neuvěřitelně špatné animaci ledovci a hledí na chybějící kus arktické přírody, než se z ničeho nic strhne další ohromný ohyb ohroženého okolí, což způsobí kolosální a destruktivní vlnu řítící se přes celé moře, a to rychlostí 800 mil za hodinu (což je rychlejší než zvuk). Samozřejmě se vlna i s ledovou krou hrne touto krapet nerealistickou rychlostí na supervelký supertanker. Trojice traumatizovaných vědců (mezi nimi Bruce Davidson) se při tom zmenší na dvojici poté, co ten nejméně důležitý z nich spadne do trhliny v ledu.

Zpět na power-parník: Na lodním můstku (který vypadá jako že se natáčelo v obýváku producenta) se dozvěděli o nebezpečí. Hayden lehkomyslně rozhodne pustit všechny motory (kapitán ho ještě varuje, že motory doposud nejsou dostatečně připravené na takovou zátěž) a stane se to, co každý divák filmu očekává: Kolosální kánoe kvůli kriplovi krachne. Junácká jachta zůstala stát. Kapitán ihned vyhlásí, ať se každý cestující v klidu dostaví do své kajuty (samozřejmě to skončí panikou, kterou filmaři šikovně natočili tak, že se přesně 11 hyperaktivních hydrofobilců hloupě položí na kraťoulinkých schůdkách na čumák).

Ledovec se nemilosrdně blíží a my se nyní díváme na to, jak celkem zhruba 20 statistů běží sem a tam a cpou se do jediného funkčního výtahu, který je stejně nijak nezachrání. Na palubě převažuje panika, všechny cestující šíleně běží sem a tam, bez toho, aby vůbec někdo ze štábu věděl, kam vlastně běží a proč. Očekává se nehorázný náraz nemalého náledí na nešťastníky na Newyorském nefu, přitom se my jako diváci ptáme, proč mají všichni takový strach, loď je přeci zabezpečená proti ledovcům. Nebo snad ne? Bohužel to Hayden se slovíčkem „zabezpečený“ trošičku přehnal. Jeden náraz a nevýbušné motory vybouchly a nepotopitelná plus-size-pramice se převrátí a potápí.

Následky jsou jasné: Všichni umřou. Docela rychle. Film se s tím ani moc detailně nezabývá, nevidíme jednotlivé osudy, různé postavy, jež nám byly představeny, zmizí (kromě jednoho poručíka, který shoří za zamčenými dveřmi), prostě žbluňk – smrt. Na konec zůstanou na živu jen Hayden a Amy. Oni se schovají do dřevěné skříně (kam jinam by se člověk taky schoval, kdyby byl obklopen miliony litry vodou a tisíce tunami železa) kde Amy přežije ve skafandru a Hayden uhyne (nejspíše zmrznutím, utopením nebo obojím). Film končí nepovedenou kardiopulmonální resuscitací a mimo Amy tím pádem umřeli všechny cestující, kapitáni, lodníci a palubní hlodavci. Takže happy end.

Revize

V celku se Titanic II představuje jako festival filmových chyb. Nejen, že v jedné scéně uteče za Haydenem dva krát úplně stejná statistka (což každý hned pozná, je to jediná osoba na palubě s růžovou mikinou a s mrtvým pudlem na hlavě), často se stane, že ze scény zmizí osoba, která tam před chvílí ještě stála, že uprostřed moře jsou vidět v pozadí světla blízko postaveného velkoměsta nebo že helikoptéra mění svou pozici při každém střihu.

Ale neměli bychom tu jen kritizovat. Třeba tím, že se zrovna Shane van Dyke rozhodl napsat scénář (a to i přes naprostý nedostatek talentu a katastrofálního pochopení pro dramaturgií), mohli jsme se naučit zbrusu novou metodu, jak zastavit tepenné krvácení: Stačí přiložit kreditní kartu na ránu a přilepit ji obyčejnou lepenkou. Když chceš zachránit a být cool, vezmi kreditku, nebuď vůl.

Celkem se tedy dá říct, že Titanic 2 je naprosto nezdařený film. Na ČSFD si film odnesl krásných 8 %, a to je celkem odpovídající hodnocení.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz